| elenamaria1992 a întrebat:

Bună, sunt însărcinată în 8 luni și vreau sa dau copilul spre adopție, cum aș putea proceda? ce acte îmi sunt necesare?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand va trebui sa te adresezi Directiei Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului din judetul tau, aceasta are un compartiment care se ocupa de adoptii si de acolo afli tot ce trebuie. Va trebui si acceptul tatalui copilului pentru adoptie.

| Liviu a răspuns:

Nu e treaba mea cum ai ramas 'grea' insa, Gandeste-te ca cu bine cu rele, e al tau happy e SANGE din SANGELE tau happy inteleg ca poate vrei sa nu ai obligatii, insa parinti ce spun? sunt alaturi de tine? De barbatul care a facut asta stie ca e tata? Cateva mai multe detalii ca sa putem sa iti dam sfaturi mai bune? Sau sa incercamhappy

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Te cred ca nu ai cum sa il cresti, dar in momentul in care il vei tine in brate si il vei alapta, iti zic eu ca situatia se va schimba iar atasamentul si dragostea pentru micul ingeras va aparea instantaneu.
Mai gandeste-te.
Un Paste fericit alaturi de cei dragi happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Elena,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat si consultanta juridica in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului este specializata in oferirea de ajutor copiilor, adolescentilor, dar si parintilor care se afla in situatii dificile. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa-l dai in adoptie?
Nu ai niciun pic de egoism in tine?
" E al meu, nu il dau nimanui."
Tu ai avut parinti?
De ce vrei sa-ti dai copilul intre straini si sa nu ti-l tii aproape?
Mai gandeste-te.

| Craciun_Ionutz_1994 a răspuns:

Daca nu esti in stare sa il cresti de ce ai dorit sa ramai insarcinata?
Depress are foarte mare dreptate...MAI GANDESTE-TE

| elenamaria1992 explică:

Pentru ca mi.a fost mila sa fac un avort și la avort poți rămâne cu alte complicații. Nu sunt deloc atașată de asta, nu am niciun fel de ajutor și vreau ca altcineva sa ii ofere ceea ce eu nu pot.

| Idontcare69 a răspuns (pentru elenamaria1992):

Te rog..nu o face crying, ai mila de el, ce ti-a facut pruncul ala mic? Nu e vina lui ca ti-a placut sa stai cracanata! Mai gandeste-te, sfatuieste-te mai mult cu familia ta. Pune-te in locul lui.

| Stoian_Andrei_1980 a răspuns (pentru elenamaria1992):

ea nu vrea sa aiba copilul deoarece 2014-1992=22 ani

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Stoian_Andrei_1980):

Eu am o colega de 20 care are copil, nu cred ca varsta reprezinta un impediment daca iti doresti cu adevarat.Nu sunt de acord nici eu cu deciza ei, dar asta este.

| elenamaria1992 explică:

Poate ca nu am suflet, nu îmi voi schimba decizia nu cred ca am chemarea aia de mama momentan cat despre stat crăcănata altceva nou este de zis? pentru ca numai asta aud, eu am cerut un sfat niște indicați, poate ca nu am avut încotro. Sunt mai multe lucruri la mijloc nici măcar nu sunt șanse 100% ca eu sa supraviețuiesc la naștere.