| Desdemona95 a întrebat:

Acum 2 zile m-am despartit de iubitul meu cu care am stat 2 ani si jumatate din cauza faptului ca era foarte vulcanic cu mine, nu prea imi mai arata ca ma iubeste, imi punea la indoiala orice cuvant (desi a fost primul baiat din viata mea si nu l-am mintit niciodata) si pentru ca, din partea amandurora s-a pierdut siguranta ca voi fi toata viata cu el (s-a despartit de mine in ianuarie pentru ca nu ne mai intelegeam, am suferit enorm, dupa 3 saptamani a venit din nou la mine plangand si mi-a promis ca o sa isi revizuiasca comportamentul). Acum ma simt putin mai puternica decat la inceputul anului, insa tot sufar... si ma doare sa vad ca pe el nu prea il intereseaza (l-am intrebat daca vrea sa ne despartim si a zis ca nu stie iar el cand s-a despartit de mine l-am cautat 3 zile sa il conving ca nu asta e solutia, desi ma respingea total). Pot sa spun cu mana pe inima ca de cam jumatate de an acest om nu prea ma mai facea fericita, pornea cearta din orice, ne certam si prefeream sa stam zile intregi sa nu vorbim decat sa cedam vreunul dintre noi si sa fie bine... Mi-as dori sa se intoarca la mine, dar doar daca poate sa se comporte cu mine cum trebuie si daca va vrea sa ma faca fericita. Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Este obișnuit cu tine, adică se poate despărți de tine oricând dorește dar dacă se simte singur poate reveni oricând pentru că știe că o să îl ierți. Tu l-ai iertat de atâtea ori pentru că probabil îl iubești, dar nu uita că dacă îl ierți de prea multe ori o să dispară și sentimentul de dragoste care o să fie înlocuit cu disprețul. Din acest motiv ești nefericită.
Știi prea bine că nu o poți ține la nesfârșit cu iertarea, lasă că poate se schimbă el și o să fie mai bine și așa mai departe. Îți faci speranțe false în modul ăsta.
O să vină și ziua în care o să încetezi tu să mai pui la suflet toate chestiile astea și o să îți dorești libertate.
Nu este problema la tine, din cele scrise de tine mai sus reiese că faci tot posibilul să vă fie bine la amândoi, dar el este indiferent cu tine.
Părerea mea este că nu are rost să continui relația aceasta.

| Desdemona95 explică (pentru FemeiaPisică):

De aceasta data, eu m-am despartit de el, insa el nu a avut nimic impotriva. Am vrut sa ii demonstrez ca nu mai sunt dispusa sa-i accept toate neplacerile pe care mi le provoaca, iar el a fost multumit. La ultima discutie, n-a facut decat sa ma determine si mai tare sa fac asta, nu sa ma linisteasca sau sa isi ceara scuze. Am mai avut problema asta. Cand el s-a despartit de mine in iarna, dupa 3 saptamani a venit la mine plangand in hohote si a recunoscut ca m-a luat "for granted", promitandu-mi ca nu va mai fii ca inainte. Si acum? Aceeasi problema. Poate pentru ca MEREU l-am primit cu bratele deschise, nemaiaducand aminte de ce mi-a facut in trecut (respingeri, minciuni etc).

| RAY a răspuns:

Fetele in general sufera la inceput apoi uita persoana iubita vei vedea ca deja l-ai uitat el in scimb va suferi mai mult timp

| OldSoul a răspuns:

A trecut atractia dintre voi, ce mai vrei, o despartire pare inevitabila.

| UnBroken2016 a răspuns:

Esti cumva grasa si urata si crezi ca nu vei mai avea parte de alt baiat niciodata? Cum naiba sa stai cu unu asa nu pot intelege. Dar pana la urma cine intelege o fata. Ai mai multe sanse sa ti se dea papucii daca esti de treaba decat un mitocan care te verifica la fiecare pas. Fetele astea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va putea sa se comporte cu tine cum trebuie si nici nu te va face fericita. Ai avut doi ani si jumatate sa intelegi asta, daca nici pana acum nu ai inteles, iti meriti soarta.