| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o situație de urgenta.Am făcut acum 2 zile dragoste cu partenerul meu și din nefericire s-a rupt prezervativul. Nu am luat pilula de a doua zi. Însă ciclul menstrual trebuia sa vina fix în ziua aceea, dar cu 3 zile înainte am avut o secretie care de obicei îmi apare la ovulatie iar după 3 zile s-a întâmplat incidentul. Nu știu ce sa cred. dacă atunci am avut ovulația și aceasta este și cauza ca ciclul menstrual nu a venit încă? Iar acum dacă s-a rupt prezervativul. este vreo șansă să fi fost încă fertila? Au trecut doar 48 de ore de la incident.nu știu dacă sa iau pastila de a doua zi sau nu...va rog un sfat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din exprimarea ta ''Am făcut acum 2 zile dragoste cu partenerul meu și din nefericire s-a rupt prezervativul... Însă ciclul menstrual trebuia sa vina fix în ziua aceea,'' Reiese ca sexul a fost intretinut cu o zi inainte sau chiar in ULTIMA ZI a ciclului menstrual, exact inaintea zilei de incepere a viitoarei menstruatii, adica in momentul in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA deoarece este stabilit stiintific si medical ca ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE. In aceste conditii/aceasta situatie folosirea pastilei contraceptive, de a 2-a zi ar fi total INUTILA si de asemenea ar reprezenta si o crasa, grava si imensa IRESPONSABILITATE. Trebuie specificata observatia ca atat valabilitatea cat si corectitutinea acestui raspuns este certa, exacta si corecta bineinteles numai in cazul in care ciclul tau menstrual este de tip REGULAT. Multa sanatate!

| gogo5678 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai da a fost ultima zi insa. Cu 3 zile inainte mi-a apărut o secretie albicioasa groasa care de obicei îmi apare la ovulatie de asta îmi este teama.sa nu fi avut ovulația doar atunci iar ciclul menstrual încă nu a apărut

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual e regulat si stii sigur ca urma sa ti apara menstra atunci nu sunt motive serioase de ingrijorare in ceea ce priveste aparitia unei sarcini. Administrarea pilulei de a doua zi nu e necesara in cazul asta.