| aylin44 a întrebat:

Buna sunt o fata a 17 ani si sunt insarcinata, adica mi-am facut testul si a iesit pozitiv nu stiu ce sa fac sa-i spun iubitului meu sau nu?
Eu m-am gandit sa fac avort si lui sa nu ii spun. Mai stie doar cea mai buna prietena a mea si chiar ea mi-a propus sa fac avort nu stiu ce sa fac!
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| SimonaAdina a răspuns:

Draga mea in primul rand trebuie sa te intrebi:`eu iubesc acest copil?`. Daca tu ti-ai inceput viata sexuala si ai ramas insarcinata, acest copil care este o fiinta care inca nu s-a nascut, dar exista, nu are nici o vina ca mama lui nu a avut grija ca la o varsta atat de frageda sa devina mama.Gandestete ca acest copil este o fiinta chiar daca inca nu s-a nascut! Cum poti sa te gandesti la asa ceva? Sa iti omori propriul tau copil? Stiu ca iti este greu si vei suferi ca esti o mama prea tanara dar acest copil nu are nici o vina. Oare daca mama ta facea avort atunci ai mai fi existat? Normal ca nu! Gandeste-te bine la intrebarea care orce mama trebuie sa si-o puna.Si eu sa fi fost in locul tau i-as spune iubitului meu cat mai repede. Daca ii vei spune iti vei da seama daca intr-adevar te iubeste. Daca te iubeste va fi alaturi de tine si te va ajuta sa cresti acel copil, dar daca nu inseamna ca nu te iubeste.Iti spun asta cu regret, sper ca nu te-am facut sa te simti prost. Adevarul doare intodeauna.Ai grija de tine si gandeste-te bine ce trebuie sa faci.Si inca ceva este foarte important sa discuti cu parintii tai chiar daca ei nu vor reactiona intr-un mod pozitiv.Pana la urma ei sunt in masura sa te sfatuiasca cel mai bine.

27 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Lasa-ti prietena deoparte, ea nu are de ce sa se bage in viata ta si cu atat mai putin sa aleaga in locul tau.
El este tatal, iubitul tau,. Cu el trebuie sa discuti daca se pune problema de avort sau nu. Apoi vorbiti cu parintii!

| Crisu a răspuns:

Spune-i si lui. Are dreptul sa stie. De ce sa nu-i spui? Mai fa un test de sarcina si vezi cum iese si acesta, ca sa fi sigura.

| Nextone a răspuns:

Cel mai bine este sa ii spui si lui si sa hotarati impreuna.Nu trebuie sa ii ascunzi asta si nu te teme de reactia lui, ce va fi va fi.Eu zic sa nu faci avort daca ai o relatie cat de cat serioasa cu iubitul tau si sa le spui si parintilor depsre asta.In asemenea momente nu poti gandi chiar normal si ai nevoie de oameni de incredere in jurul tau. Sper sa iei decizia corecta si gandeste-te ca e totusi copilul tau, al vostru.Bafta!happy

| AliceHappyGirl a răspuns:

Este important sa vorbesti cu iubitul tau.
Pana sa faci avort, intereseaza-te de riscurile acestuia!
Si pentru ca esti minora cred ca ar trebui sa vorbesti si cu parintii tai. Chiar daca iti este teama, sunt convinsa ca te vor sustine.
Bafta!

| doar.pt.voi. a răspuns:

Bună.
În primul rând mai fă un test de sarcină mâine la prima oră.
Dacă iese din nou pozitiv, spune-i iubitului tău după care îi spui mamei tale.
Sunt sigură că te va susține, dar nu trebuie să dai vina pe copilașul care va crește în tine.
Trebuia să vă gândiți la consecințe înainte ca să faceți pasul acesta.
Nu fă avort, pentru că este cel mai mare păcat și nu trebuie să plătească ființa aceea binecuvântată pentru greșeala voastră.
Pe viitor protejați-vă!

Toate cele bune!happy

| adrianajollie a răspuns:

Spuine-iwinking daca-l iubesti ii spui.
Vezi cum reactioneaza iti vei da seama astfel si daca tine cu adevarat la tine. Eu zic sa lasi treaba cu avortul gandeste-te ca e doar un copil nevinovat si ca pacatuiesti de doua ori... o data pentru ca te-ai prostit facandu-l si al doilea pentru ca il faci... a fost greseala ta, asuma-ti responsabilitateawinking eu zic sa-i spui prietenului si vedeti impreuna cum rezolvati situatia dar NU avorta il nasti si`l dai spre adoptie mai binewinking

| Relax_7124 a răspuns:

Hey... eu zic sa ii spui prietenului tau de copil daca faci avort tu vei omora un copil care nu are nici o vina si iti poti face rau si tie daca faci avort vei sta toata viata cu asta pe constiinta cel mai bine e sa ii spui si, daca accepti ca el sa se nasca si daca iubitul tau te iubeste veti avea aman2 grija de el
Sper ca ti-am fost de ajutor si te rog sa te gandesti la ce ti-am spus

Fundaa?puppy dog eyes plss

| christinebubu a răspuns:

Spune-i
e copilul vostru, nu e doar o sarcina.
vorbiti, hotarati-va.
faci avort, sau il pastrezi.
gandeste-te f bine la consecinte.
s-ar putea sa numai ai copii niciodata

| simf a răspuns:

Copil frumos, spune-i iubitului tau despre ce e vorba. cantariti amandoi si apoi mergeti fiecare la el acasa. tu vorbesti cu mama ta, cu sora mai mare sau cu o matusa pe care o simti aproape, el vorbeste cu tatal lui, cu fratele lui, treaba lui cu cine si vedeti voi doi ce faceti mai departe. in cazul in care optezi pentru avort amandoi va trebui sa suportati consecintele, adica sa mearga cu tine, sa te ingrijeasca, sa suporte jumatate din cheltuieli etc. hotararea e a vosatra si numai a voastra, voi va asumati consecintele, voi va traiti viata, altii sa si-o traiasca pe a lor, nu sa se amestece in a voastra.

| InoKo a răspuns:

Pai parintii ce spun? Tu il cunosti mai bine pe iubitul tau, si stii cum ar rezctiona daca ar dafla despre asta. El ce virsta are?
Nu cred ca ar fi bine sa avortezi.Macar spune-i lui despre asta si luati o decizie impreuna, plus ca o sa-ti fie alaturi si tu o sa te simti mai in siguranta pentru ca o sa stii ca el te sustine.
Vorbeste cu el si afla-i parerea. Daca este intelegator o sa stie cum sa te asculte si cum sa se poate cu tine.Acesta este un subiect delicat, asa ca merita timp si seriozitate.Nu este o joaca de-a tata si mama.Responsabilitatea de parinte este una foarte serioasa. Daca simti ca n-o sa fii in stare sa te achiti de ea atunci actioneaza. Dar mai intii de toate, vorbeste cu el.In fine, el e tata-l copilului.Chiar daca n-o sa-i placa ideea, dar mai tirziu o sa simta satisfactie pentru ca ai tinut cont de el si de autoritatea lui.
Pentru el conteaza respectul.Asa ca, te sfatui sa nu eztiti sa porti cu el o discutie.Eu sun sigura ca el o sa te inteleaga.

Numai bine.

| Cccccccccccccorina a răspuns:

Mai mami maipuppy dog eyes
cum sa nu ii zici? doar nu l`ai facut singura pe acel copil
acum depinde si de parintii tai. daca sunt de acord sa pastrezi copilul pentru inca nu ai 18 ani si etc. sau bani\sfat si toate alea
bineinteles ca ii spui iubitului tau. ce se poate intampla rau? si el s-a satisfacuthee hee. asa ca ai curaj, vorbiti, spune`i si dupa vedeti daca sa vorbiti cu parintii si ce sa faci.pastrezi sau faci avort. succes:*

| mannu a răspuns:

Data viitoare folositi un prezervativ happy -> dupa cum ai observat de poate scapa de multe probleme nedorite!

| DenisaBiluta a răspuns:

sad Nu ati auzit si voi de prezervativ? Iti dai seama cat de grav de sa faci avort sigh sau sa nasti la 17 ani. Maica Precista happy

| CATALINA_2480 a răspuns:

Da il suni saU il chemi la tu, vb cu el ca trebuie sa stie ce se intampla cu tine si doar cu el ai ramas! Si parerea mea este sa mergi la un cabinet particular si sa faci avort! Nu esti tu prima care face chesti asta! Sau daca ai pute_ti oferi un viitor fff bun sa nu ai lipseasca ceva pastreazal, dar tinad cont de varsta nu cred, termina scoala, facultatea, angajeazate si pe urma copil, si in timpul asta il cunosti mai bine si pe el, poate nu o sa ramai cu el,(eu sper ca da, ar fi frumos)Ai o viata inainte! Sper ca ia inteles! Si nu uita nu esti singura si nu o sa fi nici ultima! PS sa incepi dp sa ei anticonceptionale! pup

| CATALINA_2480 a răspuns:

Stefi poti face avort si fara mama si tata suntem in 2011!

| CATALINA_2480 a răspuns:

Daca esti din buc lasa un msj, te as eu!

| mirunaioana a răspuns:

Buna! In primul rand, te sfatuiesc sa ii spui si iubitului tau ca esti insarcinata pentru ca ambii ati contribuit in mod egal la conceperea copilului. Ideal ar fi fost sa folositi prezervativ sau anticonceptionale, insa faptul e deja consumat. El este tatal copilului si trebuie sa stie!
Prietena ta nu are de ce sa iti influenteze deciziile pe care trebuie sa le iei tu impreuna cu iubitul tau in privinta sarcinii!
Gandeste-te bine si ia cea mai buna decizie! Trebuie sa vezi in profunzime lucrurile. Adica, vreau sa spun ca din moment ce ti-ai inceput viata sexuala te consideri pregatita sa-ti asumi anumite responsabilitati, cum ar fi cresterea si educarea unui copil. Desi nenascut, el are viata! Este o fiinta ce ia nastere si se dezvolta in pantecul tau. Este o parte din tine acum! Gandeste-te la consecintele nu numai de ordin fizic/fiziologic pe care vei fi nevoita sa le suporti dupa un avort, dar si la cele morale! Nu iti iubesti copilul? Esti o mama denaturata? Sufletul tau ce va spune in momentul avortului? Nu vei avea remuscari/ mustrari de constiinta ca ar fi trebuit sa pastrezi copilul si sa te bucuri de el? Sa simti cum el este raza ta de soare si cum te vei simti o femeie implinita si fericita? Chiar daca prietenul tau nu il va accepta ca fiind copilul lui, tu trebuie sa lupti pentru el. Este viata ta, comoara ta cea mai de pret! De ce vrei sa iti bati joc de un asemenea dar? Ia gandeste-te la miile de femei care isi doresc enorm un copil si nu reusesc sa il aiba, iar tu ai de gand sa il arunci la gunoi ca pe o hartie folosita! El nu are nici o vina! De ce il pui sa plateasca pentru greseala ta? Si nu oricum, il pui sa plateasca cu propria viata! Analizeaza la sange situatia si ia o decizie! Sper sa fie cea corecta! O mama poate orice! O mama are curaj! O mama este pregatita intotdeauna pentru copilul ei!
Tu nu vrei sa fii o Mama Adevarata? Asuma-ti responsabilitatea si vei avea de castigat! Stiu foarte bine cat de greu iti este si iti va fi sa te ocupi de copil, dar asta este sansa ta! In urma unui avort corpul tau va suferi niste schimbari mari si este posibil sa nu mai poti face copii niciodata! Incearca sa gasesti un echilibru intre studii, relatia cu iubitul, cea cu parintii si cea cu copilul si in momentul in care iti vei da seama ca l-ai gasit, atunci vei reusi sa treci peste obstacolele de acum cu succes!
Imi cer scuze daca am fost prea dura, dar am vrut sa-ti spun tot ceea ce trebuie sa stii in privinta aceasta! Si in ultimul rand: Si parintii tai trebuie sa stie ca esti insarcinata, asa ca grabeste-te si spune-le cat mai repede si lor si iubitului tau!
Succes! Pa, pa!

| St3ffy a răspuns:

Draga mea problema este ca esti minora si fara unul din parinti nu poti face un avort...Corect ar fi sa ii spui si prietenului tau pentru ca nu esti numai u de vina, si el trebuie sa isi asume responsabilitatea aceasta.
Spune-i mamei talede sarcina pentru ca fara ea nu poti face avortul si ai grija la ce medic mergi pentru ca ar putea sa'l bage pe iubitul tau la corupere de minori.

Multa bafta!

| ραтяίcία a răspuns:

Ar trebui sa'i spuiwinking. e si copilul luitongue. o sa luati impreuna o decizie.Bafta!

| wild_5755 a răspuns:

Crd ca normal ar fi sa ii spui si lui
Esi copilul lui deci ar trebui sa stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cee? avort? nici sa nu te gandesti pana la urma e viata unui copil in joc si dupa avort te poti inbolnavii si s-ar putea sa nu mai poti face copii asculta la mine nici o femeie nu e pregatita sa fie mama dar te rog e decizia ta dar. nu prea sunt de acord cu avortul sunt medic ginecolog si stiu riscurile. deci spune-i iubitului tau si luati o decitie dar in nici un caz avort. deci gandestele bine daca avortezi viata celui din tine se va sfarsii mai repede de cat trebuie crestel si ai grija de el. cel mai bun sfat. Si voi astia cu avortul nu va ganditi ca si voi ati fost copii nu va ganditi ca daca ar fi facut la fel si mamele voastre nu ati fi apucat sa vedeti lumina soarelui lepadaturilor si tu sa nu o mai asculti pe tampita aia de prietena a ta.Stiu ca vei face alegerea corecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e sa nu faci avort, spune-i prietenului tau despre copil, si daca nu intelege spune-i mamei tale, ca doar e mama ta, nu stiu ce sa zic, nu am nicio prietena in situatia asta dar in fine am 14 ani... dar sa nu avorti copilul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fa un avort am si eu tot 17 ani si peste o luna jumate imi voi tine copilu imbrate, niciodata nu poti alege varsta cand poti avea un copil, cel mai bine vb cu prt tau si spune-i mai ales mamei tale iti zic din propia experienta mult noroc si sper ce ti-am fost de folos

| foksy a răspuns:

Buna.eu iti sugerez sa nu faci avort...in primul rand avortul se face cu semnatura parintilor cand esti minora apoi va trebui sa ii spui prietenului tau ca peste o scurta perioada de timp va deveni tatic, daca va reactiona pozitiv atunci e clar ca tine la tine daca nu inseamna ca nu ii pasa nici de tine nici de copilul pe care il ai in pantece...copilul pana la 3 luni este un embrion apoi se va dezvolta si se va numi fat.eu iti sugerez sa nu faci avort.pe langa ca este frt dureros exista si riscul de a nu mai ramane gravida niciodata etc.acum faci cum crezi tu ca este mai bine pentru tine si copilul tau. sper ca ty-am putut fii de folos cu acest sfat

| ely_1524 a răspuns:

Nu face avort si spune-i iubitului tau ca daca mama ta facea asa nu era bine eu am 18 ani si am copil de 1 luna si i-am zis iubitului meu si a fost bine.

| Bianca_9510 a răspuns:

Buna,in primul rand un msj pentru doamnele de aici,fetelor nu mai acuzati "ca de ce nu ai folosit prezervativ, anticonceptionale si nu mai stiu eu ce" asta se intampla si atunci cand te protejezi si atunci cand esti matur nu neaprat ca ea este minora si cica fara mine, si lasati astea ca wai la 17 ani ti-ai inceput viata sexuala si ca wai de ce nu ai stiut sa te protejezi in primul rand ea va cerut doar sfatul nu criticiile voastre la fiecare ii se poate intampla.Tot ce iti zic tie e sa nu faci un avort pentru care ai sa suferi o viata intreaga nu te lua dupa toata lumea ca wai la varsta asta, copilu din tine nu-l intereseaza cati ani ai tu el vrea doar sa il tii imbrate un copil este un dar de la Dumnezeu, te gandesti ce rau se simte Dumnezeu ca tu vrei sa-i ignori acest dar mai rau sa-l omori.am si eu 17 ani si am 7 luni jumate m-am hotarat sa-mi tin copilu pentru ca el nu are nici o vina copilu meu este bine venit pe lume si nu ma intereseaza de ce spune lumea, crede-ma sunt atat de nerabdatoare sa-mi tin copilu imbrate.Gandeste-te ca copilu din tine simte ca tu vrei sa il omori,gandeste-te cum se simte el, el este un suflet care isi doreste ca tu sa il iubesti si sa ai dai o speranta ca poate trai, ai sa vezi ca atunci cand o sa il ai nimic nu va mai conta pentru tine.Nu avorta te rog eu mult. daca vrei sa vb cu mine ia id asta bruneta_ochy_verzy te pup

| Bianca_9510 a răspuns:

O intrebare pentru Ely...cum ai nascut? adica cum este o nastere mai clarlaughing mai am si eu aproximativ 2 saptamani si am cateva emotii, nu e frica pentru ca is nerabdatoare, dar asa ca fapt divers:*