| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt gay si nu pot accepta asta.Nu stiu cum ar trebuie sa procedez ca sa le spun prieteniilor, familiei.Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| ComatoseWine a răspuns:

Nu le spune.Asteapta pana esti sigur de orientarea ta.Ai fost cu vreun baiat? Ai un iubit? Ai intretinut relatii sexuale cu un baietel? Asteapta si tu sa ai o varsta pentru ca nu stii care va fi reactia lor.Asteapta sa fii pe picioarele tale. Daca totusi hotarasti sa le spui si eu nu te accepta atunci nu ai motive sa te simti prost, nu e vina ta si nu ar trebui sa iti pese de niste persoane care te judeca! Bucura-te de tinerete!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa fi gay e ceva iesit din comun, rusine fata de neam si de tine. Ia-ti ideea asta din cap si gandeste-te la ceva diferit.

| ComatoseWine a răspuns (pentru mgtow):

Nu le spune.Asteapta pana esti sigur de orientarea ta.Ai fost cu vreun baiat? Ai un iubit? Ai intretinut relatii sexuale cu un baietel? Asteapta si tu sa ai o varsta pentru ca nu stii care va fi reactia lor.Asteapta sa fii pe picioarele tale. Daca totusi hotarasti sa le spui si eu nu te accepta atunci nu ai motive sa te simti prost, nu e vina ta si nu ar trebui sa iti pese de niste persoane care te judeca! Bucura-te de tinerete!

| irina20 a răspuns:

Esti sigur ca esti gay, ai facut sex sau macar ai sarutat un baiat?
daca nu esti sigur, incearca sa afli; poate doar esti confuz si poate nu ai gasit fata care sa-ti placa.
Daca intr-adevar esti gay fi tare si fi increzator!

| Konata a răspuns:

Oricum o sa-si dea seama si o sa afle atunci cand o sa vada ca nu vei avea o sotie. Insa tu te descuraja :*. Vorbeste cu ei, adica si cu familia si cu prietenii. Poti vizita si un psiholog, din cate stiu eu el te poate ajuta foarte mult fiindca la varsta adolescentei spre maturitate aceasta problema este des intalnita.

| ErrorFound a răspuns:

Daca hotarasti sa le zici asta prietenilor, ai grija cum le zici baietilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le spui "Buna, sunt gay si nu pot accepta asta.". Inteleg ei ce e de inteles.

| Voidwithin a răspuns:

Daca esti ok cu capul atunci parerea mea e ca nu ai cum sa te nasti gay asta e cea mai mare aberatie auzita.
Eu cred ca tu esti frustrat din cauza ca nu mai ai iubita ori nu ai avut asteapta si ai sa vezi ca nu esti gay.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Salut! am vazut intrebarea ta intamplator si am vrut sa las un comment. Cel mai bun prieten al meu este gay,eu sunt fata si hetero. Ne cunoastem din vremea facultatii, dar inainte de a-mi spune,s-a chinuit rau si relatia noastra a trecut prin mai multe etape de verificare, incredere, etc. In final, cand a avut curajul necesar sa-mi spuna, a facut-o, eu banuind de multa vreme acest lucru si nefiind surprinsa. Cu toate ca banuiam, i-am fost tot timpul alaturi, l-am ascultat, l-am inteles si nu l-am marginalizat pentru ca era diferit, in niciun caz. Acum avem o relatie speciala, comunicam foarte mult, vorbim despre orice fara rezerve si ma bucur ca in prezenta mea este el, natural. Ca sa poti face o marturisire ca asta, trebuie sa stii exact ce prieteni ai in jurul tau si sa ai deplina incredere in ei ca te vor intelege si iti vor fi alaturi in orice clipa.
Iti doresc mult succes si putere sa treci peste asta!
Numai bine!

| anamimanonim a răspuns:

O sa iti fie greu sa intri in societate. Toti o sa te marginalizeze. Se poate sa ramai fara prieteni. Incearca sa te schimbi. Incearca sa stai mai mult cu fetele, sa te atasezi de ele. Cauta si pe net, nu stiu... Ce dracu vezi la un baiat asa special? E la fel ca tine? Ce are in plus? O PU_A mai mare sau ce? Iti urez mult SUCCES! Ai mare nevoie!

| Maxim96 a răspuns (pentru anamimanonim):

Eu stau mult cu fetele, avem mai multe in comun ce discuta.Am mai multi prieteni fete.Baietii i-mi plac de cand ma stiu, dar inainte nu acordam nici o atentie la asta, insa acum am 17 ani si ma pune in poara.

| CodrinV a răspuns:

Mai așteaptă. Poate că ești bi-