| Dyaa18 a întrebat:

Sunt cam confuza si am nevoie de ajutorul vostru. Sunt cu un baiat de o luna si jumatate,suntem si colegi de clasa iar inainte eram foarte buni prieteni,insa am descoperit amandoi ca ne dorim sa fim mai mult ca prieteni! El este tare gelos,insa am observat ca usor usor se poate schimba,de asemenea este si copil cateodata si se supara pe lucruri pentru mine "minore",dar el le face "majore",fapt pentru care ne cam ciondanim aproape zilnic,iar cateodata mai rau.
El tine mult la mine, mi-a demonstrat de o gramada de ori...si eu tin mult la el si chiar imi doresc ca relatia noastra sa mearga!
Pe mine ma mai ingrijoreaza si un lucru,cand ar fi momentul potrivit sa fac urmatorul pas,adica sa se intample mai mult intre noi, faza e ca nu este "primul meu"..am mai avut o relatie de lunga durata in trecut..pls help:*

20 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Unii oameni se inteleg bine doar ca prieteni, in acest timp ei se gandesc si la o posibila relatie, iar daca o incep risca sa isi strice prietenia frumoasa, in cazul in care nu se inteleg ca si cuplu.Situatia este putin cam dificila,ori va acceptati fiecare comportamenul celuilalt, ori sunteti dispusi sa faceti compromisuri pentru relatie.
Daca se va ajunge mai departe, lucrurile ori o sa se strice de tot, ori o sa mearga mai bine, eu zic ca o sa se schimbe ceva...

| neutrino a răspuns:

Daca este asa cum spui tu, ca amandoi doriti sa aveti o relatie, atunci el trebuie sa faca primul pas, iar tu trebuie sa-l ajuti sa faca acest lucru. Daca asa ceva nu se intampla, atunci inseamna ca el nu este capabil de " fapte marete", si de aici apare si o gelozie prosteasca.

| Dyaa18 explică (pentru neutrino):

El mi-a cam batut un apropo legat de etapa urmatoare si i-am zis ca inca nu sunt pregatita acum si ca e prea devreme, insa cateodata nu intelege de ce cu primul am facut-o si cu el nu pot... faza e ca e prea devreme si i-am explicat ca relatia mea din trecut a durat 1 an si ceva...

| h3r a răspuns:

A trecut o lună și hop, gata? Urât, mai ales că e primul și nici acum la început n-o duceți prea bine. Fapte majore? De ce nu încerci să le schimbi? Dacă nu merge așa, atunci relația n-o să mai țină mult. O s-o faci cu el, iar el o să ți-o facă pe la spate.

Ai mare grijă!

| Danysan a răspuns (pentru h3r):

Pe la spate rolling on the floor. Esti maxima laughing

| h3r a răspuns (pentru Danysan):

>big grin

| Dyaa18 explică (pentru h3r):

Merci de sfat, insa nu e primul...am mai avut o relatie in trecut de 1 an si ceva...de aceea eram confuza si nu stiu ce sa fac.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa discuti cu el si sa ii spui lucrurile care te deranjeaza. Daca tine la tine o sa te asculte si o sa incerce sa se schimbe. Mai bine incerci sa il obisnuiesti de pe acum, decat sa se obisnuiasca asa toata relatia.
Daca a mai avut o relatie de lunga durata, cand o sa simta ca este momentul potrivit o sa faca el pasul, tu poti sa accepti sau nu, in functie de cat de pregatita vei fi. Insa pana atunci mai bine rezovli primele neintelegeri.

| Dyaa18 explică (pentru OoBunnyoO):

Merci,faza e ca el a batut un apropo asa mai finut legat de chestia cu "facutul" si din cate am inteles eu, eu nu prea intelege de ce cu primul am facut-o si cu el nu o fac...si i-am explicat ca nu este aceeasi situatie, iar cu primul am avut o relatie mai lunga, el zice ca a inteles, insa de aceea m-a pus un pic pe ganduri.

| Danysan a răspuns:

Inainte de a face pasul ala Mare mai asteapta sa vezi cum se comporta:-p.Una e sa Fi prieten si alta e Iubit!-Ai Grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Dyaa18, de ce vrei sa grabesti lucrurile, daca este gelos cu greu il schimbi, mai bine dezvata-l de acest prost obicei post si lasa-l pe el sa faca propunerea ca de la o fata vine cam aiurea sa zica. "ba gagicule, hai s-o punem de mamaliga"

| Dyaa18 explică (pentru anonim_4396):

Asta este problema ca eu nu vreau sa grabesc nimic..si vreau sa mai astept ca sa vad cum vor evolua lucrurile, daca ne intelegem din ce in ce mai bine si daca incearca macar sa nu mai fie asa gelos, el spune ca nu ii ofer destula afectiune cateodata, insa nu este chiar asasad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dyaa18):

acum nu mai are rost sa ne ascundem dupa deget, doar sti si tu la ce fel de afectiune se refera. Eu zic sa-l ignori o saptamana sa vezi ce are de gand

| Dyaa18 explică (pentru anonim_4396):

O sa incerc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dyaa18):

Sa nu uiti sa-mi scrii kiss

| Dyaa18 explică (pentru anonim_4396):

Iti voi scrie big hug

| Demonull a răspuns:

Daca nu este primul. oricand laughingsi daca ar fi primul tot oricand ti as spune.Nu asculta lumea.fa-o fa-o

| suntZeu a răspuns:

Daca spui ca este copil dese ori si gelos, cand se va intampla sa o faceti si daca va realiza macar ca nu a fost primul te va face tarfa fara ezitare, cel putin in gandul lui.Nu ca are motive dar deja mi l-am desenat in cap

| loverboy111 a răspuns:

De obicei fetele fac din probleme "minore" problme "majore".