| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu un baiat de 5 luni. Si avem o relatie la distanta. Acum de sarbatori am stat impreuna o saptamana. El a venit la mine. A fost o saptamana foarte frumoasa. Insa este o problema. Eu sunt virgina (16 ani ) el nu mai este (17 ani). simt ca as vrea sa imi incep viata sexuala cu el. dar nu stiu daca fac bine. Il iubesc foarte mult. si el mi-a dovedit ca ma iubeste. Voi ce spuneti, fac bine sau nu? Cel mai bun raspuns primeste fundita. Multumesc! :*

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca tii la sanatatea ta, asteapta macar pana la varsta minima permisa din punct de vedere medical (17 ani si jumatate). Asa nu vei avea risc crescut de cancer de col si vei putea avea o viata sanatoasa. Nici macar nu mai e asa de mult, daca intr-adevar va iubiti un an si jumatate trec pe nesimtite.

| mgtow a răspuns:

Mai bine astepti pana faci 18 ani sa fii de rand cu lumea intreaga la minte nu cu copii fara experienta in viata.

| ing3rd3mon4u a răspuns:

Buna. Eu zic sa mai astepti ceva timp. Sa iti demonstreze mai multe.Sa vezi daca intr'adevar merita.
Sa il pui la incercare in diferite momente.etc.
sa vezi cum reactioneaza.
Daca il cunosti atat de bine.sa vezi cum este cand are draci, cand nu.
Cum se comporta cu tine cand ii dai maximbig grin.
Gandeste'te bine.:*
eu ti'am spus parerea mea.Dar decizia este a ta.:*

| deeadragutza2 a răspuns:

E decizia ta chiar daca il iubesti mult s-ar putea sa nu te simti inca pregatita mai stai un timp sa va cuoasteti mai bine si apoi sa iti pui intrebarea daca esti pregatita sa faci acest pas pentru ca daca ai facut pasul si dupa o sa regreti nu o sa mai poti da timpul inapoi

| MaTrIx8378 a răspuns:

Mai asteapta fetita draga, este o relatie la distanta, o faci cu el, si va mai dura 2-3 luni relatia voastra, si te vei trezii spunandu-ti ca nu mai vrea sa fie cu tine din cauza ca nu ii place o relatie la distanta, si ca el vrea sa aiba o pr apropiata de el, si dupa ce o sa faci? o sa suferi ca... si o sa nii te plangi noua aici pe TPU, gandeste-te bine la ceea ce faci, sa nu regreti dupawinking

| Andreea52 a răspuns:

Te-ai gandit ca datorita faptului ca aveti o relatie la distanta, daca iti incepi vita cu el ar putea incepe sa se indoiasca de tine cat timp e plecat? nu vreau sa fiu rea dar baietii tind sa creada ca daca nu mai esti virgina, nu le mai esti fidela mai ales ca voi aveti doar 5 luni...eu zic sa mai astepti, sa gasesti o persoana pe care sa o ai tot timpul langa tine sau daca il iubesti asa mult sa astepti ca relatia voastra sa devina mai inchegata

| Deedeek a răspuns:

Stiu ca incalc grav codul barbatilor (cu toate ca nu exista asa ceva), insa si eu zic sa mai astepti. O saptamana nu e de ajuns. Iar relatiile la distanta nu-s intotdeauna ceea ce par. Asa ca e indicat sa petreceti mai mult timp impreuna inainte sa faci pasul asta. E foarte important dpdv psihologic cu cine iti pierzi virginitatea, s-ar putea sa ai tulburari serioase mai tarziu daca o sa fii dezamagita... Asteapta, deci... asteaptahappy

| MartinLutherKing a răspuns:

Deci,daca tu chiar vrei sa iti incepi viata sexuala de la 16 ani nu are nici o problema.Lasa lucrurile sa curga de la sine.Ascultati adancul inimii.Am 19 ani si mi-am inceput viata sexuala de la 15 ani.Sunt baiat si mereu am purtat prezervativ, deci partenera mea a fost mereu prorejata.Nimic rau nu s-a intamplat.Si totul a decurs foarte bine, mi-an ascultat adancul sufletului si a fost perfect.Si cu privire la intrebarea ta, eu spun ca poti sa-ti incepi viata sexuala, dar sa fii protejata.Adica el sa poarte prezervativ. Sper ca te-am ajutat!

| Debiiii a răspuns:

Ei bine draga mea, eu cred că ar fi cazul să o laşi mai moale. Nu te grăbi să iei decizii pripite ca apoi să le regreţi.
Aşteaptă şi vezi pe parcurs ce îşi doreşte şi el, DACĂ îşi doreşte să facă asta cu tine şi abia apoi îţi poţi pune problema asta. happy
Dar dacă tu simţi că ai vrea neapărat să îţi începi viaţa sexuală cu el, cred că ar fi ok să discutaţi despre asta.
O seară plăcută în continuare sweety. happy

| R3DAOT a răspuns:

Ar fi bine sa mai astepti :* sunt de acord cu ingerashfaraaripi01winking

| 192837 a răspuns:

Este decizia ta daca vrei sa iti incepi viata sexuala de la 16 ani dar pentru a face cel mai important pas din viata ta trebuie sa te gandesti nu bine,foarte bine inainte,pentru ca un esec sau o situatie neplacuta(o despartire)te`ar putea marca si nu e deloc placut. cred ca au fost cele mai frumoase sarbatori acum,ca le-ai petrecut alaturi de el, dar ai mare grija de tine si corpul tau mai ales, pentru ca este in crestere inca... Sa ai grija de tine si mai ales de ce faci :*:*!

| casu2 a răspuns:

Cel mai bine e sa astepti happy