| undercovergirl a întrebat:

Sunt noua pe acest forum si am nevoie de cateva sfaturi pentru a-mi intarii convingerea ca procedez asa cum trebuie.
Povestea mea incepe asa : Mi-am inceput viata sexuala cu un tip la 18 ani si suntem inca impreuna. Am trecut peste etapele unei relatii serioase( vizite la parinti, zile petrecute la el, etc ) dar totusi ceva nu merge. Am uitat sa spun ca este o relatie la distanta. Cand nu suntem impreuna se comporta ciudat...cateodata nu raspunde la telefon, alteori este prea gelos si posesiv si imi trimite mesaje care ma jignesc ( vizavi la faptul ca il insel si ca vorbesc cu alti baieti ), la inceput l-am scuzat cu gandul la distanta, dar acum sincera sa fiu m-am cam saturat de fazele pe care mi le face. Nu e zi in care sa nu ne certam. In fine, o alta problema ar fi ca nu s-a facut foarte placut sa zicem cand a venit sa-i cunoasca pe ai mei, mai ales tatei care nu il vede prea bine, la figurat happy
Am incercat sa-i gasesc scuze la toate acele momente jenante prin care ma face sa trec, plus ca mereu ii i-au apararea in fata parintilor.
Am crezut ca il cunosc dar de cand stau la el am descoperit ca nu ma simt bine, ca mai mereu sunt singura ( cu prietenii lui cine sa iasa daca nu el?) si relatia asta nu ma mai satisface. Un singur inconvenient ar fi, faptul ca inca tin la el, si e de ajuns sa-si ceara scuze ca il si cred ( ceea ce este penibil daca stau sa ma gandesc de cate ori l-am iertat ).
Ma gandesc sa ma despart de el si nu pentru ca ar fi la mijloc un alt baiat ci pentru ca sunt satula de comportamentul lui si de faptul ca nu-l pot schimba.
Acum, voi ce mai sfatuiti sa fac? happy

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu mai trage de timp pentru ca [boala lunga moarte sigura] daca vezi ca nu merge, renunta acum indiferent daca inca mai tii la el. nu e un cap de lume. vei gasi persoana care o doresti. NU te lasa dusa de val. sp asta din experienta copilului meu./te rog ia ca sfat din partea unei mame destul de indurerata,[si cu ceva ani in spate] te pup

9 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Stii ce nu ai spus?! Concret, care sunt motivele. Ce face? Ce nu-ti convine la el? De ce nu-l place tatal tau? Ce i-ai iertat pana acum?

Asa, fara amanunte nu pot sa inteleg situatia...

| simoSTAR a răspuns:

Pai daca isi cere de fiecare data scuze si tu treci peste, este normal ca el asa s-a invatat si stie ca orice ar face tot la el te intorci.sa nu accepti niciodata sa te jigneasca un baiat, sa dea in tine.ai spus ca ti-ai inceput viata sexuala cu el si inca sunteti impreuna, asta inseamna ca este singurul baiat din viata ta pana in prezent.pai ce o sa faci, o sa le accepti tuturor sa te jigneasca cand nu le convine ceva si asta doar pentru ca tii la ei? draguta trebuie sa stii sa iti spui puncxtul de vedere.in viata asta tu contezi, daca nu ai tu grija de tine si nu te respecti pe tine insati nu te astepta sa o faca altii.baietii sunt ca autobuzele, unul pleaca, altul vine.ai de unde alege! nu sunt chiar toti la fel si poti gasi pe cineva care sa te merite si sa t accepte asa cum esti tu.cred ca ar trebui sa pui punct si sa fii tare, fii stapana pe situatie, nu te mai lasa dusa de sentimente ca de multe ori trebuie sa facem lucrurile cu cap nu cu inima. el o sa isi dea seama ca e singurul care a pierdut...lasa-l si nu te mai intoarce.si ceva foarte important: invata din greseli ca sa nu le mai repeti

| undercovergirl explică:

Gata, m-am despartit...sunt singura si imi place sentimentul de libertate...multumesc pentru sfaturi happy

| anka a răspuns:

Poate are pe altcineva si nu stie cum sa scape de tine, altfel nu imi explic comportamentul lui. De ce sa ierti badarania la nesfarsit? Gandeste-te ca ipotetic veti forma o familie. Ai fi dispusa sa ii ierti jignirile o viata intreaga? Daca acum nu te respecta mai tarziu ce va face? La baza oricarei relatii sta respectul. Macar ai tu respect pentru sine.

| stweety10 a răspuns:

Vorbeste cu el. Spune`i tot ceea ce deranjeaza, spune`i sa se schimbe. Daca vezi ca nu se schimba si face la fel, clar trebuie sa te despati de el, chiar daca o sa suferi.

| ionela86 a răspuns:

Si ce mai astepti?! Atat timp cat tu te-ai gandit bine si ai pus in balanta toate lucrurile si gandurile legate de el si esti sigura pe tine ca relatia asta nu te mai satisface...nu inteleg ce mai astepti. Sincer, o relatie la distanta este foarte greu de tinut pe pozitie. Incearca ceva mai bun, cautati pe cineva care sa iti fie aproape atunci cand ai nevoie( nu ai nevoie de unul care sa nu iti raspunda la telefon si sa vorbeasca si urat cu tine) si o sa vezi care sunt diferente intre o relatie la distranta si una normala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Relațiile la distanță nu au echilibru solid, oricând se pot dărâma.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tineretea este floare vietii, daca vezi ca nu te merita spune-i la revedere! nu trebuie sa te sacrifici tu pentru un mofturos, baieti sunt destui, succes!

| gabi_6840 a răspuns:

Daca nu mai merge inseamna ca ceva s-a racit, nu are rost sa pierzi timpul! Renunta la el cat mai repede posibil si incearca sa depasesti momentul la fel de repede. Va fi dureros dar gandeste-te la tine, vrei sa regreti ca a trecut timpul pe langa tine? Pastreaza amintirile, a fost frumos si atat! Probabil altceva ii atrage atentia, cel mai probabil alta fata de care tu inca nu sti! Nu vreau sa iei in nume de rau ceea ce spun dar sunt baiat si cam asa te manifesti cand e altcineva in mintea ta. Noi baietii inca nu am invatat ca se simte atunci cand nu suntem noi insine, cand avem gandul in alta parte, cand ceva nu e la locul lui! Majoritatea baietilor nu vor sa inteleaga sau nu inteleg ca si femeile si barbatii au aceleasi sentimente, aceleasi senzatii, fac aceleasi gesturi, au un suflet, o inima! Diferenta e de mentalitate si modul in care le exprimi! MULT SUCCES SI SPER SA IEI O DECIZIE FAVORABILA TIE!