| Pupsionak a întrebat:

sfatuiti-ma va rog. Am 14 ani, ma intilnesc cu un baiat care peste 3 luni va avea 16 ani, noi ambii nu am facut nici odata sex, el ma roaga sa o facem insa eu nu stiu ce sa fac, in primul rind ma gindesc ca e pacat si ar trebui sa ma pastrez dupa cununie, in al doilea parca as vrea dar putin ma opreste virsta si ca ceva nu va merge cum trebu sau ca ceva se va intimpla, astept sfaturi!

Răspuns Câştigător
| LissLiss a răspuns:

Draga mea, categoric nu e timpul potrivit! In primul rand, e pacat, e mare pacat si iti spun eu ca vor fi consecinte dure pe viitor pentru asta! Iar in al doilea rand, desi nu-l cunosc pe baiatul acesta, nu stiu cat tine la tine, insa nu e cazul sa-ti ceara asa ceva, ai doar 14 ani! Iar el 16, inca nu e copt deloc la minte, crede-ma, stiu cum is baietii. Nu te lasa influentata de poftele astea, pentru ca placerea e pe moment insa pe urma o sa suferi enorm. Uite, cunosc o fata, 14-15 ani are, a crezut in vorbele unui baiat, a crezut in "iubirea" lui, s-a culcat cu el, pe urma acesta i-a dat papucii si s-a dus la prietenii lui laudandu-se cum a pus mana pe fata aia. Ei bine, cum crezi ca s-a simtit fata aia? A vrut sa-si ia si viata! Ea fata cuminte, ii s-a daruit unui ticalos, si-a pierdut virginitatea asa si acum toata lumea o vorbeste si o rade! De ce sa nu te pastrezi pentru acela care te va iubi si te va respecta toata viata? Iti zic eu ca nu vei regreta. Viata e dura, nu sti la ce sa te astepti, vor veni dezamagiri si de la persoanele pentru care ti-ai da viata. Deciii, be smart and take care! :* NU te lasa folosita de baietii, esti prea speciala ca sa merite vreunul sa profite de tine! big hug

19 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Si cam de cat timp te intalnesti tu cu baiatul asta de te roaga sa "o faceti"?

| LissLiss a răspuns:

Funda te rog? happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să mai AŞTEPŢI ( măcar 2 ani )!

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| milan9 a răspuns:

Chiar şi dacă nu ai avea îndoieli în privinţa căsătoriei cu el, consideră că pentru liniştea şi echilibrul vieţii şi a familiei tale de "mâine", fără să-ţi poţi da seama acum, vei avea nevoie de această "demnitate"şi "onoare" pe care rişti să le pierzi acum"!

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care transformă psihicul şi impregnează o amprentă de neşters naturii umane. Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica nu minte... divorţul este inevitabil!

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente!

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| milan9 a răspuns:

- Cât de frumoasă poate fi o prietenie, mai ales fără o începere a vieţii sexuale...
- La urma urmei, ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că sexul nu este, aşa… un fel de sport... ci este ceva care creează legături (în ciuda dispreţului celui care transformă persoanele în "obiecte")

Acele "legături" se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa... ca şi cum intr-o camera posterele ar deveni permanente!

Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, mai ales dacă această relaţie nu va reuşi (statistica în general nu este prea favorabilă)...

Iar ei, deşi ticăloşi şi vinovaţi, vor fi dezamăgiţi că nu găsesc în persoana respectivă suficientă demnitate care să fie Respectată o viaţă întreagă, şi atunci, nici acel preţios entuziasm... No Love for a Lifetime...

| milan9 a răspuns:

Nu este bine să-ţi începi viaţa sexuală acum. Mentalitatea indusă prin mass-media nu este altceva decât un avânt într-o prăpastie a nefericirii, a neîmplinirii!

Cu două-trei generaţii în urmă, dacă o femeie nu era fecioara la casatorie, era blamată de toată lumea, de propria familie şi în special de tinerii care o cunoşteau şi care nici nu concepeau perspectiva unei căsătorii cu ea!

Astăzi dacă se întâmplă acelaşi lucru, fata are impresia că scapă mai ieftin, dar „bumerangul" consecinţelor o va dezmetici mai târziu, când îşi va vedea familia compromisă şi nefericită!

Aşa că puţină răbdare nu strică, îl poate determina pe „nehotărât" să ia o decizie. Ori aşteaptă în continuare aventura, ori preferă să facă pasul spre o relaţie serioasă, aducând în discuţie ceea ce înseamnă pentru el căsătoria...

Cu ceva timp în urmă, dacă fata nu-şi păstra demnitatea, nu o mai lua nimeni, toată viaţa. Astăzi vremurile s-au schimbat dar, motivul pentru care în trecut nu o mai lua nimeni de soţie, astăzi este cel care destramă mai târziu familia.
Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii!

| milan9 a răspuns:

În nici un caz compromisul de a te dezonora!
Nu vei câştiga, ci îţi vei pierde atuurile care CONTEAZĂ CU ADEVĂRAT LA O FATĂ!

Întotdeauna este ESENŢIAL PENTRU TINE ca FATĂ să te lămureşti în ce măsură ţine el la tine. Îţi vei da seama de asta dacă îi vei pune o barieră jos. Dacă îi vei condiţiona pretenţiile lui „hormonale" de căsătorie. Îţi vei da seama de intenţiile lui, din atitudinea lui în faţa acestei probleme. În nici un caz, subliniez, în nici un caz nu ai ce face cu un băiat/bărbat nehotărât. La vârsta lui orice răspuns negativ (de „nehotărâre") îi trădează intenţii „neserioase", chiar dacă nici el nu conştientizează acest lucru!

Dar nu are oare prietenia suficient farmec şi fără... ceea ce îi este propriu - căsătoriei?

Începerea vieţii sexuale înainte de familie, în 99% din cazuri nu se continuă cu o relaţia definitivă, cu o căsătorie cu pănglicuţe roz şi cu rochie de mireasă, ci dimpotrivă, cu o reciclare de mâna a doua! E trist dar în 99% din cazuri, din păcate, tânăra vinovată nu rămâne decât o aventură, un trofeu, o sticlă de bere iubită cât nu era consumată încă, dar aruncată în spate după aceea, un „prezervativ" uman, folosit, şi numai bun de înlocuit cu altul mai „curat".

Pentru că fără să-şi dea seama, un bărbat, oricât de desfrânat ar fi, tot un lucru „curat" îşi caută pentru sufletul lui. Chiar şi fără să-şi dea el seama că are nevoie de asta, intuitiv va observa dacă acest lucru există sau nu în sufletul celei de lângă el!
Poate să se spele ea numai în aloe vera, că de acest „rapăn" al dezonorării ei ca femeie nu îl va scoate cu nimic!
Pe cât de mare este atracţia bărbatului faţă de orice femeie, pe atât de dură este exigenţa lui cu ceea ce ar vrea să găsească în sufletul ei! Dar când ea se descrăcănează în cele din urmă, el, îşi dă seama fără să vrea, cu cine are de-a face!
Şi atunci...

Iar problema bărbatului ca desfrânat, nu este doar aceea a instanţei divine, ci şi a acelei instanţe a vieţii care îl va face să vadă cam ce înseamnă să-i predai altui soţ o femeie „folosită", simţind asta pe propria lui piele!

Scopul real al acestei vârste este pregătirea pentru viaţa de relaţie, pentru o căsnicie fericită. Pierderea fecioriei înainte de căsătorie reprezintă o condamnare la eşec a familiei! Mai devreme sau mai târziu, statistica nu minte!

Maturizarea pentru o relaţie, fie ea chiar şi de prietenie (pentru că şi aceasta are nevoie de pregătire), maturizarea deci pentru o relaţie, este o maturizare pe „teren" psihic, la nivelul spiritului şi spiritualului! Cine îşi imaginează că pregătirea se face prin informare despre sexualitate, şi-a dat singur foc la casă înainte de inaugurare. Va încerca apoi să se adăpostească printre bârne şi scrum...

Un băiat dacă ţine cu adevărat la o fată, nu va pune presiune, nu o va desconsidera, ci mai mult, o va respecta pentru demnitatea ei, demnitate de care el ştie şi simte că are nevoie!

| suităr a răspuns:

Cred ca ai o gândire bună. Având in vedere ca are 16 ani, și tu ai 14... Ești prea tânără. Plus ca poate avea consecințe grave (poți rămâne insărcinată daca nu vă protejați).Eu zic să mai crești, bucură-te de adolescență!

| Pupsionak explică (pentru suităr):

Pai daca fac sigur ca facem protejat nici intr-un caz neprotejat, insa si in acest caz cam am frica putin!

| drogh a răspuns:

Nu trebuie sa accepti aceasta ispita. Asteapta sa treaca timpul. Este pacat de varsta ta! Nu iti distruge copilaria pentru asa ceva deoarece nu poti sa fii fer convinsa ca acest baiat este unul serios si ca nu te va lasa. Niciodata nu stii cum se va ivi o cearta care sa te desparta de el si uite asa se duce de rapa tot. Refuza-l orice ar fi si daca te va parasi, inseamna ca niciodata nu a tinut la tine.

| Cristiann25 a răspuns:

Aia "dupa cununie" esti deja prea comunista dar treaba cu 14 ani NU ai ce cauta in pat cu un baiat, sa intretii relatii sexuale! De la 18 ani in colo ai timp!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da este si pacat.
Ai doar 14 ani copila, nu-ti strica copilaria nu se merita si apoi nu stii la ce riscuri te expui, mai asteapta macar pana vei fii majora.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasand la o parte pacatul si varsta,gandeste-te la TINE! Gandeste-te ca nu esti pregatita nici din punct de vedere fizic/psihic.
Gandeste-te,de asemenea,ca un baiat care te preseaza sa faci asta si nu se gandeste la consecintele care ar putea sa apara NU e responsabil, NU te iubeste cum pretinde.
Ok, inteleg ca e greu pentru unii sa astepte si ca au mare, mare nevoie sa si-o bage in ceva, dar exista ciorapi.
Lasa-l sa preseze alta fata pe care sa o poata prosti.Nu fi tu aia care sa vina pe urma cu o intrebare gen ''Nu stiu ce sa fac.Am facut sex cu el, iar acum m-a parasit.Am doar 14 ani, ce sa fac?''
Nu e cazul.
Atata timp cat tu ne intrebi ''E bine daca fac? E normal?'', e mai mult decat evident ca nu esti pregatita.Ai timp de asta...ba chiar, la un moment dat o sa te saturi! Asa ca, asteapta nitel.

Fii cu picioarele pe pamant!

Răspuns utilizator avertizat
| suntZeu a răspuns:

Nu astepta dupa cununie pentru ca nu mai traim in vremurile alea, stai cu baiatul respectiv si spune-i ca vrei sa te astepte macar un an, daca reusiti un an sa stati si dupa faceti sex nu va fi asa usor sa va despartiti dupa un an si o luna, daca reactia lui va fi vehementa poti sa te desparti de el.Succes

| lauraroxi a răspuns:

Eu zic ca gandesti bine! Ai o varsta frageda! Daca el insista nu-l baga in seama si nu te lasa prostita! Poti spune da dupa ce vei avea cativa ani de relatie!

| Somebodyღ a răspuns:

Nu, copil frumos, nu face acest pas, nu este o varsta potrivita din niciun punct de vedere, nici fizic, nici psihic. E o experienta care iti va marca viata, nu te lasa influentata de cuvintele lui "dulci" care mai tarziu nu vor fi in masura sa-ti stearga regretul. La 16 ani ce poate stii el despre dragoste, e doar o dorinta fizica, o curiozitate. Pastreaza darul tau sfant, puritatea pentru momentul potrivit, acum categoric nu este happy

| galma a răspuns:

Doamne,mare e gradina ta! Tu fetita, la 14 ani iti arde de sex in loc sa inveti pentru exameneoh go on Președinta1aSweetland spune ca ai o gandire buna. Daca ai avea o gandire buna, nici nu te-ai mai gandi la varianta de a accepta sa fac sex cu unu'de 16 ani..ai exclude din start varianta asta! Hmm. dupa cununie.e problema ta, macar o sa fii majora! Cel mai bine este sa iti incepi viata sexuala dupa 18 ani!

| Pupsionak explică:

Apropo el mereu ma asigura ca o va face incet si no sa ma doara, si ca o sa aiba grija!