| Loredana96 a întrebat:

Buna,sunt total incurcata.

Am 18 ani, nu am avut nici o relatie serioasa, din toate punctele de vedere.Incercari au fost,pretendenti la fel,dar nu am avut sentimente pentru ei,si nu inteleg de ce.
De cand eram mica, in cartier era un baiat care mereu cand ma vedea, ma saluta, si daca aveam nevoie ma ducea unde imi trebuia prin oras.Era ca un prieten de familie, pentru ca se impaca foarte bine cu tata.Ma felicita de ziua mea, si din cand imi mai scria pe mess, ma intreba cum merge scoala si chestii de genu.
Deja cand aveam vreo 14 ani,a inceput sa imi spuna ca eu cand voi creste mare voi fi mireasa lui, imi scria sa fiu cuminte, sa am grija, si sa nu uit ca cineva se gindeste la mine si ca abia asteapta sa vina timpul sa iasa cu mine.Eu ii raspundeam, dar nicidecum nu luam in serios vorbele lui.
El de la 18 ani munceste peste hotare.Acum el are 26 si eu 18.Vara aceasta m-a sunat intr-o zi si m-a chemat la plimbare.Am zis ok.Si astazi regret ca am iesit, deoarece din acea zi s-a inceput pentru mine chinul. Fara prea multe cuvinte, mi-a placut de el.Am vorbit pe diferite teme, printre care mi-a spus ca dupa ce termin scoala (asta peste 2 ani) eu voi fi a lui.Ne-am vazut o seara, si apoi peste 3 zile primesc mesaj pe mess, cu mii de scuze ca nu a trecut pe la mine, dar deja e plecat in Franta.A cazut cerul pe mine, asta a fost prima dezamagire.
El de aproape 10 ani munceste peste hotare, si vine doar vara si iarna pe 2 saptamini. Spune ca vrea sa-si faca un viitor,sa puna baza, si apoi sa-si faca o familie.
Iarna aceasta iar a venit. Iarasi am iesit cu el, iarasi mi-a spus ca demult astepta momentul sa iesim, doar ca inainte eram prea mica.Si mi-a tot dat sfaturi, sa invat, sa fiu cuminte, sa merg concret spre scopul meu.
Apoi iarasi pe 3 zile a disparut, nici un sunet nimic.Si aseara m-a sunat sa iesim, de data aceasta m-a dus la un club de noapte, si mi-a facut cunostinta cu prietenii lui.Tot aseara mi-a spus ca a vrut sa fie cu mine, deoarece a doua zi are bilet si pleaca.
Eu nu pot sa inteleg, daca el se atirna serios sau nu.Nu pot sa inteleg daca tot ce spune e adevar sau minciuna.El asteapta ca eu sa invat si chestii de genu, sa vina timpul si sa fiu sotia lui.Dar cand vine acasa mai mult e cu petrecerile si prietenii, si cu mine iese odata, si apoi pleaca.Adica nici nu ma lasa nici nu ma tine.
Vine acasa si mereu intreaba de prietenii mei, ce fac eu, si daca am pe cineva.Dar pe mine nu prea ma deranjeaza.Vara trecuta i-a spus lui tata ca nu vrea ca acum sa-mi intre dragostea in cap pentru ca s-a dus cu invatatura mea, ok..fie cum zice, atunci de ce ma tot nebuneste de cap?

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Cel mai bine cauta si tu unul nitel mai mic, nu e o problema varsta numai ca stii ca el are alte cerinte la varsta asta, vrea viata sexuala, sa mergeti impreuna in vacante si nu stiu daca parintilor tai o sa le convina asta prea tare

| ambicio a răspuns:

Nu pot să cred că tu te gândești la un viitor alături de el.
În primul rând, nu vă cunoașteți mai deloc, comunicare 0, o familie nu se construiește așa.
În al doilea rând, diferența de ani e prea mare și nu mă lua cu "în dragoste vârsta nu contează" sau chestii de genul pentru că te înșeli. Aveți gândiri diferite din cauza anilor și au să existe conflicte.
La vârsta ta ar trebui să îți dai seama că viitorul tău e foarte important și nu îl poți construi cu oricine.
Să nu ajungi la bătrânețe și să te întrebi: "Oare viața mea a fost o minciună?"

| xCeline a răspuns:

Am impresia ca te tine asa... de florile marului fara suparare. La varsta ta nu ar trebui sa stai dupa 1 baiat,cunoaste, traieste-ti viata, iesi, fa-ti prieteni noi. Nu te lua dupa primul care iti spune ca vrea sa fii nevasta lui bla bla sincer mie imi par abureli. Sfatul meu e sa il lasi sa-si vada de ale lui iar tu de ale tale vei cunoaaste pe altcineva poate mult mai bun decat el, care te va aprecia si te va face sa te simti iubita. happy