| vali15 a întrebat:

Buna TPU acum cateva zile a venit prietena mea la mine acasa si ne-am excitat eu aveam pe mana lichid seminal si am pus mana la ea la....si mai e si virgina poate ramane insarcinata?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chiar daca are himenul intact si acesta a fost primul ei contact sexual (adica era virgina inainte), daca sperma sau lichidul preejaculator au ajuns pe vulva ei, poate ramane insarcinata. Riscul nu este cuantificabil, fiindca nu sunt multe cupluri care ignora spalatul pe maini inainte de atingerea organelor genitale ale femeii.

| vali15 explică (pentru Brigaela):

Da dar nu am facut dragoste dar ei ii este frica

| vali15 explică (pentru Brigaela):

Sti noi nu am facut dragoste numa mana am pus-o poate ramane?

| Brigaela a răspuns (pentru vali15):

In facultate am vazut o fata insarcinata dupa ce partenerul ei ii ejaculase pe vulva. Nu avusese nici un fel de penetrare, nici cu degetul, nici cu penisul, deci himenul era intact. Avusese, ca si voi, un contact sexual de tip masturbare reciproca in urma caruia a rezultat un baiat frumos. Nu stiu daca voi sunteti in aceeasi situatie, nu stiu in ce perioada a ciclului menstrual era ea. Dupa cum stii, spermatozoizii sunt extrem de mobili si foarte atrasi de mediul vaginal, asa ca de pe vulva si chiar de pe coapse pot migra rapid in vagin. Daca femeia este in perioada fertila, se poate produce si fecundatia. Sigur ca riscul este mult mult mai mic decat cel al unui contact sexual cu penetrare si ejaculare intravaginala, dar exista un risc si el nu este deloc de neglijat. Daca vreti detalii aplicate la cazul vostru, mergeti luni la un ginecolog sau un medic de planning familial. Iar data viitoare, nu uita: inainte sa-i atingi vulva te speli pe maini, este o regula minima de igiena.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Subscriu la spusele Brigaelei. Atâta timp cât sperma ta a ajuns în apropierea vaginului, sunteţi supuşi la un risc. Spermatozoizii sunt foarte mobili şi pot pătrunde uşor înăuntru, în ciuda faptului că ea încă mai este virgină.
Pot spune că mai aveţi o speranţă în cazul în care ea nu era în perioada fertilă. Perioada fertilă are loc în medie înainte cu 14 zile de următorul ciclu menstrual. Dacă vă regăsiţi în acest interval de timp, te sfătuiesc că apelezi la pastila de a doua zi.
De asemenea, încercaţi să evitaţi aceste jocuri întrucât în schimbul unei plăceri de câteva minute aveţi parte numai de stres şi de griji.

P.S.: Nu ştiu dacă prin lichid seminal ai vrut să spui spermă sau doar acea secreţie incoloră care apare când eşti excitat. Dacă te referi la ultima, şansele unei sarcini scad.

| Anonimaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Nu cred. Sincer Daca doar ai atins-o si nu i-a "intrat inauntru prea mult" nu prea cred ca poate ramane

| neutrino a răspuns:

Aveti grija sa nu puneti mana la urechi.

| vali15 explică:

Pai numa am atinso nu am bagat degebu putea sa ramana? mie nu imi este frica doar ei

| vali15 explică:

I-a venit stopu lu prietena mea si e foarte fericita eu i-am spus ca nu a ramas si nu m-a crezut dar a vazut ca am dreptate si mersi pentru sfaturi

| carbazanu a răspuns:

Pana la urma a ramas sau nu?