| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Am avut o discutie azi, la ora de istorie, pe tema razboiului care se desfasoara acum in Ucraina. Profesorul este de parere ca nu va ataca Romania, fiindu-i teama lui Putin de aliantele in care suntem implicati, alt profesor, de data aceasta, cel de geografie(suplinitorul), considera ca vom fi atacati pana la vara. Cand deschid televizorul, vad mereu numai stiri despre razboi. Cand vorbesc cu rudele mele, mereu incep subiectul razboiului. Efectiv am ajuns sa cedez nervos, sa imi fie frica de ce se va intampla. Imi este teama ca putem fi atacati peste noapte, ca nu vom avea unde sa mergem, ca ne vor muri rudele, tații, prietenii, ca daca nu ne ucid bombardamentele ne va ucide foametea. Voi cum stati cu gandurile in aceasta perioada agitata? Sunteti la fel de stresati? Pur si simplu ma gandesc ca este la un pas de noi, vad imagini pe net cu familiile acelea suferinde, femei, copii, batrani.

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E na cedezi nervos, razboiul nu l ai adus tu si nu il vei indeparta tu, obisnuieste te cu el ca si cu covidul nu putem controla noi nimic, Dumnezeu stie cînd se termina si razboiul si Covidul, deoarece Dumnezeu are puterea de a avedea in viitor, noi nu avem asa ceva.

| Erin28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu pot sa ma familiarizez cu ideea ca mor oameni nevinovati in chinuri cumplite, ca acel copil de doi ani ucis, de care am auzit azi dimineata. Sau cand vad imagini cu cladiri distruse. Nu Dumnezeu stie cand se va termina razboiul, pentru ca nu el l-a inceput, este al unor oameni fara scrupule. Covidul si razboiul sunt lucruri diferite. In pandemie, nu aruncau rusii bombe deasupra oraselor, nu imi era teama ca o sa imi pierd casa. Ca o sa raman pe drumuri. Se poate intampla orice.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Erin28):

Ai dreptate nu Dumnezeu este vinovat nu el a inceput razboiul, dar el poate vedea viitorul acestei lumi, va fi un viitor frumos asta prezice Biblia.

| Erin28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asta prezice, dar oamenii sunt din ce in ce mai răi, mai nepăsători, mai cruzi. Sunt din ce in ce mai lipsiți de scrupule. Cu cât avansam in tehnologie, parca devenim mai lipsiți de suflet.

| mihai69 a răspuns:

Nu te mai teme de ceea ce nu poți controla; concentrează-te pe ceea ce POȚI să faci.

| Erin28 explică (pentru mihai69):

Momentan, nu prea pot sa fac cine stie ce. Doar invat pentru bac si cam atat. Am donat cate ceva pentru refugiati, mancare neperisabila si produse de igiena personala.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu te mai gandi atat... ce pot sa mai faca stirile.

Era o chestie la South Park, in care cineva ii intreaba pe copii la ce se uita de tot gandesc si procedeaza in felul cum o fac. Si ei zic, ca la stiri.

Mark Twain zicea asa: "Dacă nu citești ziarele ești neinformat, dacă le citești, ești dezinformat."

Eu am o... sa ii zicem, ideologie, sau obicei, cum vrei sa fie.
Atunci cand exista lucruri pe care nu le poti tu controla, mai ales la nivel politic, mondial sa zicem, ce tine de mult mai multe persoane, si nici nu te pasioneaza subiectul, NU te stresa din acest lucru. Pentru ca oricum nu influentezi cu ceva asta si nu se schimba nimic.

Da, s-a intamplat ceva, toata lumea vorbeste despre subiectul asta. Nu trebuie sa faci asta daca nu vrei.

Daca este sau nu este la un pas de noi, poti sa schimbi cumva asta? Nu cred.
Era un film, 30 jours max (de comedie, recomand). Aici personajul principal afla ca mai are de trait vreo 30 de zile. A facut atatea lucruri amuzante in timpul asta, si s-a distrat, incat... nici nu a mai contat asta.

Nu o sa vina niciun razboi, timpul o sa treaca, bacul o sa vina (:, si alte griji dupa. Nu are rost sa te stresezi pe ceva ce nu poti controla.

Zile cu soare sa ai! ^_^

| johnnny123 a răspuns:

Profesorul tău de geografie ar trebui să-și găsească o altă vocație decât să panicheze niște copii.

Deși nimeni nu știe care va fi următoarea mișcare a lui Putin (sau dacă va mai face vreuna), tot ce știm este că România se află într-o situație de securitate foarte bună.

Părerea mea de nespecialist este că un atac asupra României (ceea ce ar însemna un atac asupra NATO și automat al treilea război mondial) nu ar avea niciun sens din punct de vedere strategic pentru Rusia. Pentru că ar plăti un preț mult prea mare pentru un câștig extrem de mic și de scurtă durată.

Într-un război convențional, NATO ar învinge Rusia fără drept de apel.

Iar într-un război nuclear, primele vizate sunt ținte strategice a căror distrugere reduce drastic capabilitatea de ripostă a adversarului.

Dacă tragi cu pușca într-un leu și vrei să ai o șansă de supraviețuire, trebuie să-l împuști din prima într-un punct vital, nu să-i tragi în pămătuful din vârful cozii.

România nu este nici creierul, nici inima NATO. Este pămătuful din vârful cozii în care nu are niciun sens să țintești, pentru că nu ai reuși decât să înfurii leul.

| Brizbriz a răspuns:

Fiecare are alta parere
iar in ziua de azi o groaza de IDIOTI isi permit sa spuna, ca profesori, lucruri ABERANTE, profu' tau de geogra' nu stie ce e aia NATO, nu stie ce e aia razboi nuclear, dar mai ales, nu cred ca a auzit vreodata conceptul de "mutual assured total destruction" (distrugere totala a tuturor fara nici un dubiu... adica NU exista castigatori, murim toti, si noi si ei)
insa se pare ca ala de istorie, chiar stie istorie si intelege chestiile astea

insa, se pare ca putini in ziua de azi inteleg ce inseamna razboi nuclear, putini inteleg ca, acum vreo 20+ de ani s-a redus serios arsenalul nuclear... DAR, inainte de reducere aveau destule bombe ca sa distruga planeta de 50 de ori, iar acum mai au numai sa o distruga de 20 de ori

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania nu este in razboi, nu te mai stresa.
Proful tau de geogra = un mare bou. Cei ca el ar trebui interzisi.
Romania nu este Ucraina. Acolo Putin are fantezii cu nu stiu ce regiuni. In fine, uita de el si vezi-ti de viata, nu mai baga in seama toti idiotii.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Spunea ceva de genul ca "se fac pregatiri pentru starea de razboi, sa fie recrutati barbatii cu varste intre 18 si 60 de ani".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Erin28):

Este normal, ca stat, sa te pregatesti pentru orice eventualitate. Nu va fi razboi. Singura modalitate ca Romania sa intre in razboi este cea in care NATO intra in Ucraina pentru Managementul Crizei. Atunci, implicit, ar fi bagata si Romania. NATO incearca sa evite asta. Greu de crezut ca se va baga. Iar Putin zice tot ce-i vine la gura.

| chuckmanson a răspuns:

Liniștește-te! Nu o sa te ajute cu absolut nimic sa te panichezi! Relaxează-te și ai grija de tine! Proful tău de geografie e un imbecil

| Erin28 explică:

Fiecare tara isi vede interesul. Imi pasa doar de civili, oameni nevinovati.

| Legion7X a răspuns (pentru Erin28):

Nu, nu va ataca Rusia România. Suntem Săraci stai linistit.