| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte speriat în legătură cu menstruația prietenei mele. Nu apare, are deja 2 zile și semne evidente nu dă. I-a fost greață, dureri de burtă, balonare, se simte umflată. Am facut-o de 3 ori luna aceasta, odata protejat în perioada fertilă și 2 ori neprotejat în perioada nefertilă, parcă am încercat să fiu atent și să nu las nimic. Ea spune că când îi venea ciclu avea mai multe simptome. În mai menstra i-a venit pe 8, după pe 5 iunie, iar următorul pe 30 iunie, ea durând aproximativ 7-8 zile. Deja nu știu ce să cred și ce să fac. Care ar fi sfaturile voastre?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ultimele 2 cicluri menstruale au fost de unul de 28 de zile iar urmatorul de doar 25 de zile, reiese foarte clar ca este vorba de un ciclu NEREGULAT si din acest motiv in mod foarte sigur NU a fost posibil sa se determine precis nici perioada fertila si nici cea nefertila, aferenta actualului ciclu menstrual. Fiindca in acest moment ciclul are lungimea de 29 de zile, nu se poate considera si nici aprecia daca este vorba doar de un ciclul putin mai lung sau de o sarcina instalata. Daca menstruatia nu se va porni in urmatoarele zile atunci va trebui sa fie efectiuat un test de sarcina insa nu mai devreme de trecerea a minim 18- zile fata de data ultimului contact sexual neprotejat si repetarea testului dupa trecerea a alte 4-5 zile. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie doar sa stati linistiti si sa asteptati. Intarzierea este inca mica, nu e cazul sa va faceti griji de vreo boala. Babuiesc ca facand sex neprotejat, o sarcina nu va sperie deloc si sunteti pregatiti perfect (altfel v-ati proteja). Deci stai linistit, iubiti-va, relaxati-va si daca intarziere ajunge la 7 zile, un test de sarcina si o vizita la ginecolog va vor ajuta

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim ce sfaturi sa-ti dam, pentru ca nu stim exact cand ai facuts exul neprotejat.
Totusi, un test de sarcina se face la 5 saptamani d ela ultimul ciclu mentrual, in situatia in care fata are ciclul regulat.
Daca fata nu are ciclul regulat, nu se pot calcula ovulatia si nici perioada fertila, iar testul poate fii facut DUPA 21 de zile, de la ultimul contact sexual.