| IoanaTeodor a întrebat:

Bună, sunt intr-o relație cu un bărbat de aproximativ 6 luni si problema mea este următoarea, noi nu am vorbit niciodată despre sentimentele noastre, într-adevăr ne comportam ca doi oameni care se iubesc, dar nu am vorbit pe tema aceasta, de câte ori deschid subiectul ăsta, el evita sa vorbească, schimba subiectul, efectiv pare ca are o teamă să se deschidă cu totul în fața mea. Nu stiu daca sa mai deschid subiectul acesta curând sau pur și simplu să mă comport ca pana acum si eu am anumite rețineri dar am încercat sa port o discuție și efectiv schimba subiectul. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Posibil sa aiba o problema de comunicare la modul general. Pentru inceput ai putea sa vorbesti cu el pe alte teme personale, despre familia lui, despre copilarie, despre ce gandeste el despre diverse teme mai sensibile. Si poti sa ai o discutie cu el chiar despre chestia asta. Spune-i ca ai dori sa aveti o comunicare mai buna si sa il cunosti mai bine. Si mai apoi deschizi din nou si subiectul care te intereseaza, despre relatia voastra. Iar atunci cand el incearca sa schimbe subiectul poti sa il intrebi foarte clar de ce face asta si ca pentru tine este important sa aveti discutia respectiva. Mai stiu un caz similar. Am o prietena care de aproape 2 ani este in relatie cu un tip. Nici ei nu stiu cum sa numeasca relatia pe care o au, nu si-au zis niciodata "te iubesc", dar locuiesc impreuna, fac sex, isi viziteaza parintii, au prieteni comuni etc. Si la fel, nu comunica despre sentimentele lor. O astfel de relatie nu are niciun sens si nu duce nicaieri. E ca si cum ai trai intr-o bula falsa. Asa ca ai grija sa nu ajungi si tu sa o lungesti ani de zile si apoi la final sa iti dai seama ca a fost o pierdere de vreme. Unele lucruri trebuie sa fie clarificare de la inceputurile unei relatii. Si comunicarea este cel mai important lucru in orice fel de relatie, oricum ai lua-o. Daca aia nu functioneaza, toata afacerea e sortita esecului.

| IoanaTeodor explică (pentru Dintrebare):

Multumesc de sfaturi, am vorbit despre aproape orice, mi s-a deschis din toate punctele de vedere aproape, chiar el mi-a zis asta, e el insusi cu mine, nu poarta o masca, ca sa spun asa, cred ca ii este teama, o sa mai abordez situatia cand voi petrece mai mult timp cu el.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai ca nu inteleg!
Spui ca va comportati ca doi oameni care se iubesc, dar voi nu va spuneti unul celuilalt nimic, nici macar nu discutati despre sentimentele voastre. In plus, el chiar schimba subiectul cand vrei sa-l deschizi.

Imi pare rau sa-ti spun, dar tu te minti singura, fiindca asta nu este dragoste sau iubire, ci o relatie simpla de amicitie, cu beneficii probabil pentru amandoi.

| IoanaTeodor explică (pentru Violleta2022):

El mi-a cunoscut familia si prietenii si eu i-am cunoscut parintii si prietenii, iar curand vom merge in vacanta, deci nu cred ca e doar amicitie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaTeodor):

Din pacate, este doar amicitie, fiindca un om sincer care te iubeste, nu refuza sa-ti spuna acest lucru, si nici nu se ascunde sau se eschiveaza, daca vrei sa discuti acest lucru.
Nu inseamna nimic ca v-ati intalnit familiile!
Copii mei mi-au adus prietenele si prietenii de multe ori in casa si chiar am facut cunsotinta si cu parintii lor si totusi, dupa aceea s-au despartit. Si nu vorbesc doar de 1 singura persoana, ci de mai multe.
Intalnirile astae cu familia, nu sunt contracte sau promisuni de dragoste ori de luat in casatorie, sunt doar simple INTALNIRI si atat.
Nici vacantele nu sunt nimic, doar simple excursii si atat.
Am facut si asta cu toate prietelene lui fii-miu si prietenii fiica-mii si nu s-a legat nimic, pana tarziu incoace, cand au intalnit persoana potrivita.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaTeodor):

Chiar imi pare rau sa te contrazic, dar baiatul asta nu este sincer si nu te iubeste, daca refuza chiar si sa vorbeasca despre asta, pe langa faptul ac evita sa-ti spuna ca te iubeste sau ca are vreun sentiment pentru tine.
Evident ca nu are, odata ce nu are de ce sa-ti spuna.
Sta in relatie fiindca-i convine, pana va apare o alta fata care sa-i placa si pentru care sa-i bata inima. Atunci iti va spune clar si in fata, ce doreste.

| IoanaTeodor explică (pentru Violleta2022):

Inteleg, stiu ca nu sunt contracte, dar impreuna am vorbit despre faptul ca noi suntem un cuplu, anyway o sa mai discut cu el.

| Freya1 a răspuns:

Nu vrea o relație În adevăratul sens al cuvântului, ii e suficient o prietenie "cu beneficii" cum se zice ai atat.Nu vrea sa concretizeze nimic pentru ca ii place cum sunteti acum.

| IoanaTeodor explică (pentru Freya1):

Nu e o astfel de prietenie, petrecem timp impreuna, ne pasa unul de celalalt, doar ca ii teama sa vorbeasca de sentimentele lui, ce-i drept, asa sunt unii barbati.

| Freya1 a răspuns (pentru IoanaTeodor):

Dacă avea sentimente adevărate pentru tine nu se sfia sa iti zic, sau sa recunoasca in fata oricui.Eu asa cred.

| AndreeaWTS a răspuns:

E nesigur.
Probabil sunt lucruri în relația voastră, de care el nu e sigur încă. Și atunci nu-i e la îndemână să discute pe subiectul ăsta.
Ce-ai vrea să-ți spună? Că încă nu-i e clar dacă aveți vreo perspectivă sau nu?
Ai și tu răbdare.
Pentru chestii serioase, nu sunt suficiente 6 luni.

| SociopatuI a răspuns:

"noi nu am vorbit niciodată despre sentimentele noastre [...] de câte ori deschid subiectul ăsta, el evita sa vorbească, schimba subiectul" - Ceva e putred la mijloc cu baiatul asta. Neserios este 100%. Habar nu are sa-si faca o relatie serioasa, sa si-o asume, sa o mentina la acelasi nivel sau chiar sa o inbunatateasca, sa fie open mind cu tine spunand verde in fata totul, sa vrea sa te cunoasca sentimental si psihic, etc. Atunci la ce l-ai mai luat? Sa fie de umplutura noaptea in pat si din cand in cand sa ti-o traga? Ce naiba... esti femeie si el barbat, iar problema este la el. Clar nu e ce trebuie. Cauta-ti altul ca pe asta n-ai cum sa-l inbunatatesti cand o gafeaza atat de grav. Spune-i ca vrei relatie serioasa in care barbatul trebuie sa stie cu ce se mananca o relatie serioasa.

6 luni de zile si nu a deschis subiectul in ceea ce privesc sentimentele voastre. Ba chiar mai mult le si evita... Da-mi o cana cu apa ca m-au luat pandaliile.

| SoboSlobo a răspuns:

Eu cred ca tu confuzi iubirea cu sexu