| SpiderGandacelul a întrebat:

Sunt baiat...am 15 ani in clasa a 9 la liceu.Imi place de o fata de la mine din clasa.Problema este ca...eu cu ea suntem cei mai buni prieteni. M-am indragostit de ea de foarte mult timp numai ca nu stiu cum sa i spun asta.Fiind cel mai bun prieten al ei uneori imi vorbeste mie de alti baieti, cum ca ei i place de X si am vazut un baiat frumos azi si lucruri deaste care ma fac sa ma simt prost sad Mie nu imi este rusine de ea cu nimic. Pot sa discut orice cu ea, doar ca.singurul lucru pe care simt ca nu pot sa il spun este ca imi place de ea si ca as vrea sa fim impreuna.Chiar nu stiu ce sa mai fac adica, eu cred ca i-am aratat ca imi place de ea. Dar nu stiu poate ea isi da seama doar daca i spun, ceea ce imi este nespus de greu.Va rog ajutati-ma. Ce pot sa fac, ce pot sa i zic? Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
De obicei asta este problema marilor prietenii si totodata asta le duce uneori la declin. ( speram ca aici nu va fi cazul)
In primul rand da-i de inteles ca o placi, nu te mai purta cu ea ca si cu o sora.Ce sora s-ar indragosti de fratele ei?
Uita-te intodeauna in ochii ei cand iti vorbeste/ ii vorbesti ( asta da de gandit).
Cand iti mai vorbeste despre tipi, revolta-te putin sa vada ca iti pasa.
Fii sincer cu ea si spune-i adevarul pentru ca nu o sa mai poti continua multa vreme asa si nici nu este drept!
Ce rost are sa iti faci rau singur si amandoi stim ca te doare! Spune-i pur si simplu intr-o zi libera de exemplu sambata, sa aiba timp sa asimileze informatia pana luni.Scoate-o la plimbare si da-i de inteles ca o placi iar inainte sa plece acasa spune-i si eventual sarut-o.Vezi ce reactie are si in ce sens se intreapta relatia.
Bafta!

14 răspunsuri:
| unknow a răspuns:

Este ceva frumos ceea ce mi-ai spus pana acum, iti spun si eu de acum in colo sa continui la fel de frumoswinking. Uite, spune-i asta intr-un fel in care sr intelege, eu cred ca si ea te place sincer! adica, o fata nu poate fi cea mai bine prietena ca un baiat daca nu ar avea incredere in el, j daca nu ar tine la el, j daca nu i-ar pasa de el, j daca nu i-ar placea felul llui de a fi,;; ma intelegi, asta e cam tot ce trebuie ca ea sa te placa!
deci, dupa ce am lamurit si asta, iti spun km sa procedezi mai departe, tot frumos: roag-o frumos sa inchida ochii,, j dupa ce i-a inchis, mangai-o pe obraz si sarut-o, iar ea, te va saruta si ea! ii vei spune ce o placi intr-un mod frumos si romantic, fetele adora gesturi si atingeri de genul aceata! veti ieshi impreuna ca de obicei, numai ca de data asta, va veti tine de mana, pana cand asta se va stabilia, si veti fi un cuplu in adevaratul sens al cuvantului.
astept un raspuns la ceea ce ai citit tet aici!
j dupa ce ii spui sau faci ceea ce eu ti-am spus, sa-mi spui si mie daca ti-am fost de folos!winking asa a procedat un baiat ca mine demult, in urma cu 2 ani de zle, tot cei mai bine pr eram, j si acum suntem impreunalove struck!

bafta multa si iubire alaturi de aceata fata! pwpo:*

| unknow a răspuns:

Eu:. as zice sa gandesti cu inima, nu cu creierul :); ca sa nu ai niciun refret dupa asta!

bafta muuuulta! :*:**:*:*pwwwp

| unknow a răspuns:

And1, eu si acel baiat, eram la fel de buni prieteni, numai ca si eu il placea si nu stiam cum sa-i spun sau cum sa reactionez, si ieseam des cu el si eu vedeam ca el face gesturi dragute, dar credeam ca o face din prietenie de asta, ii vorbea de alti baieti,. el schimba subiectul si nu mi stiam ce sa cred! si, cand m-a sarutat, pur si simplu, am intzeles tot! el ma iubea la fel cum eu il iubeam pe el,. atunci ploua, si eram pe strada mea, dupa ce m-a sarutat, ne-am uitat unul in ochii celuilat si ne-am imbratzisat! atunci eu am fugit acasa de emotii,. laughing si dupa asta, el s-a comportat perfect normal, daca eu nu ii dadea de inteles acealas lucru ramaneam f buni prieteni si atat! dar a doua zi, cand m-a sunat sa iesim, am acceptat, si cand l-am vazut m-am oprit in fata lui si eram foarte aproape unul de celalat, atnci el s-a apropiat si n-am sarutat, de data asta, si eu m-am apropiat, si am plecat tinandu-ne da mana!
deci, eu iti spun sa o saruti pentru ca daca ii spui poate fi mult mai incomod, limbajul asta este mult mai romantic si simplu,. fara cuvinte e mult mai magik, iti spun ca asa e!
si dupa ce se va intampla atunci cand u vei crede de cuviintza ca este momentul, ea va reactiona intr-un fel! indiferent ca te va saruta si ea, sau mai bine, indiferent ca va fugi( ca mine); deci dupa toate astea, te vei comporta normal(ia exemplul meu./ a doua zi si eu am vrut sa ma intalnesc cu el! si el m-a sarutat iar,. si eu pe el) si daca a doua zi nu va raspunde, las-o sa se gandeasca inca o zi, va veti intalni la scoala oricum, si atnci intreab-o! sau mai fa un gest, da-i o floare! la ce baiat sincer esti,. nici nu ma indoiesc ca veti fi iubitzi! multa bafta! sa stii ca iti tin pumnii si atunci cand vei face pasul... sa-mi spui si mie, tot aici pe tpu.rowinking

| xxxname a răspuns:

Hmmmm, stiu raspunsul.
Din pacate eu ti-as spune ca ei ii place de tine doar 50%, deoarece daca nu i-ar placea deloc atunci sar indeparta de tine, sau daca iar place atunci nu tiar spune toate chestiile asa amnuntit, ca ale unei fete. Eu ma pricep bine in psihologie, si daca e drept ceea ce ai spus, atunci e drept si ceea ce ti-am raspuns.Mai poate sa fie asa de prietenoasa, din cauza ca va petreceti timpul de mult timp, sau e o fire slaba, si firava, si iai cistigat ingrederea prin caracterul tau placut ei... Sper ca ti-a fost de folos.winking

| szergiu a răspuns:

Frate. nu te complica cu fete din clasa! e un sfat ca de la baiat la baiat. am avut si eu o situatie identica pot spune imi tot povestea ba de unu ba de altu ca a lasat`o iubitu mai stiu eu ce, ma siteam foarte prost. dupa catva timp ce am vorbit cu ea deschis despre orice am intrebat-o direct fara alte vrajeli daca vrea sa fie cu mine a zis ca da dupa ce ne-am despartit frate nu am mai vorbit cu ea deloc aproape si o vedeam zilnic iti dai seama cum ma siteam straight face deci nu te pune cu alte fete din clasa.

| Mary_5158 a răspuns:

Buna. ai rabdare,daca tii la ea,pastreaza prietenia asa cum este, las-o pe ea sa decida. Daca ii vei spune, risti sa pierzi ce mai ai.contiua tot asa. bafta

| Cocodrilo a răspuns:

Fii putin mai intim, mai cald si mai simpatic cu ea decat de obicei (fara badaranii). Vezi cum reactioneaza si continua cu tact.
Ai o pozitie privilegiata fata de un altul care se holbeaza zilnic la o fata de la 100 m distanta.
Nu lua chiar de buna atitudinea ei platonica. Se poate schimba. Dar trebuie sa plusezi si tu un piculet, sa o faci sa resimta prezenta ta si mai interesanta.
La un moment-dat daca semnele sunt bune si esti relaxat, ai putea sa-i,,arunci" o intrebare gen,,stii ce, te-ai gandit ca noi doi am putea fi mai mult decat prieteni?". Chiar daca reactioneaza retragandu-se mai ai dreptul la niste incercari fara sa bruschezi. Nu-ti pierde speranta. Poate realizeaza si ea ca oamenii cu care te simti cu adevarat bine sunt foarte rari asa ca de ce nu?
Ideea ar fi ca dragostea poate fi prietenie plus,, ceva", nu,, altceva".

| ΌѵєяТᴴéRąÌnbõW a răspuns:

Buna!
Parerea mea este ca ai nevoie de putin curaj. Daca spui ca vorbiti orice si sunteti cei mai buni prieteni nu vad de ce ar fi asa greu sa ii spui sentimentele tale fata de ea.thinking Whatever, in primul rand ai putea sa o inviti in oras dar sa fiti doar voi doi singuri.Ai putea astepta sa aduca vorba de iubiri, dragoste, sentimente si atunci ar fi momentul tau. poti sa o iei pe ocolite mai inofenstiv sau direct si te-ai scapat.Dar nu uita sa nu o ranesti.Si cine stie? poate si ei ii place de tine doar ca nu are curajul sa iti spuna deoarece baietii fac de obicei primul pas. Daca nu merge in oras, incearca printr-un sms sau cine stie...o scrisoaresmug ca pe vremurismug parerea mea este ca sa ii scrii o scrisoare ca pe vremuri ii ceva romantic si demonstreaza ca esti si foarte atent de asemenea:p
Ultima varianta ar fi messu` unde mai nou toti isi spun sentimentele mai usor.
Sper ca ti-am fost de folos!
Ai grija de tine si succes!

| Teo0stuff a răspuns:

Daca o placi si esti cel mai bun prieten cu ea ar trebui sa ii spui sau sa ii spui intr-un moment sa zicem la ziua ei sau de valentine's day ma rog intr-un moment cand sunteti singuri va trebui sa ii spui daca nu ii spui te va crede doar prieten si isi va cauta perechea iar tu vei suveri! (EU ASA AM REUSIT! (ma rog asta e alta mancare de peste happy
)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii linistit pentru ca si ea simte aceleasi lucruri.Iti spune "intimitati"probabil sa te atraga mai aproape.Nu te pierde in vorbe, cere-i doar un sarut pentru ca asta este bariera spre celelante.

| SpiderGandacelul explică:

Daaa aveti toti dreptate eu va-s acorda la toti raspuns castigator.Dar nu stiu pe de o parte poate are dreptate mary iar pe de o parte ...ceilalti.Eu m-am gandit sa i spun ca vreau sa i zic ceva dar sa imi promita ca in cel mai rau caz vom ramane la fel si nimic nu se va schimba.Dar doar in cel mai rau caz laughing Si app yume eu tot i dau semne ca o plac.Si cand vorbeste despre tipi ma fac si eu ca nu ma intereseaza si sunt putin ``ranit`` si ea a observat asta si chiar mi-a zis.Off Dne...ce complicata i dragostea asta laughing ma gandesc la ea tot timpul zilei si as vrea sa imi petrec fiecare clipa cu ea.Cand sunt cu ea parca nu imi mai trebuie nimic. :X

| SpiderGandacelul explică:

Da alessia ai dreptate la faza ca o fata nu poate fi cea mai buna prietena a unui baiat fara sa-i placa felul lui de a fi si altele...si am iesit cu ea de foarte multe ori in oras.doar noi 2 doar ca nu stiu poate vrea sa fim doar amici.Adica,eu cred ca am dat foarte multe semne ca o plac.Chiar daca i-as spune si ea ar refuza eu as fi multumit pentru ca am reusit sa i zic ce simt pentru ea doar ca ma tem ca daca i-as spune si ar refuza...totul se va schimba intre noi.Este o fata minunata si chiar daca nu ma vede ca pe un posibil iubit eu as dori sa ramanem la fel de buni prieteni.Va multumesc la toti! Si mersi alessia cred ca esti o fata superba :* pup si eu

| SpiderGandacelul explică:

Pff...laughing O sa incerc alessia. Multumesc mult :* sper sa reusesc laughing

| dyanutza_6837 a răspuns:

In primul rand cand incepe sa spuna de alti baieti... intreab-o daca tte place. Nu ai ce sa risti! ATENTIE! nu o zapaci, unele pot fi mai rele Probabil ca spune asta doar sa te faca gelos sau sa iti dea semne sa o intrebi depinde de ceea ce simte ea. Intreab-o! Succes si pup :*:*!