| Bombonica_5811 a întrebat:

Sunt intr-o situatie un pic mai ciudata. M-am despartit de prietenul meu, el nu mai vrea sa stam impreuna, oricum treaba e ca si el mi-a facut niste faze urate, acum el spune ca inca mai tine la mine si ma mai iubeste dar e mai bine sa ne vedem fiecare de viata lui, eu chiar sufar pentru ca am fost impreuna 3 ani, am vorbit cu el si mi-a spus ca nici el nu stie ce vrea si ca mai bine ar fi sa ramanem amici, dar eu nu pot pentru ca inca tin la el si mai rau mi-as face, saptamana asta m-a intrebat daca vreau sa merg la o nunta cu el (stiam de acea nunta de asta iarna si stabilisem sa meregem impreuna) i-am spus ca nu stiu dar el tot insista sa merg asta pana joi saptamana asta cand nu stia din ce motiv sa se mai certe cu mine ca sa nu ma mai iasad si pana la urma asa a fost acum nu ma mai ia, m-am simtit foarte prost si ma simt si acum. dar partea rea e ca inca il mai iubesc iar el se gandeste numai la el.Nu stiu cum sa procedez si ce sa fac, pe de o parte as vrea se ne impacam pe de alta parte as vrea sa nu il mai vad in viata mea.Nu vreau nici sa ma mai sune, acum cateva luni spunea ca ma iubeste si nu poate sta fara mine si alte chestii iar cand i-am spus de ce atunci spunea asa iar acum nu mai vrea a spus ca asa credea atunci, deci este foarte schimbat-or si pe de o parte stiu ca nu o sa rezolv niciodata nimic cu el dar... ce ma-ti sfatui sa fac? sunt foarte confuza stiu ca nu e bine, dar totus vreau la el straight face fundita happy mersi

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu are rost sa-ti mai bati capul pentru el ca nu merita, desi ati stat 3 ani unul langa altul!

Eu cred ca inca mai tine la tine, dar ''rasa'' barbatilor a fost mereu dornica de mai mult, in sensul ca vrea sa mai experimenteze, sau pur si simplu nu l-ai mai atras in relatie!
Faptul ca inca mai te suna, ti-a facut invitatia desi s-a razgandit denota faptul ca nici el nu s-a rupt de tine cu totul; 3 ani nu-s de colo! Cel mai probabil a realizat ca doar tine la tine, s-a obisnuit cu persoana ta si ca de fapt nu mai are sentimente romantice, nu mai e pasiune, scanteia de la inceput! Depinde si ce fel de caracter are! Daca era fustangiu dinainte de exemplu, era de asteptat ca nu va visa la ''happy (forever) after''!

Eu zic ca e mai bine sa nu mai te arati disponibila, sa iesi cu toti prietenii si sa fi indiferenta fata de el!

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, indiferenta doare foarte mult, mai ales pe baieti. Dupa 3 ani de relatie sunt sigura ca ceva tot simte pentru. tine dar din moment ce nu mai vrea sa fie cu tine, ci sa fiti doar amici, eu zic sa iti vezi de viata ta, desi e greu, mai bine incearca sa il scoti incetul cu incetul din viata ta.
Timpul vindeca toate ranile. Daca el nu mai vrea, nu are rost sa te umilesti sa ii ceri sa va impacati, nici sa te astepti la o impacare. Ceva poate nu a mers bine in relatie din moment ce el nu mai vrea, poate vrea libertate, sa fie liber sa se distreze si sa faca ce vrea.Totusi 3 ani e mult timp si stiu cum e sa te desparti de persoana iubita.Recent m-am despartit de prieten dupa 2 ani de relatie, amandoi am gresit, dar el a dat vina numai pe mine si mi-a propus sa ramanem amici.Si totusi ma suna in fiecare zi, inca de mai multe ori pe zi, imi cere sa ne mai vedem din cand in cand, sa ne mai intalnim la un suc asa ca amici, dar nu stiu ce sa cred, in felul acesta nu il voi uita niciodata, sau poate da, dar foarte greu.
El nu vrea sa fie cu mine dar nici fara mine.Amici si sa ma sune toata ziua... e cam ciudat. Dar asta arata faptul ca s-a obisnuit cu mine asa ca fostul tau prieten cu tine, mai are sentimente si nu poate renunta asa usor la tine, chiar daca nu mai sunteti impreuna, inca faci parte din viata lui.Cand sentimentele vor disparea atunci sigur nu prea te va mai cauta.
Cand cineva a insemnat mult pentru.cineva, atunci e greu sa il scoti de tot din viata ta, asa e si fostul tau prieten.
Obisnuieste-te cu gandul ca nu mai esti cu el si fa ceea ce iti place, vezi-ti de viata ta, incearca sa fi mai indiferenta, sa nu ilcauti tu deloc si ignora-l daca poti.Asa poate va mai exista o sansa de impacare cand va vedea ca nu iti mai pasa, poate va incerca sa se intoarca la tine, cand realizeaza ce a pierdut.
Oricum eu te sfatuiesc sa nu cersesti iubire, impacare... fa diferite activitati si iesi cu prietenele, cunoaste persoane noi, dracul nu e chiar asa negru cum parewinking.

| Damian a răspuns:

Da-i un ultimatum sa se hotarasca

| lovegirl15 a răspuns:

Ar fi bine sa nu iti mai consumi energia cu el... E clar ca tipul nu merita si ca nu stie ce vrea de la viata. Tu ai nevoie de cineva care sa stea alaturi de tine mereu, nu de cineva care azi te suna si maine te trimite la plimbare. Un asemenea om nu e de incredere.Eu as zice sa-ti caut un alt prieten care sa nu se joace cu sentimentele tale.Sa stea cu tine mereu, nu o zi da si 2 nu. Dar tu trebuie sa te hotarasti daca mai ramai sau nu cu el. Faci cum iti zice inima, insa ai grija:uneori inima e inselatoare asa ca e bine sa mai iei decizii si cu capul.
Succes. fundita plz?puppy dog eyes

| mygirllady a răspuns:

Prin ce treci tu am trecut si eu...crede-ma ca nu e usor de locoh go on... sfatul meu este sa il ignori, nu il mai cauta, si daca te suna incearca sa vb foarte putin cu el, spune-i ca esti ocupata, sau ceva de genu asta, si nu sta in casa, iesi afara cu prietenii tai, distreaza-te, eu de exemplu a trecut o perioada ne-am desp el si-a gasit alta si eu acum am pe altul, crede-ma ca acum ma simt mult mai bine, baiatul cu care sunt acum ma respecta asa cum sunt cu adevarat, incearca si tu, mult succes>big grin

| georgiana_3663 a răspuns:

Trebuie sa fi foarte tare, findac omul acela nu stie ce vrea de la viata exact prin asta am trecut si eu, orice se intampla fi tare si toto ceea ce faci fai in ciuda adica date la prietenii lui sau fa cumva sa afle ca vb cu prietenii lui si in momentul ala moare.cat ca tie iti atarat ca nu ii pasa de tine.si fi fosrte indiferenta in fata lui.si de cate ori il vezi zambestei si pleci.sau daca ramai sa discutit cu el atunci. ia-l la 11 metri.fi f tare si vei avea de castigat!