| Gabriela123bus a întrebat:

Ma simt foarte ciudat.Am 17 ani, invat la medicina.Sint de felul meu foarte linistita si rusinoasa.Am fost impreuna un an jumate cu un baiat, care m-a lasat pentru ca nu am vrut sa fac sex cu el.Sufeream foarte mult si credeam ca el e unicul, e cel mai bun, si fara el nu pot trai.Ne-am despartit la sfirsitul toamnei. Iarna, in timpul sarbatorilor a aparut un alt baiat in viata mea.E cu 5 ani mai mare.Atunci eram intr-o depresie, adica sufeream foarte mult in urma despartirii.Si varul meu,ca sa ma ajute sa ma simt mai bine, m-a luat cu el de Craciun si cu prietenii lui, sa sarbatorim impreuna.Acolo ne-am cunoscut.Toata seara a tot stat pe linga mine, dar eu nu aveam nici un interes fata de el.Cind deja trebuia sa plec acasa, s-a oferit el sa ma duca.Nu am facut nimic.Nici macar nu m-a atins.A doua zi, am iesit in oras...si ce coincidenta acel baiat era prin preajma.Si in acea seara m-a dus acasa.In acea seara m-a si sarutat, si mi-a spus ca ma place.Mi-a dat timp sa ma decid.I-am spus ca trebuie sa-l cunosc mai bine si apoi ma voi decide.Am petrecut multe seri impreuna.Si cit eram cu el, uitam de fostul, ma simteam bine.Dar cind ajungeam acasa tot la el ma gindeam.El se comporta foarte frumos cu mine.Atunci am considerat ca nu ar fi frumos din partea mea sa-l folosesc, pentru ca nu-l uitasem inca pe fostul.Si l-am refuzat.Am spus ca mi-ar placea sa fim prieteni.Dar din pacate nu s-a putut.De fiecare data cind ne intilneam intimplator, nici nu se uita la mine.Mai tirziu a plecat peste hotare.Acum citeva saptamini a revenit in tara.Si iarasi s-a legat de mine.Am iesit de multe ori cu el.Ca prieteni.Nici nu stiu ce prieteni eram, ca ne sarutam de fiecare data.Dar asta nu a putut dura mult, ca a venit timpul sa ne decidem ce facem mai departe.Eu ma simteam foarte bine cu el,dar nu era de ajuns.I-am spus sa fim prieteni,chiar ca as fi foarte bucuroasa sa nu fim suparati unul pe altul.El nu a acceptat asta, spunind ca el are sentimente fata de mine, si nu poate lega o prietenie cu mine.Citeva zile nu m-a sunat. Zilele astea iarasi a inceput sa ma sune.Sa ne vedem.Dar ieri am suportat un soc.L-am vazut cu alta fata.Din cate am inteles e fosta lui.Adica un an au fost despartiti.Ea traieste in alta tara, si acum a venit pe citeva zile.E o fata foarte usuratica, dar frumoasa.Chiar aseara l-am vazut cu ea,si tot aseara m-a sunat pe mine.
Adica,oare ea sta cu ea si ma suna pe mine?
Ma simt foarte prost, se pare ca am o simpatie pentru el, si cind il vad cu altcineva nu-mi pica bine.
Oare a vurt sa ma foloseasca ca sa uite de fosta? Sau doar sa ma foloseasca?
Nu stiu ce sa fac mai departe.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde ce facea cu fosta, daca pur si simplu stateau si vorbeau fara niciun fel de gest tandru probabil s-au intalnit din greseala si au mai schimbat cateva vorbe. Oricum, mie nu-mi inspira multa incredere diferenta asta de 5 ani, in plus daca tu nu ai fost pregatita dupa un an jumate sa-ti incepi viata sexuala de ce ai impresia ca el va fi diferit si va astepta mai mult? Adica diferenta aia de 5 ani cred ca o sa-l faca nici jumtatae de an sa nu astepte. ORicum, nu cred ca ai neaparat sentimente pentru el, cred ca-i mai degraba orgoliul tau ranit care stia ca te place pe tine si brusc l-a vazut in compania unei alte persoane de sex feminin. Cred ca refuza aceasta prietenie ori pentru ca chiar simte ceva pentru tine, ori ca vrea doar o relatie si nu-l intereseaza altceva. Mi se pare absurd sa zica ca te place dupa ce doar v-ati vazut la o petrecere si ati iesit o singura data. Sentimentele n-au cum sa se declanseze atat de repede, eventual doar o atractie fizica si foarte putin emotionala. Parerea mea e sa nu incerci si sa-ti gasesti pe cineva mai apropiat de varsta ta daca chiar vrei o relatie.

| RAY a răspuns:

Si tu ai vrut la fel cine stie,poate a vrut sa faca sex cu tine desi o iubeste pe fosta iubita, totusi un jumatate a stat unu cu tine si nu ai vrut sa faci sex cu el e incredibil ori era un pampalau, timid, impotent ori tu esti asexuala, cred ca inca nu ai intarit un barbat si doar baieti imaturi, roaga-te sa gasesti un badboys sa vezi ca o sa vrei sa faci sex

| RainmakerX a răspuns:

Buna Gabriela! Eu unul cred ca tragi concluzii pripite... exista posibilitatea sa se fi intalnit cu fosta din greseala si doar sa fi vorbit un pic, atat.
Eu unul consider ca voi 2 va asemanati foarte mult...nu cred ca ar face asa ceva... Doar s-au intalnit si au vorbit,atat,nu toti cei care se despart devin inamici publici. Este bine sa ramana prieteni,nu trebuie sa tragi concluzii pripite sau sa fii geloasa din atata lucru.
I-ai vazut sarutandu-se sau ceva de genul? Nu cred...i-ai vazut impreuna doar,nu? Poate doar vorbeau,atat...
Este timpul sa faci o alegere. Eu unul sunt de parere ca te-ai speriat degeaba,nu cred ca profita de tine ca sa uite de fosta sau ceva de genul, eu cred ca te place foarte mult dar a ramas prieten si cu fosta, nu e nimic rau sau ciudat in asta. Nu trebuie sa fii geloasa.
Acel baiat pe care l-ai avut la inceput a fost un disperat, un obsedat dupa sex in timp ce acesta ti-a oferit timp de gandire, te-a inteles si te-a iertat atunci cand nu te-ai putut decide.
Eu unul cred ca tine la tine si ca faza cu fosta a fost doar o intalnire nevinovata intre prieteni.
Eu unul zic sa fii cu el intrucat si el ti-a fost alaturi cand ai avut nevoie si se vede ca este un baiat rabdator si oarecum bun... Daca o sa fie cu amandoua in acelasi timp atunci o sa-i dai simplu papucii si gata.Nu este bine sa tragi concluzii pripite. Eu zic sa-i dai o sansa, sa nu-i spui despre asta intrucat o sa pari geloasa.
Nu toata lumea se comporta cu "fostul/fosta" ca si cu un dusman. Unii raman prieteni si vorbesc cand se intalnesc pe strada. Nu e nimic ciudat.
Decizia iti apartine, daca il vedeai ca se saruta cu ea atunci da, clar te-a folosit dar asa nu! Si eu as vorbi cu fosta daca nu am mai vazut-o de mult timp, as fi curios ce mai face si toate cele...nu este un motiv sa te impacientezi atata.
Este doar parerea mea.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El e cu du-te vino. a incercat si la tine dar nu a reusit asa ca trece la urmatoarea. ai face bine sa ii urmesti exemplul si sa uiti de el