| Simplyy a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa nu-mi mai fie rusine sa ma dezbrac in fata iubitului pentru a face sex? Sunt virgina... De cateva ori am incercat sa ma dezbrac si el a incercat. dar sunt rusinata mai ales de aspectul sanilor mei mici si nu pot sa fac chestia asta. Ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| IulianDBI a răspuns:

Simplu, incercati prima data sa fie intuneric sa nu te vada exact, sau sub o plapuma / patura ceva si nu vei mai fi asa rusinata, incearca sa aveti contact vizual ca sa nu se uite la corpul tau sa te rusinezi.

| Alyna_Aly_1997 a răspuns (pentru IulianDBI):

Pai si cand pune mana pe ei si ii simte mici?

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca te simti rusinata arata ca nu esti pregatita. Fie esti prea mica (sub 18-19 ani), fie relatia este prea recenta ca sa te simti in siguranta, fie nu simti ca partenerul tau este cel potrivit. Nu exista nici un motiv pe lume sa cauti un mod de a-ti invinge aceasta teama, fiindca ea va fi invinsa cand vei simti ca e omul si momentul potrivit. Asadar, mai asteapta

| DinGri77 a răspuns (pentru Brigaela):

Pentru ca doamna draga, complexele tin de varsta sau de partenerul tau... Am citit cateva din raspunsurile dumneavoastra, dar de data asta nu m-am putut abtine. Sunteti total eronata din multe puncte de vedere si phihologia cu cu educatia sexuala nu sunt punctele dumneavoastra forte. Educatia de maidan(barbati) combinata cu cea de sezatoare(femei) nu dau intotdeauna rezultate! Nu in ultimul rand, nu cred ca sunteti in masura sa ghiciti pentru nimeni cand este sau nu pregatit/a sa faca un pas important asa cum este o relatie sexuala. Fata de mai sus a pus o intrebare despre cum sa-si invinga un complex de inferioritate, iar dumneavoastra, drept raspuns ia-ti dat fix cum sa si-l adanceasca mai tare! Bravo!

| Brigaela a răspuns (pentru DinGri77):

Eu cred ca n-ai dreptate, mai ales ca am ceva studii in domeniu (chiar multe). E ciudat cum nu reusesti sa faci diferenta intre studii real si educatie de maidan, dar asta este realitatea. Iti promit ca daca va urma sfatul meu totul va fi foarte bine in viata ei.

| DinGri77 a răspuns (pentru Brigaela):

Pai inseamna ca studiile dumneavostra sunt invatate de mult si foarte depasite. Va recomand re-studierea literaturii de specialitate!
Incepeti aici: http://www.consultanta-psihologica.com/......rioritate/

Si continuati: http://www.scribd.com/......erioritate

| Brigaela a răspuns (pentru DinGri77):

Sunt destul de recente si le aduc la zi mereu. Dar din carti reale, nu din chestii precum linkul pe care mi l-ai dat tu care reprezinta popularizarea stiintei pentru gospodine si precupeti. Linkul acela cuprinde ceva foarte elementar, astfel incat oamenii simpli, cu 8 clase sa inteleaga ceva din activitatea psihologica. Dar ca sa poti spune ca te pricepi, trebuie sa depasesti nivelul.
Totusi, este foarte clar ca discutam la niveluri diferite si e greu sa ne intelegem. Tu ii dai fetei sfaturi de la nivelul omului de pe strada care incearca sa intelega dupa puterea lui. Eu ii dau niste sfaturi din punctul de vedere al unui om cu ceva mai multe cunostinte in domeniu. Atat tu cat si eu suntem bine intentionati si ne punem mintea in ajutorul acestei fete. Ramane acum de vazut cat discernamant are ea. Poate asculta sfatul tau, mai ales ca este calea larga si usoara, dar cu riscuri pentru viitor (pe care inteleg ca tu nu le constientizezi), sau calea mea care este ingusta si dificila, dar ii ofera un viitor mai bun. Tu, chiar daca incerci cu toata bunavointa, nu reusesti, vad, sa discerni corect (am inteles asta dupa linkul pe care mi l-ai oferit pe post de "studiu"). Poate ea va reusi.

| DinGri77 a răspuns (pentru Brigaela):

Se vede ca vorbiti din experienta unu om foarte frustrat si pe care complexele ei o fac mandra! Pai doamna mea culta in cap, fiti atenta aici:

12.

Bibliografie
1.

Adler, A. (1929/1996).
Cunoaşterea omului
. Bucureşti: IRI2.

Albu, G. (2002).
În căutareaeducaţiei autentice.
Iaş
i: Ed. Polirom.3.

Albu, G. (2005).
O psihologie a educaţiei
. Iaşi: Institutul European.4.

Allport, G.W. (1991).
Structura şi dezvoltarea personalităţii
. Bucureşti:Editura Didactică şi Pedagogică
.5.

American Psychological Association (2002).
Developing Adolescents: A Reference for Professionals
. Washington, DC6.

Banciu, D., Radulescu, S.M., Voicu, M. (1987).
Adolescenţii
şi familia.
Bucuresti: Ed.
Ştinţifică

şi Enciclopedică
.7.

Băban, Adriana. (coord.) (2003).
Consiliere educaţională
, Cluj-Napoca.8.

Berk, Laura (1997).
Child Development
, 4
th
Ed. A Viacom Company.9.

Birch, A. (2000).
Psihologia dezvolt
ă
rii
. Bucure
ş
ti: Ed. Tehnic
ă
.10.

Braconnier, A. (2001).
Copilul t
ă
u de la 10 ani pân
ă
la 25 de ani
. Bucure
ş
ti: Ed. Teora.11.

Campbell, R. (2001).
Copiii no
ş
tri
ş
i drogurile
. Bucure
ş
ti: Ed. CurteaVeche.12.

Dafinoiu, I. (2002).
Personalitatea. Metode de abordare clinic
ă
. Ia
ş
i, Polirom.13.

Debesse, M. (1970).
Psihologia copilului de la na
ş
tere la adolescen
ţă
. Bucure
ş
ti: EDP.14.

Debesse, M. (1981).
Etapele educa
ţ
iei
. Bucure
ş
ti: EDP.15.

Dinc
ă
, Margareta. (2004).
Adolescen
ţ
ii într-o societate în schimbare
. Bucureşti: Paideea

Cum spuneam las-o dracu` de sezatoare si atunci cand spui ca esti citita pai sa fi citita!
Asta este curs de psihologie nivel superior nu de oameni cu 8 clase de pe strada!
http://www.scribd.com/......erioritate
Deci inainte sa mai dai din gura CITESTE, nu strica, doamna cu studii multe ce sunteti!

| Brigaela a răspuns (pentru DinGri77):

Imi citesti bibliografia unui articol, ceea ce confirma exact ce spuneam eu: cineva care traduce pentru profani ceva psihologie din carti serioase.Multumesc ca mi-i confirmi afirmatiile. Pentru limbajul folosit, care iarasi confirma ce-am zis, sa-ti fie rusine!

| DinGri77 a răspuns (pentru Brigaela):

Haha ok, pentru faptul ca am incercat sa te scot din ignoranta nu are de ce sa-mi fie rusine! Pentru faptul ca nu am reusit, poate! Ma oprec aici pentru ca este evidenta lipsa de bunavointa de cate dati dovada.
O zi buna!

| EdwLo a răspuns (pentru Brigaela):

Asta te-ar putea ajuta :
"Simplyy intreaba:
Dupa ce te operezi de apendicita, te ingrasi? Maine ma internez ai vreau sa stiu. am 15 ani si momentan am 45 Kg... "

si e relativ recenta intrebarea.

| Brigaela a răspuns (pentru EdwLo):

Nu inteleg ce ai vrut sa zici, ma ajuti un pic, te rog (nici nu gasesc intrebarea)

| EdwLo a răspuns (pentru Brigaela):

Http://www.tpu.ro/......-am-45-kg/
Aici e intrebarea postata de ea prin luma Mai, si dupa cum vezi are abia 15 ani, cred ca nici nu stie bine ce inseamna sex, dapomite protectie si boli si altele, si din toate raspunsurile de la intrebarea asta, nu vad decat raspunsuri care o incurajeaa s-o faca, dar nu si cum si de ce sa aiba grija. Poimaine o vedem aici cu o intrebare de genu " Am ramas insarcinata? ".

| Brigaela a răspuns (pentru EdwLo):

Asta confirma ce spun eu, ca este prea mica pentru sex si de aceea are bariere psihologice. Fiindca subconstientul ei este oleaca mai inteligent decat constientul si incearca sa reactioneze in modul in care poate.

| harciog a răspuns:

Stai linistita, de prima data nu cred sa observe micimea sinilor. Abia dupa aia...

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru harciog):

Ai dreptate...il intereseaza pasarica intai si dupa aia restul... big grin

| Hombre a răspuns:

Mie imi place sanii mici spre medii poftim, lasa-i naibi de sani, mare iluzie sanii aceia de vaca pe care toate papitoaicele si-i varsa pe masa la tv, chiar a inceput sa-mi fie sila de imensitatile alea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate ca natura iti spune ca n-a venit inca timpul. Stai linistita! Banuiesc ca esti prea tanara pentru asta.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Fa-o imbracata.sa iti chilotii jos numai

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai sa stii ca ar trebui sa o faci pur si simplu, doar sunteti iubiti, nu trebuie sa iti fie rusine de sanii tai in fata lui.

| hotdesire a răspuns:

Ai nevoie de un barbat matur si cu experienta. numai un tip versat te poate face sa-ti depasesti complexele. cati ani ai?

| DinGri77 a răspuns:

Incepeti si voi usor ca nu va grabeste nimeni... Un preludiu lung de explorare ajuta, relaxeaza si obisnuieste psihicul cu intercursul(actul sexual). Icepeti cu lumina stinsa si sub patura. Si nu in ultimul rand incearca sa nu iti dezvolti complexe de inferioritate in privinta aspectului tau fizic. Este destul de periculos si te poate marca pe viata, chiar daca nu realizezi pe monent.

| moartetiganilor a răspuns:

Push up

| Necunoscut112 a răspuns (pentru moartetiganilor):

Pai din moment ce vrea sa faca sex nu o stea cu sutienul pe ea thinking

| moartetiganilor a răspuns (pentru Necunoscut112):

Atunci nu stiu

| zenon00 a răspuns:

Toate sunteti timide apoi rupe-ti trotuarele prin afara... Futeti-va cu ochii inchisi ...pe bajbaite o sa nimeriti voi ceva