| Adelyna_7420 a întrebat:

sunt Adelyna si as vrea sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri.Am 19 ani si sunt virgina...prietenul meu imi tot bate apropo-uri de a face sex dar mi-e rusine sa ii spun ca sunt virgina si ca mi-e frica... Ce sa fac? cum sa procedez(in pat sa zic asa)? ma dezbrac singura? il dezbrac pe el? stau deasupra lui? ma va durea? o sa sangerez? va rog mult

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nimic rusinos in a fi virgina. A numai 19 ani, la varsta asta marea majoritate a fetelor sunt virgine. Probabil partenerul tau presupune ca esti virgina. Asa ca e simplu: spune-i si te va ghida el. Nu te dezbraci din prima. Va duceti la baie, va spalati amandoi bine pe maini si pe organele genitale. Apoi va pregatiti prezervativul pe noptiera. Va asezati pe pat, va sarutai, va mangaiati. O sa vezi ca veti simti momentul cand e cazul sa incepeti sa renuntati la haine. Eu iti sugerez pentru deflorare sa alegi pozitia misionarului (cu el deasupra). Puteti adauga pe prezervativ niste lubrifiant special luat de la farmacie. Te va durea foarte putin daca folosesti prezervativ si lubrifiant. Probabil vei sangera putin (80% din femei o fac), dar nu e nimic grav. Te poti spala si purta un absorbant din acelea de zi cu zi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mariussykk, depinde de mediul ed care vorbesti. dar crede-ma, ca in general, fetele sunt virgine pana pe la 20-21 de ani. Sigur ca la periferia societatii exista si grupuri de fete care isi incep viata sexuala mult mai devreme, dar ele reprezinta doar o minoritate (trista, e adevarat si socanta).

| monyk a răspuns:

Buna, gandeste-te ca e prietenul tau si nu trebuie sa iti fie rusine sa ii spui ca esti virgina, si nici frica nu trebuie sa iti fie.Banuiesc ca nu esti cu prietenul tau de mult timp din moment ce nu s-a vorbit inca despre acest aspect si daca ti-e rusine, inseamna ca nu prea exista incredere intre voi. Daca nu aveti mult timp, atunci mai asteapta sa te simti pregatita din toate punctele de vedere si sa o faci atunci cand esti sigura ca vrei asta, si daca simti ca il iubesti cu adevarat.Nu trebuie sa precipitezi lucrurile, sa nu regreti mai tarziu.Nu ar trebui sa iti fie rusine de faptul ca esti virgina, eu cred ca el se va bucura cand va auzi ca esti virgina.Lasa sa mai treaca ceva timp si sa vina lucrurile de la sine.Atunci cand va veni acel moment important, lasa-te purtata de val si totul va veni de la sine...De durut e posibil sa te doara, dar nu e o durere imensa si dureaza foarte putin, e posibil si sa sangerezi dar sunt fete care nu sangereaza, depinde, oricum daca curge sange sigur va curge cativa stropi, doar nu va curge o galeatahee hee.
Si in legatura cu dezbracatul si pozitia, etc, vei vedea la momentul respectiv.Vb.cu el deschis despre sex ca nu e ceva neobisnuit, cand 2 persoane se iubesc, insa nu uita sa nu te avanti inainte de vreme, cat timp aveti impreuna?

| Libelle a răspuns:

Pai nu i-ai zis ai tu? cum sa nu-i zici. ce-i asa de grav. ti-e rusine ca ai 19 ani si ca esti virgina?
de ce ma rog.ai stiut sa ai grija de tine. zii si lui, o sa vezi ca e mai simplu asa, prima data ar trebui sa fie si el mai atent cu tine, o sa inteleaga.

| AliceHappyGirl a răspuns:

Daca vrei sa faci sex cu el, in primul rand trebuie sa fi sigura 100 % ca asta vrei. Adica sa o faci pentru ca esti pregatita, pentru ca iti doresti, ci nu pentru ca asa vrea el.
In al doilea rand, daca ai incredere in el si stii ca este un tip ok, spune-i ca esti virgina. Nu are de ce sa iti fie rusine. In plus de asta, el te va aprecia/iubi si mai mult!
Este normal sa iti fie teama. Dar daca totusi te hotarasti sa o faci, trebuie sa fi relaxata si sa nu iti faci griji in privinta faptului ca nu stii ce sa faci...nimeni nu s-a nascut invatat si totul o sa vina de la sine.
In legatura cu durerea si sangerarea, astea depind de la fata la fata. Pe unele le dor, pe altele nu. Unora le curg sange, altora nu, unora mai mult, altora mai putin.
Succes!

| foxi a răspuns:

Daca vrei sa o faci cu el trebuie sa ii spui sincer totul! E o fala sa fii virgina la 19 ani, nu o rusine! Nu trebuie sa stii nimic, lucrurile merg de la sine! Succes!

| shtephie a răspuns:

Spune-i adevarul si va fi mai grijuliu cu tinehappy

Răspuns utilizator avertizat
| Cjay a răspuns:

Ceau!

adelyna! in primul rand nu este o rusine ca esti virgina!
si da o sa sangerezi dar foarte putyn sau poti sa nu sangerezi deloc! apropo crezi ca este persoana potrivita sa te dezvirgineze sau vrei s-o faci neaparat?

| DevilLife a răspuns:

Pai daca esti pregatita fa-o.fiind virgina nu stai tu deasupra ca unele au reactionat prost.il dezbraci tu pe el. da vei sangera si te va durea un pic. tu spune-i ca esti virgina nu e nicio rusine.prietenul tau trebuie sa stie asta ca sa aiba grija cu tine si sa nu fie ca un iepure in calduri.

un aspect important e sa fi curata si sa te scapi de parul de acolo.ca sa nu te iriti poti folosi crema sau ceara.happy

Sper ca te-am ajutat.Bafta!

SI PROTEJATI-VA! nu vreti sarcini nedorite sau boli!

| YqLmX a răspuns:

@Brigaela... ce vb tu acolo?laughing zici ca la 19 ani majoritatea fetelor sunt virgine, dimpotriva, acum majoritatea nu mai sunt de la 12 aniwinking

| claudiu123 a răspuns:

laughing)))))) ( lol o sa sangerezi ca esti virgina el te va dezvirgina ) nu trebuie sa-ti fie rusine nu conteaza care dezbraka pe carewinking nu conteaza pozitia cred ca va durea si la 19 ani nu e o varsta rea sa-ti incepi viata sexuala e chiar bunawinkingwinking thumbs up
P. s : Daca nu vrei n-o faci ii zici ca iti trebuie timp si nu esti pregatita!
Bafta!

| Bianca_2742 a răspuns:

Mai spuneei si o sa vezi ca nu o sa se intample nimic o sa fie foarte atent cu tine

| whatever_3916 a răspuns:

ii zici ca esti virgina happy o sa inteleaga si il lasi pe el sa faca toata treaba happy

ai putea totusi sa te dezbraci singura happy

| BubuAdriana a răspuns:

Normal ca doare cand te dezvirginezi.
Poti sangera in timpul actului sexual, imediat dupa aceea sau deloc depinde de elasticitatea himenului. Unele femei sangereaza si la al doilea si la al treilea contact sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey
In primul rand de sa-ti fie rusine sa-i spui ca esti virgina? Chiar nu ai de ce si n-are de ce sa-ti fie frica
in primul din cate am auzit cel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand de ce sa-ti fie rusine ca esti virgina?
Nu ai de ce si nici nu ai de ce sa-ti fie frica
In primul rand din cate am auzit un cuplu care abia isi incept viata sexuala sau poate din unul din ei, cica cel mai bine este sa inceapa cu pozitia misionarului(cauti pe net daca nu stii)barbatul fiind peste fata de obicei
Si da, vei sangera asa cum este normal la o dezvirginare si asta repet din nou ca ESTE CEVA NORMALwinking si nu vei pati nimic iar cat despre durere
Pai, asta depinde de el. Roaga-l sa te ia mai usorwinkingca atunci nu va durea, ok?
Take carewinking

| Tonya_8537 a răspuns:

"Sunt pregatita?" "Chiar vreau sa o fac?" Acestea sunt intrebarile pe care trebuie sa ti le pui. Atata timp cat la macar una dintre ele raspunsul este "Nu" trebuie sa ii spui prietenului tau ca nu esti pregatita sa faci acest pas si ca esti virgina. Nu este nimic rusinos in a fi virgina. 19 ani este o varsta foarte buna de a-ti incepe viata sexuala, dar doar daca esti pregatita.
Daca te-ai decis ca o vei face, spune-i ca esti virgina si lasa lucrurile sa decurga natural. Te va durea bineinteles, dar nu foarte tare, si numai la inceput. A doua oara nu va mai fi dureros ci placut. De sangerat se poate sa nu sangerezi. Nu toate fetele sangereaza cand isi pierd virginitatea.

Good luck!

| Adelyna_7420 explică:

Multumesc tuturor.Pt monyk-suntem impreuna de 7 luni si el are 22 de ani...deci v-am intrebat ca ce si cum pentru ca tine neaparat sa ne culcam impreuna.

| Marin_Bogdan_1986 a răspuns:

La 19 anii sa fi virgina inseamna ca cel de langa tine e foarte norocos prima data asigurate k merita sa itii pierzii virginitatea cu ell totuul vine dela sine in general dupa cateva pahare mai ales pentru tine foloseste prezervativul punetzii o perna sub cur si treci la treaba mai mult o sati fiie rusine decat o sa te doara dupa cateva luni o sa te obisnuiesti si o sa incepii sa stai si deasupra nu itii mai fa griijii nimenii nu moare virgin viata ne f*** pe totii