| Cocacolasprite a întrebat:

Bună! Am o relație de 6 ani. În urmă cu 2 ani am fost cerută în căsătorie. Am avut după părerea mea o relație foarte frumoasă..mereu ne-am susținut, înțeles, iubit. Am mai avut mici neînțelegeri peste care am trecut. Mereu am comunicat. Anul acesta am terminat facultatea..deoarece eu m-am axat pe învățat.el era cel care aducea banii în casă.şi pentru care îi sunt recunoscătoare. Faza e că. urmează să ne mutăm din garsoniera unde am stat 3 ani într-un apartament. Era totul bine şi mersi şi în urmă cu câteva zile mi-a spus că vrea să ne despărțim.n-am înţeles de ce..pentru că ne înțelegeam bine. A spus că nici el nu ştie.mă consideră o iubită perfectă..mereu am avut grijă de el, am gătit, îmbrăcat. iubit. Este derutat că vrea despărțire dar nu ştie de ce..pentru că parcă nu mai simte nimic. Este ataşat de mine ca o prietenă.dar parcă se şi minte singur. Pentru că îmi caută prezența în oarecare măsură. I-am zis să mă lase să mă mut şi eu în apartament. măcar câteva luni până îmi găsesc de lucru.şi între timp să încerce şi el să salvăm relația. A fost de acord cu mutatul împreună..etc..dar tot cere pauză..pauză însemnând.că după ce mă pun pe picioare cu banii mei.să îmi caut alt undeva să stau..ca să stea singur.să vadă cum e singur.şi să se gândească dacă mă mai vrea.
Eu am acceptat.şi sper din suflet să îşi revină..eu îl iubesc enorm.şi nu înțeleg schimbarea asta a lui.şi zice că nici el.
Încerc să îl recuceresc.şi el.uneori e afectuos cu mine. uneori e rece.
Mă doboară total... si socrii mei..nu înţeleg ce s-a întămplat.le pare rău etc.şi cel mai bun prieten al lui e şocat.i-a zis că e prost că vrea să lase o fată ca mine.şi va vedea el ce naşpa e fără mine.i-a spus că dacă vrea să ia atunci pauză.să stea singur şi va vedea el atunci.
Faza e că el consideră că nu vrea să vadă pe nimeni..are nevoie să fie doar el cu el.şi în timpul facultății stătea cu încă 3 băieți în cameră (intimitate 0)..pe urmă nici bine nu a terminat facultatea, s-a mutat cu mine..la fel era cu cineva în preajmă. Ne-am gândit cu cei apropiați că poate a obosit psihic..prea multă responsabilitate.e greu.îl înțeleg.dar asta nu înseamnă că îți laşi femeia pentru că eşti obosit sau ce ştiu eu.
Altă femeie o zis că nu are.şi nu îşi doreşte.
O prietenă de a mea a spus că dacă a acceptat să mai locuiască cu mine câteva luni.e semn bun.dar nu ştiu ce să spun.mă gândesc şi la varianta că dacă îşi revine..rămânem împreună.şi pe urmă iarăşi face la cel..totuşi am şi eu un suflet.
Oare am şanse? Să îşi revină şi să mă vrea?
L-am întrebat dacă ne revenim.în contiunarea va vrea să avem un copil etc.
Greşeala mea a fost şi faptul că..sex nu i-am dat mereu..la începutul relației a fost okay..pe urmă rar..ba că nu am chef..ba stres etc..deşi de multe ori aveam chef...şi nu ştiam cum să cer...iar pe urmă mai recent.el nu voia. dădea şi el vina pe oboseală etc.
Iar decând mi-a zis că vrea să ne despărțim..parcă am face-o non stop.
Şi cu chestia asta.în ăştia 6 ani mereu ne-am protejat.iar acum zilele astea am făcut o dată fără..la început, pe urmă şi-a luat prezervativul.că îi era frică...păi dacă nu mă vrei..de ce o mai faci aşa?
Îl vreau înapoi. vreau să mă iubească.şi să ne facem viața frumoasă împreună.
Ajutați-mă cu un sfat vă rog!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Genul de cuplu care nu ati mai avut si alte relatii si uite asa plangeti unii dupa altii.
Daca erai rutinata iti gaseai fara probleme pe altcineva.
Nu este ok sa tragi de cineva la modul acesta.
Asta este baiatul e dus cu capul, treaba lui, nu are rost sa insisti, cu cat insisti cu atat mai rau iti faci.
Am un amic care dupa 10 ani a terminat o relatie, practic au fost impreuna toata adolescenta lor, acum sunt oameni maturi cand s-au despartit; altii se cunosc 6 luni si apoi se casatoresc.
Nu stiu ce sa zic, mereu am fost fanul sa cunoastem mai multe persoane, dar unora le merge bine de prima data dupa pricipiul "primul venit, primul servit" este cu dus intors insa, ce te faci cand prima persoana din viata ta si singura iti da papucii? vei muri dupa el/ea pentru ca tu numai stii cum sa te comporti si fata de alte persoane!

| Freya1 a răspuns:

A apărut monotonia, asta se întâmplă când legătura e mult prea strâns sau se repeta foarte des aceleași activități.
Trebuie sa va înțelegeți pe anumite lucuri ca nu mai sunteți copii. Daca vrea sa aibă și alte activități sau spațiu intelegetiva pe treaba asta.Sa își facă un program de ieșit cu băieți,de făcut un sport, de ieșit la un suc, la un pescuit și tu cu ale tale. Daca nu se poate asa luați o pauza măcar de o săptămână în care sa nu mai vorbiți de loc, sa va faceți activitățile separat și sa va puneri ordine în gânduri.
Și app, sa vorbești cu socrii și prietenii lui despre relația voastră nu e ok.

| Crackman a răspuns:

Din ce spui aici este posibil sa fie cu adevarat psihic obosit si cu toate cele. Ei bine treaba asta o fac cei slabi ( fug ) cand este bine lucrurile sunt fara emotii puternice ( gen fluturi in stomac non stop ) este vorba de siguranta.
Tot odata este probabil si factorul ala adevarat cu sexul daca l ai evitat si ps cand vrei pune mana pe el si spune ce vrei.
Ori este posibil sa aiba pe altcineva sau criza barbatului ( nu am destul, trebuie alti bani, nu am tot ce trebuie pentru un copil, nu mai sunt la fel de imp cum eram daca ea se angajeaza si are bbani mai multi ca mine, etc )
Nu stiu ce sa iti zic daca el este hotarat sa te lase indiferent ce faci ala este rezultatul dar nu este mai bine sa se discute absolut orice... asa fiecare stie ce vrea si unde sta.

Răspuns utilizator avertizat
| Celestina003 a răspuns:

Spune-i că in căsnicie se trăiește si la bine si la la greu.