| fatadenota10 a întrebat:

stiu ca multi vor rade de mine insa chiar am nevoie de ajutor. Povestea mea incepe cu vreo 2 ani in urma cand l-am cunoscut pe el pe net, dupa ceva timp mi-am dats eama ca-l iubesc, locuim in tari diferite insa prin web am ajuns sa ne cunoastem. dupa 1 an si ceva el m-a lasat pentru alta, am suferit multe luni, il iubeam la nebunie la fel si el ( stiu sigur ca ma iubea mult). zilele acestea ne-am impacat (dupa 6 luni), imi promite ca nu ma v face sa sufar iarasi. nu stiu ce sa fac sa mai incep iarasi de la inceput povestea? cand eram dspartiti imi promiteam ca chiar de se intoarce nu-l voi ierta insa il iubesc si sper ca el sa se schimbe. Stiu ca spuneti ca nu avm sanse ca nu ne cunoastem, poate aveti dreptate, insa prin web ne-am vazut. Avem 16 ani si vrem ca peste 2 ani sa ne vedem. Lume ce sa fac? Ajutati-ma va rog cu un sfat? credeti ca se poate face ceva spre bine? Daca da spuneti-mi cum sa-l cuceresc, sa-l innebunesc ca sa nu ma insele iarasi, vreau ca in ochii lui sa fiu doar el iar el imi spune ca asa este. Deci AJUTATI-MA VA IMPLOR MULT.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Of!
De ce draga mea te incapatanezi sa iubesti o tastatura si-un ecran?
El,a inteles ca nu e bine si a evadat in lumea live,te-a inselat cu o fata reala.
Asemenea lucruri se vor mai intampla,nu-ti imagina ca il poti cuceri cu ecranul rece al calculatorului!
Ti se poate intampla si tie sa cunosti pe cineva in viata ta live si chiar te sfatuiesc sa o faci!
Oricat de indragostita te simti, e o dragoste virtuala care te impiedica sa-ti traiesti viata reala.
Ce faci cand vrei sa-l iei de mana sau cand vrei sa-l saruti?
Crezi ca e bine, cei mai frumosi ani ai tai sa-i dedici unui ecran neinsufletit?;
Cum sa astepti doi ani pana sa-l vezi in realitate? Si ce ani! La 16 si 17 ani,cand ai toata tineretea si prospetimea lumii in tine,tu te indragostesti de o camera web?
Ridica-te de pe scaunul ala si intoarce-te intre oameni,gaseste un baiat cu sange cald si ochi frumosi si traieste-ti dragostea LIVE!
Daca vrei,tine legatura cu iubitul tau virtual,da-i libertatea sa-si traiasca viata asa cum crede de cuviinta si daca e sa va vedeti peste doi ani, asteapta sa vezi atunci ce se va intampla!
Nu-ti conditiona viata de un "on line", e nedrept fata de tine!

| lolly a răspuns:

Eu spun sa il lasi o sa te plictisesti pe net si vezi ca nu mai vine nu mai vine, timpul trece si tu imbatranesti asteptand. Am patit-o si eu ( 1 an) cu durere in suflet iti spun. Daca astepti sa vina vina... nu mai vine si te lasa balta! Profita de viata ca esti tanara.

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Punct Punct pentru ambele fetehee hee. Pai eu ce pot sa iti mai spun, urmeaza sfaturile fetelor. App. fara suparare, fetele de varsta ta sunt foarte prostute si cred ca tot ce zboara se mananca. Ai grija ce faci, pentru. ca cum a spus si madalina nu stii cum o sa se comporte cand e langa tine. Vezi ce secrete ii spui ca nu cumva cand isi gasesti pe alta [ inevitabil, ori ce barbat inseala ] sa nu aiba cu ce te santaja big grin. Iti spun din experienta ca fetele de la 15 la 20 de ani sunt foarte credule big grin si ca multi barbati nu accepta sa le spui cuvantul NU. [devin violenti] Deci vezi, ai grija cu dragostea pe net ca nu stii cine e in partea cealalta, si webul poate mintii foarte bine, si microfonul. Sunt fel de fel de programe. laughing foloseam si eu cand faceam baza de baieti big grin

| Violetta2303 a răspuns:

El din ce tara e e roaman? demi msj sunt curioasa te rogggg si iti zic ce sa facitongue

| madalinacr a răspuns:

Ar trebuii sa va vedeti de ce tocmai sa astepti pana la 18 ani sa te vezi cu el? crezi ca isi are vreun rost? poate viata sexuala sa tio incepi la 18 dar totusi daca tii la el si el la tine ar putea face un sacrificiu sa vina sa va cunoasteti daca ii esti asa de importanta, mai ales ca munceste in strainatate si acolo bani sunt bani nu ca in romania...deci propune-i acest lucru si vezi care este reactia ta, si totusi prin web nu poti spune ca iubesti o persoana, pentru ca nu stii cum se comporta cand sta langa tine poate pe net cand vb e tandru si daca ar fi sa fiti fata in fata tear pocni sau asa! multa bafta!

| aleksuta a răspuns:

Uite.in prumul rand nu lasa garda jos, nu lasa mereu de la tine si arata-i ca uneori contezi tu si parerile tale.In al 2lea rand daca intr-adevar te iubeste, acest lucru se va vedea o data cu trecerea timpului.Gandestete ca ii faci pe plac in toate felurile si la fiecare cearta tu cedezi.Astfel ii demonstrezi lui ca indiferent de cat a gresit, pentru ca intr-o relatie gresesc amandoi nu doar 1, e ca si cum totul ar fi fost un fleac iar el ar putea sa creada ca tu il vei ierta mereu si ca va putea insela si sa faca diverse lucruri la nesfarsit. Distanta,atunci cand iubesti o persoana, incearca sa te apropie de ea si sa te faca sa ii duci doru, sa iti doresti sa ii fii fidel si de multe ori ne avantam in bratele unei persoane pentru a putea so uitam pe cealalta din inima noastra. Daca la el a fost exact acelasi lucru vei vedea in timp.Si daca nu merge...nu merge...trebuie sa te gandesti ca ai un viitor in fata si se pot schimba multe, ba chiar tu sa intalnesti in cel mai scurt timp dragostea cea adevarata:* take care
don't worry be happy

| TipaSecsiii88 a răspuns:

Nu cred ca este bine ce faci acum tu sti si esti constienta ca el in acest moment poate fi impreuna cu alta nu are rost sa fi cu el iti pierzi timpul cu el (si la aceasta varsta timpul este foarte pretios ft noi adolescenti) ar trebui sa renunti de unde sti ca el nu te minte si ca nu e cu alta acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am trecut prin asta. Dragostea virtuală NU există!

Nu prea are cum, nu îți poți strânge partenerul în brațe, nu îl poți săruta și nu îi știi comportamentul. Ești îndrăgostită doar de vorbele lui frumoase, de el ca persoană în carne și oase nu prea. Nu știi ce îi poate pielea și de multe ori persoanele care se întâlnesc rămân ulterior dezamăgite.

În plus, chestia asta virtuală te ține să îți trăiești viața adevărată. Nu e bine, tu nu ești doar un pseudonim pe internet și un avatar acolo, ele nu mișcă și sunt neînsuflețite.

| vlad29marko a răspuns:

Am avut si eu o experienta asemanatoare cu o fata din Buzau, dar pana nu ne-am vazut n-a fost nimic "valabil". Deci, sfatul meu vedeti-va cat mai repede posibil. Ii poti spune de exemplu sa vina el la tine daca chiar te iubeste. Astfel ii si testezi "noua personalitate". Daca nu va vrea sa vina, asta-i viata, nu-l poti astepta pentru totdeauna. Go on! Bafta!