| Diana17Angel a întrebat:

Buna :*

Sunt Diana, am 18 ani si am o mare probleme in relatie. Sunt impreuna cu iubitul meu de aproape 4 luni, ne intelegem bine, ne iubim, totul este foarte bine intre noi, dar este o problema. El locuieste in oras si eu la tara, intre noi e cam 25-30km. Eu mereu fac naveta la oras sunt cls a12a si ne vedem doar cand ies eu de la liceu si atunci maxim 1-2 ore. Bineinteles, ca el iese seara cu prietenii pe afara, la o cafenea si tot timpul stau cu gandul numai la el, tot timpul ma gandesc numai la ce este rau, gen daca ma insealam daca umbla cu alta. El mi-a demonstrat de mult ori sa ma iubesti si ca tine la mine, dar eu tot ma gandesc la ce este mai rau.

Nu stiu cum sa va spun am momente seara cand nu rezist si vreau sa fie langa mine si cateodata imi vine sa renunt la relatie deoarece imi face rau, ca nu putem fi mereu unul langa altu. Mai tot timpul plang seara, ca el nu poate fii langa mine.

Un sfat, va rog frumos!

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Te chinui si pe tine,il chinui si pe el din cauza acestor ganduri negative ale tale.
Atat timp cat baiatul iti demonstreaza ca te iubeste si nu ti-a dat nici un motiv sa te indoiesti de el, nu vad de ce trebuie sa iti bati singura cuie in suflet.
Gandeste pozitiv si inceteaza sa-l mai banui, iti otravesti singura sufletul si faci din relatia voastra un chin, cand scopul ei e sa va aduca bucurie si fericire.
Bucura-te de ceea ce aveti si cauta sa pastrezi lucrurile frumoase cat mai mult, nu incerca sa distrugi relatia voastra pentru ca n-o vei mai regasi asa curand si-ti va parea tare rau.

| mona a răspuns:

Nu mai pune raul in fata si fi mai optimista

| shadow72 a răspuns:

Trebuie sa te calmezi si sa incepi sa gandesti putin. daca te iubeste iti e fidel, daca nu te inseala, deci nu tine la tine, deci nu ai pierdut nimic.
nu stiu dar eu am invatat ca in viata daca nu esti calm si putin indiferent e greu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sa te maturizezi si sa te tratezi de paranoia. Eu unu nu as sta nici in ruptu gatului cu una ca tine.

| Alcyon a răspuns:

Relatiile la distanta in general nu prea tin. Daca nu veti rezolva problema asta cat de curand, cuplul o sa se cam destrame.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Alcyon):

Adevaru e ca 25 de km e mult tare. Atat faceam eu pana la facultate (dus) laughing

| Alcyon a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Mai, asa nu pare mult... Dar din pacate, pentru ei doi se pare ca distanta aceasta e un factor care cam le creeaza probleme.

| Hαppiηеss a răspuns:

Ca o relatie sa mearga trebuie sa existe incredere, respect si comunicare.
Daca el ti-a demonstrat ca te iubeste si nu ti-a dat nici un motiv sa il banuiesti ca te-ar insela atunci nu ai de ce sa iti faci fel si fel de ganduri.
Incearca sa lasi de-o parte neincrederea si gelozia asta exagerata, altfel risti sa il pierzi.

| SorinTudor a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-in-ora-s/ Char era necesar sa mai pui o intrebare daca ai una deja pe aceasta tema?

| CheLoo23 a răspuns:

Hey happy nu te mai chinui atat incearca sa vezi ce are acest baiat degand cu tine ai 18 ani esti majora e perfect mutate la el sa scapi de suferinta si ce aceste ganduri ca te inseala happy sper ca acest sfat sa iti fie de folos happy

| Iubibila01 a răspuns:

Eu zic ca daca te iubeste, nu te va insela. Eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine. Relatia mea dureaza de un an de zile, el ma iubeste eu il iubesc si suntem ok. Totul depinde de genul de baiat pe care-l ai lanaga tine. Dar daca te iubeste, stai linistita... nu te va insela