| alexfanmetin2 a întrebat:

Sunt Alex, si imi place mult de o colega care este cu un an mai mare decat mine, chestia e ca nu prea ma baga in seama si mai multi colegi deja se dau la ea, cum as putea sa vb mai mult cu ea?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Alex, fetele in adolescenta se dezvolta atat mental cat si fizic, mult mai repede decat baietii. Ca atare, este normal ca fata asta sa nu fie interesata de baieti mai mici ca ea, pentru ca nu sunt inca la nivelul ei intelectual si nici prea dezvoltati fizic.
Nu are importanta ce vorbesc baietii si ce avansuri ii fac, faptul ca ea nu a accepatat pe nici unul, confirma teoria ca nu-i interesata de copilasi mai mici ca ea.

| Louys a răspuns (pentru Violleta2022):

Nimeni nu se dezvolta intelectual, doar fizic.
Te nasti cu o capacitate si aia e.

Da, fetele se dezvolta mai rapid cu 6 luni decat baietii cand vine vorba de fizic, da nu poti sa zici intelectual pentru ca toata lumea are o capacitate diferita si orientata spre anumite domenii.
De exemplu unii sunt buni la fizica, dar praf la biologie.Sau sunt doi care sunt buni la fizica, dar unul e mai bun ca si celalalt.Ma rog acest factor poate fi influentat si de tocire, etc.

In orice caz, in mare parte intelectualitatea este definita deja, nu evolueaza, ci mai bine spus se limiteaza de la o anumita varsta(de exemplu nu mai poti invata la 30 de ani ca la 12).

2 răspunsuri:
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Daca iti doresti atat de mult o relatie cu ea, trebuie sa te pregatesti pentru foarte multa frustrare, fiindca nepasarea ei este un impediment major, real. De asemenea, vei avea nevoie de mult curaj, initiativa, incredere in tine si persistenta.