| mihai5368 a întrebat:

Buna,
Sunt baiat, am 16 ani obisnuiam sa ma masturbez excesiv, mereu spuneam ca ma las dar nu m-am oprit.
Ei uite ca intr-un final m-am oprit, am observat ca placerea nu mai e aceeasi si m-am speriat...
Problema e ca am observat ca eu nu mai am acea "erectie de dimineata" si nu prea ma mai excit ca inainte.
La fel si erectia in general, se scoala, dar mai greu, mai mult daca ma mai ating eu, daca nu, se scoala, dar un pic.
Ce s-a intamplat?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Nu se mai scoala pentru ca este foarte obosit dupa masturbarea excesiva pe care ai practicat-o. Chiar daca zici ca te-ai lasat de masturbare de cateva zile, trebuie sa treaca mai mult timp pentru a mai fi ca inainte.

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

S-a-tâmplat că ai exagerat.
Te refaci după o pauză.

| mihai5368 explică (pentru mihai69):

Mulţumesc m-am calmat!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil cand o sa gasesti ceva suficient de excitant, o sa revina la normal.

| Sofer a răspuns:

E bine să o mai faci dar fără exagerare. Iar cu problema ca nu se ridica. O găsești prin diverse metode ce te excita. Femei sexy.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

Care a cea mai uimitoare descoperire pe care ai făcut-o de când ai început să te masturbezi? Poate ai înțeles ce e orgasmul, ai simțit ce-ți place, ai dedus momentele pe care ai vrea să insiști? În episodul despre masturbare discutăm despre efectele acesteia, impactul activității asupra plăcerii sexuale, și de ce e important să ne masturbăm. Vom vorbi cu Cristina Miron, o tânără care știe ce înseamnă muzica bună și dă cele mai tari petreceri, când nu e pandemie. De asemenea, discutăm cu sexoloaga și co-fondatoarea grupului de SexTalk pe Facebook, Natalia Pavalachi.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| loorentzoo a răspuns:

Nimic, stai.chill,.sa ti faci probleme cand iti pune vre uma mana pe ea si nu se intmapla nimic

| sawareekh a răspuns:

Ai placeri la propia ta mana, asta s-a intamplat. incearca sa faci pauze lungi fara masturbare.

| mihai5368 explică (pentru sawareekh):

Ma simt si obosit din cauza asta, sunt speriat

| Anonimboy17year a răspuns (pentru mihai5368):

E normal, lasa.te de masturbare si vei fi cu totul alt om..., are si o explicatie logica, biologica da nu stau sa ti.o dau acum, mult norocwinking
(Cum m.am lasat eu:
Am dat.o de 3 ori intr-o zi una dupa alta si de atunci o perioada de o saptamana nu mai simteam nevoia asa de tare, dupa ce te inveti sa n.o mai dai e mult mai usor, ) bafta!

| mihai5368 explică (pentru Anonimboy17year):

Deci o sa revina totul la normal? sad

| Anonimboy17year a răspuns (pentru mihai5368):

Da,

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Anonimboy17year a răspuns (pentru doctorandus):

Ok, thanks,