| doina_6545 a întrebat:

Cum sa-l fac sa ma placa, sau macar sa devenim din nou prieteni, daca i-l cunosc de un an si jumatate si acum cind trec pe linga el nici macar nu ma cunoaste, si in plus cind e cu prietenii, ride de mine, sau cel putin asa cred eu, deoarece acestea de fiece data i-mi vorbesc cuvinte urite sau fac glume pe seama mea? Diferenta intre noi e de un an. Ne cunoastem de cind prietena mea s-a indragostit de el de murea, insa el de ea nu, nu stiu exact cum sa va spun, dar din cauza aceasta, el a inceput sa vorbeasca cu mine, ma suna in fiecare seara, i-mi trimitea mesaje, si astfel noi vorbeam si glumeam practic despre tot, uneori chiar il credeam un baiat neserios. Insa mai tirziu toate astea au dus la certe cu familia mea, insa eu tot continuam sa vorbesc cu el...si inainte de ziua mea s-a intimplat cea mai mare cearta cu familia mea, insa peste doua zile, el a fost primul care ma felicitat, si nu a fost doar odata dar de trei ori pe zi.Eram fericita! Dar dupa asta, nu am mai vorbit cu el practic doua luni, si in vacanta de iarna l-am felicitat de sarbatori, astfel am inceput din nou sa vorbim des, pina cind eu nu l-am intrebat de ce ma tot suna in continuu, atunci el me-a dat raspuns prin urmatoarea intrebare: "ai vrea sa-mi fii prietena pe o perioada?". Faptul ca me-a dat o asfel de intrebare, m-a facut fericita, insa ma tot gindeam de ce pe o perioada? L-am refuzat, spunindui ca nu vreau sa complic lucrurile cu familia mea! Atunci el me-a spus ca daca ma voi razgindi, sa-l sun sau sa-i trimit sms, ma gindeam sa fac lucrul asta, insa nu l-am facut. Dupa aceasta vacanta m-am intilnit cu el in holul scolii, si in afara de salut nu am mai auzit nimic. Dupa ziua aia nu am mai vorbit. Ce se intimpla acum am mentionat la inceput, in afara de faptul ca ma simt foarte singura, si ca ma gindesc la el intruna, culcinduma doar cu el in gind si ascultind muzica de dragoste pierduta, intruna! Chiar si la ore, sunt cu gindul la el...cred ca simt totusi ceva pentru dinsu, sau chiar mai mult de cit ceva! Ce ar trebui sa fac in asa situatii? Va rog, astept sfaturi!

2 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Sfatul meu este sa vorbesti cu el deschis despre ceea ce simti tu. El poate chiar tine la tine si nu iti mai vorbeste pentru ca l-ai refuzat, si astfel crede ca iti plateste refuzul.
Incearca sa vezi ce ar zice daca ai accepta propunerea lui, dar nu pentru o perioada si pentru mai mult timp.
De asemenea vorbeste si cu familia ta despre framantarile tale, vorbeste cu mama e este cea care te poate sfatui ce poti face in astfel de situatii.
NU e bine cand te macini singur fara sa iti poti da un raspuns satisfacator intrebarilor tale.
Mult succes,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dansu miroase a "bagabontzel..." care nu cred ca este de tine. ce sa faci? uita`l si fatzi pe altcineva.