| Lilia2621 a întrebat:

Sunt 2 baieti: X si Y. Pe X il cunosc de aproape 2 ani. De la inceput nu-mi placea deloc, nu-mi placea felul lui de a gindi, de a se expresa etc. De acum un an am inceput sa imi schimb parerea despre el: am inceput sa-l cunosc mai bine si mi-am dat seama ca de fapt e un baiat de nota 10. De jumatate de an am aflat ca ma place si parca am inceput sa il vad cu alti ochi pina cind am ajuns sa ma indragostesc. Acum suntem buni prieteni. El e un baiat foarte timid, nu a avut niciodata iubita (are 20 ani). Ne vedem foarte rar, o data la 2- 3 saptamini, citeodata chiar si mai mult timp. As vrea sa fiu cu el, dar eu nu pot face primul pas pentru ca sunt fata, iar el cum e foarte timid la fel nu face nimic. (am in vedere ca e timid cind vine vorba de relatii).
Acum o sa spun despre al doilea baiat:Y. Pe Y il cunosc de citeva luni, si acum doua saptamini am iesit cu o prietena in oras, si a venit si el. A fost prima data cind am vorbit cu el. El la fel nu a avut niciodata prietena dar nu e chiar asa de timid ca X. Am petrecut bine timpul. A doua zi prietena mea mi-a zis ca i-am placut si ar vrea sa ma cunoasca mai bine. Apoi am vorbit cu el prin mesaje, mi-a zis ca vrea sa ma mai vada etc... Simbata trebuie sa es cu el.
Nu stiu ce sa fac. Y e foarte simpatic, bun, imi place mult, dar de X sunt indragostita, cu X vreau sa fiu. Dar cum e prea timid nu stiu daca va face vreodata ceva sa fim impreuna, in schimb cu Y cred ca va fi mult mai usor. Daca Y va vrea sa fim impreuna, nu stiu ce sa fac, sa accept ori nu. mi e frica sa nu-l pied pe X. ajutooor

Răspuns Câştigător
| ComatoseWine a răspuns:

Eu am inteles si nu cred ca ar trebui sa renunti la un baiat care ti-a fost alaturi 2 ani pentru o placere de 2 saptamani.Nu te poti baza ca o relatie va functiona cand abia va cunoasteti.Eu zic sa vorbesti cu X ca, daca sunteti buni prieteni, nu e nimic faptul ca il intrebi tubig grin

Buuun: acum sa facem un mic scenariu:
Daca angry-cel lung laughing) nu vrea sau nu merge intre voi cum ai prevazut, atunci va despratitit si te poti orienta catre Y, o vei lua de la capat cu el ca va fi usor tinand cont ca aveti un trecut de 2 saptamani.
Daca ai ramana cu Y, atunci cu X va fi greau sa refaci relatia in cazul in care nu merge cu Y, e greu sa refaci 2 ani pentru ca acestia dispar daca il "tradezi".

13 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Ok,am inteles ca-l placi mai mult pe x, deci pe y il excludem.
Incearca sa-i arati ce simti, priviri, semne, atitudine; dupa care poti sa-i spui, ce daca esti fata?
Si fa bine si incepe de acum ca e foarte posibil sa vina o alta fata mai curajoasa si sa ti-o ia inainte.Nu-ti fie teama, fi hotarata si cat de cat directa(avand in vedere ca-i timid)Bafta!

| s3byk91 a răspuns:

Eu cel putin am inteles tot.
Parerea mea este ca ai putea face tu primul pas, nu e chiar atat de greu. Fiind un baiat de nota 10, timid, etc + ca te-ai indragostit de el merita sa faci acest pas. Cand vine vorba de y e alta treaba, nu il cunosti de mult timp, nu stii ce se poate ascunde cu adevarat sub acea infatisare.Sa zicem ca ai fi cu Y, la un momentdat va certati, atunci o sa ai regrete ca nu ai incercat cu X. Daca e pana acolo Y ar putea astepta si mai bine te-ai baza pe X. X nu a avut prietena si gandeste-te va fi doar al tau, nu o sa te grabeasca sa intretii relatii sexuale, nu o sa te jigneasca, nu te va uita niciodata si ii va fi foarte greu sa te insele sau sa se desparta de tine, el va fi perfect nu degeaba te-ai indragostit de el.Incearca cu X si lasa teama deoparte, parerea mea e ca va fi mult mai bine si mai frumos cu el. Eu mi-am zis parerea. Sper ca te-am ajutat. Bafta. Apropo sunt curios ce va iesii, zi-mi si mie. happy

| h3r a răspuns:

Iar cromozomii X și Y.

| Exilee a răspuns:

Dar cine te crezi tu sa nu faci primul pas?

| darriya a răspuns:

Ai dreacu ce se mai expreseaza ei laughing)mor "expresa" laughing aa de-aia nu il placeai ca nu se expresa cum trebuie laughing) nu avea spuma a?laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Thextruexme a răspuns:

Ai asteptat prea mult cu y si esti nerabdatoare sa stai cu x pentru a umple golul lasat de y ceea ce rezuta ca il vrei pe y dar orgoliul tau (nu vreau sa fac primulpas ca sunt fata) nu te lasa eu zic sa treci peste el (orgoliu), sa ii spui ca vrei sa fii cu el.E ca si cum y a asteptat la coada( una chiar lunga) iar x se baga in fata, iar tu nu realizezi ca la capaul cozii poate este o alegere mai buna ..Eu zic y.Noroc

| s3byk91 a răspuns (pentru Thextruexme):

Ai cam incurcat X-ul cu Y.happy

| Thextruexme a răspuns (pentru s3byk91):

Lol da scuze -.-' sunt ametita laughing: nu lua in seama ce am scris prima data

| s3byk91 a răspuns (pentru Thextruexme):

Se mai intampla! E tarziu laughing

| Thextruexme a răspuns:

Citeste aici prima m-am incurcat in x si y si am scris aiurea probabil trebuie sa dorm laughing :
Ai asteptat prea mult cu x ce rezuta ca renunti la orgoliul tau (nu vreau sa fac primulpas ca sunt fata) si ii spui ca vrei sa fii cu el pana nu e prea tarziu..Eu zic x.Noroc

| VandaAdelis a răspuns:

X, Y, X, Y! Nu te-a durut manuta la cat ai scris aici? Iubito cati ani ai? Deci pe X il cunosti de 2 saptamani si il iubesti iar pe Y de 2 ani si ai vrea sa fii cu el. Te sfatuiesc ceva, invata sa scrii corect si sa te "expresezi" si dupa aceea vei vedea ca lucrurile vor fi mult mai simplee.

| AndreeaAndreiuț a răspuns:

Eu am ințeles tot, si nu-ți face griji. Dupa cum ai zis : Daca de X iți place, fi cu el. Ar trebui să-i zici ce simti pentru el ( daca nu stie normal )... Dar după cum se zice, relațiile la distanță nu prea merg, dar daca vă iubiți unul pe altul nu va fi imposibil. Ceea ce vreau să spun e ca ești într-o situatie foarte complicată, tu ai tot 20 de ani? Te-ai gândit că X nu vrea să se apropie poate pentru ca ar avea o iubită? Eu asa iau situatia numai tu știi cel mai bine! Y ar fi o varianta mai buna parerea mea, pentru că el, pare a fi că te place mult. Dacă esti prietena de 2 ani cu X nu o să-ți pierzi amicitia cu el happy Nu-ți fă griji. Nu trebuie să pierzi toti baietii care-ți ies in cale doar pentru ca ești indrăgostită de un baiat care nu dă nici un semn cum că ar vrea sa fi-ți împreună, nimic de genul. Eu așa aș face, dar in cazul tău inima decide! Iți urez succes, să-mi zici cum a decurs treaba!