| bbbianca10 a întrebat:

Buna! Sunt paranoica si am nevoie de sfaturi!
Pe data de 20 ianuarie am incercat pentru prima data sa am un contact sexual cu prietenul meu, dar ne-am rezumat in final doar la atingerea/frecarea organelor genitale cateva minute(fara prezervativ din pacate), nu a fost nici vorba de sperma..nu stiu de lichidul pre.
Pe 9 feb mi-a venit menstra, 4 zile..Pe 13 martie mi-a venit din nou, de data asta 5 zile si cu mici cheaguri visinii/inchise la culoare spre negru la final, ultimele 2 zile. Luna asta inca nu mi-a venit si am citit pe net despre menstruatie peste sarcina! Este posibila menstra peste sarcina, desi n-a avut loc penetrarea ci doar atingerea vulvei, labiilor? Nu am mai facut nimic din ianuarie, acum sunt doar foarte stresata din cauza asta! E posibila sarcina?

Răspuns Câştigător
| Daz01 a răspuns:

Este foarte clar că nu știți nimic despre cum apare o sarcină. Dacă situația este așa cum spui tu și nu s-a ajuns la penetrare și nici la ejacularea în vagin, nu există niciun risc de sarcină și poți sta liniștită. Sune nenumărate motive pentru care îți întârzie menstruația... de la dereglările hormonale datorate creșterii (din moment ce nu știi nimic despre sarcină și contracepție presupun că vârsta ta este sub 20 de ani) până la alimentație.
Încearcți să vă documentați cu privire la ce presupune sexul și protejați-vă de fiecare dată când vă dați chiloții jos.

| bbbianca10 explică (pentru Daz01):

Mi se pare putin iesita din comun aceasta intarziere si ma gandeam la ce s-a intamplat acum 3 luni si la acel posibil lichid prezent?
Tot ma gandeam ca poate m-am ingrasat si ma luase paranoia, dar ajung si eu la concluzia ca e cam imposibila o sarcina sa fie prezenta dupa 3 luni fara penetrare sau ejaculare, ci doar niste atingeri reciproce in zonele intime

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Categoric nu esti insarcinata si ar fi bine daca te-ai calma putin.
Motivele pentru care iti intarzie ciclul menstrual pot fi atat de multe si regret ca nu ai stat sa cauti pe net aceste motive si nu menstruatia peste sarcina.
Pentru ca poti avea o dereglare hormonala de la oboseala,stres,dieta,tratament cu antibiotice,stare psihologica proasta,etc.,poti sa ai o raceala,pana si un simplu paracetamol duce la o intarziere a ciclului menstrual.
O zi in care te-ai stresat pentru o nota la mate,duce la scimbare,incearca sa intelegi.
Organismul feminin si mecanismele lui sunt extrem de sensibile,fapt de care nu pari sa fi constienta.
In plus si mai presus de toate,nu ai avut un contact sexual complet,cu finalizare interna si in perioada fertila.
Asadar, te vei linisti si vei pune in functiune toata logica de care esti capabila.
Si stii de ce?
Cu cat te agiti mai mult, cu atat iti intarzie mai mult, e stresul de care pomeneam in primele randuri.
Deci, calm!♥

| Violleta2022 a răspuns:

Din experienta proprie eu spun ca nu exista menstruatie peste sarcina, desi unele femei experimenteaza o foarte mica sangerare cand sunt insarcinate.
Cum nu a existat sex cu penetrare, nu vad cum ar fi putut sa se inatmple o sarcina.
Daca baiatul nu a ajaculat la intrarea in vagin, chiar nu a avut cum sa intre sperma in vagin si sa te lase gravida.
Avand deja 2 cicluri menstruale dupa acel petting, chiar nu ar trebui sa-ti faci griji cu o sarcina, pentru ca nu exista!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a fost penetrare si ejaculare in vagin nu poate fi vorba de aparitia unei sarcini nedorite.

| DataSoft a răspuns:

Dacă te informezi după TPU. de aia nu ai nimic în cap. Nu a existat penetrare, nu ai cum sa rămâi însărcinată și punct?

| gogugogugogu a răspuns:

Nu, exclus.

| CurlyRestlesa a răspuns:

Buna. Nu ai cum sa ramai insarcinata din moment ce el nu a terminat in tine si nici nu s-a pus problema de asa ceva. Menstruatia ooate intarzia din diferite motive hormonale, de alimentatie, de schimbari de orice fel. Good to know, daca te-a penetrat cu degetele e posibil sa te fi dezvrginat si in momentul ruperii himenului e posibil sa apara o intarziere a menstruatiei.

| bbbianca10 explică (pentru CurlyRestlesa):

Nici nu s-a pus problema de ejaculare sau penetrare cu degetele, just touch
daca nu citeam pe net toate prostiile cu lichidul de dinaintea ejacularii sau cu menstra peste sarcina probabil nu ma stresam deloc?

| CurlyRestlesa a răspuns (pentru bbbianca10):

Este real si ce ai citit, nu sunt prostii. Poti ramane insarcinata din lichidul seminal deoarece contine spermatozoizi, dar sansele sunt foarte mici. In general se intampla daca baiatul si a dat drumul inainte si raman in uretra. Cu menstra peste sarcina iar e real. Dac acontactul sexual a avut lox foarte aproape de venirea urmatorului ciclu, el are loc normal si pracfic tu ești insarvinata, dar ai si menatruatie, pentru ca ovulul inca nu a avut timp sa ajunga in uter. Ambele sunt reale, dar atat timp cat nu s-a pus problema de penetrare, e ok