| cristina45crisss a întrebat:

Buna TPU am 12 ani si nu mi-a venit ciclul de 2 luni desi nu am intretinut relati sexuale cu nimeni.....sunt foarte spertiata....ma puteti ajuta? dau fundita promit

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta astfel de dereglari sunt frecvente si nu au nici o semnificatie. Nu trebuie sa fii speriata, asteapta pur si simplu si va aparea si menstra.

9 răspunsuri:
| DenisaMetal a răspuns:

Sunt dereglari frecvente, la inceput nu iti este regulat cu timpul totul se va regla.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La această vârstă menstruaţia poate întârzia chiar şi 3-6 luni ( sau foarte rar până la un an ) - deci, nu ai de ce să te îngrijorezi!

În general aceste dereglări sunt normale, mai ales la vârste "fragede".

Treptat, pe parcurs ce mai creşti, ciclul se va regla, dar acest proces poate dura chiar şi 5 ani ( în general, pe la vârsta de 18-20 ani ciclul devine regulat ).

| cristina45crisss explică (pentru bursuc001):

Buna...mi-a venit menstruatia vinerea trecuta si inca nu mi s-a terminat, dar in primele 2 zile de cand mi-a venit mi-au iesit niste bubite pe mana dreapta si pe piept...din ce cauza?

| bursuc001 a răspuns (pentru cristina45crisss):

"Bubiţele" respective NU au legătură cu menstruaţia, ele se datorează ( cel mai probabil ) căldurii sau unei "alergii" la ceva aliment!

Dacă te mănâncă, te poţi unge cu ceva alifie mentolată, spirt sanitar, carmol, etc. ( şi să încerci să nu te scarpini )!

Dacă acele bubiţe nu trec ( de la sine ) în 3-5 zile sau dacă mai ies şi altele, în alte zone ale corpului, atunci TREBUIE să mergi la un consult la medicul de familie ( sau la dermatolog )!

| cristina45crisss explică (pentru bursuc001):

Ok multumesc mult

| bursuc001 a răspuns (pentru cristina45crisss):

Cu plăcere!

| emanuel94 a răspuns:

Atata stiu ca la inceput in primele 6-12 luni de cand iti apare ciclul menstrual acesta nu este regulat.Deci dupa parerea mea nu trebuie sa te sperii.