| Constanteanca a întrebat:

Situatia este putin complicata, mi-ar lua ore in sir s-o expun pe toata asa ca n-o voi face, voi spune doar esentialul.
Intrebarea mea este :
Pe cine sa aleg? Sa-l aleg pe tipul nou pe care il cunosc de ani buni dar nu prea am avut tangente pana de curand, care isi aminteste lucruri marunte pe care le credeam uitate, care-mi face complimente tot timpul, dar are varsta apropiata de a mea iar acest lucru m-a impiedicat mereu. Baietii, barbatii pe la inceputul anilor 20 sunt inca imaturi, comparativ cu cei spre sfarsitul lor, de unde face parte si celalalt, un tip matur, pe picioarele lui dar care nu pare prea "vrajit" de mine?
Sa aleg siguranta cu primul sau nesiguranta cu al doilea si sa incerc sa-l cuceresc?
Mentionez ca-s atrasa mai mult de al doilea, insa, cum spuneam, situatia nu-i prea sigura si as putea iesi din asta cu sanatatea mintala cam sifonata. Am tendinta de a ma atasa mai mult decat trebuie de persoane iar acest lucru mi-a daunat mereu.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Decat sa-ti risti sanatatea mintala,mai bine mai asteapta,probabil baiatul potrivit nu a aparut inca.
Stiu ca te simti foarte provocata si esti gata sa te repezi sa-ti risti sanatatea mintala,dar daca observi esti intre doua extreme.
Cu unul te vei plictisi,cu altul risti sa innebunesti.
Nu stai tu cumintica,fara sa te jocui cu focul,pana va aparea unul care-i va anula pe cei doi?
In plus,din cat imi amintesc, avansurile ar trebui sa le faca EL, oricare ar fi acela, nu EA.
happy
Mai asteapta, nu te grabi sa alegi!

| anonimg a răspuns:

Eu zic ca mai intai sa-L cunosti pe Dumnezeu. Astfel te vei cunoaste pe tine insuti, si vei sti sa faci alegerea corecta.

| sofisis a răspuns:

Dar te pune cineva sa alegi acum?
Da-ti timp sa ii cunosti bine pe amandoi, sa vezi fiecare ce intentie are.
Iti spun sincer, daca te duci la primul doar pentru siguranta... faci o greseala.
Daca te duci la al doilea doar ca esti "mai atrasa" iar e o greseala...deci gandeste-te bine.

| Constanteanca explică:

Stiu, stiu, mereu a trebuit sa aleg imtre extreme si pe bune ca-i greu tare.
Greece12, nu consider ca avansurile ar trebui facute doat de El. Cel putin pentru mine este foarte incitant sa stiu ca trebuie sa-l cuceresc.
Recitind intrebarea mea mi-am dat seama ca am uitat sa spun ceva. Pe cel mai in varsta l-am cunoscut deja. Pot spune doar ca-i stiu fiecare alunita de pe corp. Si stiu ca se schimba situatia si-mi cer scuze pentru asta.
Radu, tu-mi spui sa-mi ascult inima. Inima imi spune ca trebuie sa lupt pentru primul. Creierul imi spune sa renunt la el si sa-l aleg pe al doilea.
Ah ce complicat este sa fiu eu!
Sofisis, tie pot sa-ti dau dreptate cel mai mult. Ai dreptate, nu-s obligata sa aleg acum, azi, zilele astea. I-as putea pierde pe amandoi totusi, neputand sa le expun situatia chiar asa cum este ea. Care barbat ar fi ok stiind ca la un moment dat trebuie sa aleg intre el sau altul? Eu, daca as fi barbat, as pleca. Dar cat despre faptul ca ar fi, in momentul asta, o greseala daca l-as alege pe oricare. Ai dreptate, stiu si stiam asta.
Voiam doar sa stiu care ar fi o greseala mai mica.

| Ntz_Radu_1997 a răspuns:

Intr-o situatie de genul asta este o singura solutie, nu te gandi cu care ti-ar fi mai bine, pentru ca iti va parea rau de alegerea facuta! Gandeste-te ca tu trebuie sa ramai cu cel la care tii si iti este aproape, caci daca te duci cu "cel nou" nu inseamna ca iti va fi mai bine, pentru ca nu il iubesti, sau din cate ai zis tu, nu tii la cum tii la primul, si sa zicem ca ar aparea ceva, ar fi pe moment si vei realiza ca tot cu primul este ceva frumos, si atunci vei iesi cu adevarat cu sanatatea mintala sifonata adravan! Eu zic sa iti asculti inima! Mult noroc si sper ca ai inteles mesajul raspunsilui meu!