| dDeeezzdDannaa a întrebat:

Sunt o fata de 14 ani. Am iubit de 18 ani. Suntem impreuna de 1 an. Am o nelamurire : de fiecare data cand am facut dragoste mie mi-a curs sange. lui nu i s-a rupt ata, mie mi s-a rupt? Defiecare data cand am facut-o am folosit prezervative. El nu si-a dat drumul in mine. Mie trebuia sa-mi vina menstruatia pe data de 22. iulie. pentru ca luna trecuta mi-a venit pe 22. iunie. sad. Azi suntem in 19. iulie si ma tem ca nu o sa-mi vana. A treia oara cand am facut-o cu el, adica pe 17 luna aceasta mie mi-a curs sange si mi-a m-ai curs ceva alb. Ce poate sa fie? Pot ramane insarcinata? [ Mama mea stie de relatia mea cu el si stie ca m-am culcat cu el, dar nu stie ca nu mi-a venit menstruatia. ]
Nu vreau raspunsuri gen : proastaa! straight face la varsat asta? chestii d-astea chatterbox. Vreau raspunsuri serioase. Cine imi poate da si mai multe detalii primesre funda si vot. puppy dog eyes! Helllllllllllllp!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă ai făcut dragoste DOAR de 3 ori, e posibil să nu te fi dezvirginat complet, şi de aceea apare acea sângerare...

Dar e posibil şi să fie o altă "problemă" de natură medicală - ar trebui să mergi la un control ginecologic!

În general, himenul se rupe complet după primul act sexual, mai rar după al 2-lea - dar să nu fie rupt nici la a 3-a penetrare, de asta nu am auzit ( ar putea exista o explicaţie, poate tipul are penisul foarte subţire, iar tu ai himenul foarte elastic, dar asta ar fi o "coincidenţă" foarte RARĂ )!

De asemenea, NU cred că ai calculat bine data venirii menstruaţiei - la vârsta de 14 ani, foarte rar fetele au ciclu regulat ( în mod "natural", deci fără "tratament" ) - deci, nu cred că dacă luna anterioară ţi-a venit pe 22, ar trebui şi acum să vină tot pe 22 ( cu toate că e posibil... )!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale, să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( atunci când este cazul )!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Dacă aţi folosit prezervative de fiecare dată, atunci nu ai cum să rămâi însărcinată!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

Secreţia despre care vorbeşti e OK, atâta timp cât nu-şi schimbă culoarea/mirosul ( presupunând că ACUM nu are un miros urât/deranjant )!

Vaginul prezintă ( în unele perioade ) o secreţie mai mult transparentă/incoloră/roz deschis ( sper că nu le încurci ), care are rol de "autocurăţare"!

Secreţia ALBĂ gelatinoasă/cremoasă ( are aspectul unei creme dermatologice ) este cea care apare din cauza excitaţiei - a nu se confunda cu cealaltă ( care are rol de curăţare )!

Dacă, totuşi, în timp, acea secreţie îşi schimbă culoarea/mirosul - sau va fi însoţită de : mâncărimi, usturimi, senzaţie de urinare deasă, dureri abdominale ( ovare ), etc. - ATUNCI se IMPUNE un control ginecologic, fiind vorba de o INFECŢIE!

În acel caz, RECOMAND să mergi URGENT la un control ginecologic, pentru a-ţi recolta o cultură din secreţia vaginală - iar în urma analizei vei afla EXACT ce infecţie este şi vei primi tratamentul aferent!

Pentru analiza secreţiei respective, e recomandat să nu te speli local ( nici duş ) 1-2 zile înainte. Deci cu o zi înainte NU faci duş/baie şi nu te speli local ( nici cu apă, nici cu alte loţiuni de igienă intimă... ) şi în ziua următoare ( dimineaţa ) te duci la ginecolog ( bine-nţeles, faci o PROGRAMARE întâi, ca să şti în ce zi poţi fi consultată )! O să-ţi ia ( pe o lamelă ) cultură din secreţia respectivă şi o va analiza, apoi o să-ţi dea tratament!

Cam asta ar fi...

| dDeeezzdDannaa explică (pentru bursuc001):

Nu am menstruatia regulata. Prima oara mi-a venit ciclu' la varsta de 10 ani jumatate. Cum spui tu, da, am himenul elastic pentru ca fac sport de performanta de la 5 ani. Adica de multi ani! Deci, mi-o baga de 2-3 ori cel mult, o scotea pentru ca ii era frica si mie la fel si ii era frica pentru. ca imi sangera. sad. Prezervativele le-am folosit. Nu s-a rupt nici un prezevativ, nu si-a dar drumu in mine sau alte alea! Repet, nu imi vine regulat. Pot ramane insarcinata? sad Dupa ultimul contact sexual, mi-a curs ceva albb, nu era incolor. Ce e aceea si repet, pot ramane gravida? sad

| dDeeezzdDannaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc. Era exact cum ai spus tu " Secreţia ALBĂ gelatinoasă/cremoasă ( are aspectul unei creme dermatologice ) este cea care apare din cauza excitaţiei - a nu se confunda cu cealaltă ( care are rol de curăţare )! " Alba si scarboasa. Multumesc enorm. big hug. Ai funda de la mine.

| bursuc001 a răspuns (pentru dDeeezzdDannaa):

Mersi pentru "fundiţă"!

Da, cu aceste completări ulterioare, pare ok situaţia : dacă ai făcut sport de performanţă himenul poate deveni mai elastic - dar, dacă a curs sânge, atunci te-a dezvirginat ( până la urmă )!

Secreţia este "normală", mai ales că nu aţi "finalizat" actul sexual, tu ai rămas excitată şi de aceea a apărut secreţia!

Apoi, dacă aţi folosit prezervativ şi nu s-a rupt, NU ai rămas însărcinată - poţi să stai liniştită!

De asemenea, având în vedere că recent ţi-ai început viaţa sexuală, e posibil ca acest lucru să producă anumite dereglări hormonale care să genereze o întârziere a menstruaţiei!

Cel mai bine ar fi să faci un calcul folosind "metoda calendarului" prezentată cu exemple pe saitul care ţi l-am indicat şi vezi la ce dată ar trebui să-ţi vină ciclul...

Oricum, NU ai rămas însărcinată - poţi să stai liniştită!

| dDeeezzdDannaa explică (pentru bursuc001):

Deci, multumesc enorm. Daca puteam sa-ti dau funda si la raspunsu acesta iti dadeam. M-ai linistit total. :* Si mama mea a citit raspunsurile tale si a fost multumita. Acuma amandoua stim ce e de facut. Multumesc inca odata!

| bursuc001 a răspuns (pentru dDeeezzdDannaa):

Cu plăcere!

| Oana92 a răspuns (pentru dDeeezzdDannaa):

In principiu nu ai cum sa ramai gravida daca nu s-a rupt prezervativul, indicat ar fi sa mergi la ginecolog, poti sa ai candidoza pentru ca a aparut o schimbare in phul vaginului tau(datorat lubrifiantului de pe prezervativ) si asta se trateaza destul de usor daca e diagnosticata corect(crema si atat). probabil sangerarea este cauzata de faptul ca dezvirginarea nu a fost completa. felicitari pentru ca te protejezi, macar atat daca tot ai inceput asa devreme o joaca pentru adulti!

15 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Probabil ai o boala cu transmitere sexuala daca sangerezi dupa fiecare contact sexual.
In afara de asta habar nu ai sa iti calculezi data la care trebuie sa iti vina ciclul menstrual.Cu toate astea ti-ai inceput viata sexuala!
Mergi la ginecolog de urgenta si o sa te lamureasca si asupra sanatatii si vietii sexuale.

| Oana92 a răspuns (pentru justitiarul):

Nu neaparat boala cu transmitere sexuala, poate fi si o sensibilitate puternica sau pur si simplu faptul ca a avut doar 3 contacte sexuale care poate nu au fost foarte intense si poate himenul ei este foarte elastic, problema e ca pe viitor poate sa ii apara rana pe col. cel mai indicat este un control la ginecolog

| afrodita3333 a răspuns:

Pai e cam ciudat ca iti curge sange de fiecare data, probabil ca nu te penetreaza prea adanca iar himenul s-a desprins putin dar nu de tot.Chestia aceea alba e secretie vaginala si e normala.Cand este alb ai mai putine seanse sa ramai gravida, cand este incolora sansele sunt mai mari. Daca ati folosit prezervativ si nu s-a rupt e putin probabil sa fii gravida. Oricum daca sangerarile la contact continua eu zic sa te duci la ginecolog.

| Oana92 a răspuns (pentru afrodita3333):

Ce legatura are culoarea secretiei vaginale cu sansele ca ea sa ramana insarcinata? iti spun eu, nici una, culoarea tine de perioara ciclului(culoare mai intensa si cantitate mai mare in timpul ovulatiei) sau de existenta vreunei infectii. in mod normal secretia datorata excitatiei ar trebui sa fie incolora

| Dianaㄨ a răspuns:

Poate fi o infectie sau alte alea, mergi la doctor.
Nu poti ramane insarcinata.

| jacko a răspuns:

La 13-14 ani sa te fhuti...e si normal sa ai grijile astea, pentru ca si tu si el sunteti incapabili, nu stiti sa va protejati. acum.ia-o asa..se intampla deseori ciclurile sa intarzie, dar daca tu zici c-ai vzut si ceva alb, n-ai controlat si tu prezervativul sa vezi daca iese pe undeva sperma?

| dDeeezzdDannaa explică (pentru jacko):

El se controleaza singur. Nu era sperma. SUNT 100% SIGURA!

| ramonapop a răspuns:

Pai tu trebuia sa-i spui mamei tale deoarece ea stie cel mai bine si in plus acum nu mai poate sa faca nimic deoarece tu ai facut-o deja... sper ca te-am ajutat! fundita? vot?

| DascaluLorenzo a răspuns:

Acel lichid alb trebuie sa fie lichidul spermatic al baiatului, este o sansa mica sa ramai insarcinata cu acesta, dar la sange nu ma pricep...