| AXELL6668 a întrebat:

Am 12 si cred ca am ramas gravida. Totul a-nceput cand m-am mutat la o noua scoala si imi placea de un coleg din clasa. Intr-un final, mi-am facut curaj si i-am spus ca ii plac si el a zis ca si el ma place si a venit la mine si ne-am sarutat. Apoi m-a intrebat daca vreau sa fim impreuna si am acceptat desi stiam ca nu tim relatiile intre colegi. Dar m-am inselat caci a tinut mai mult de 2 ani. Intr-o zi am am mers pe la el si el m-a intrebat daca mai sunt virgina si eu am raspuns cu da, apoi am mers la el in camera sa me facem temele si Dupa ce am terminat o parte din ele, el s-a dat mai aproape de mine si a incercat sa imi dea bluza jos si stiam ce vroia din moment ce m-a intrebat daca mai sunt virgina, iar eu i-am spus ca nu sunt pregatita si el a spus ca ma va lua incet. L-am lasat sa continue sa ma dezbrace si nu am mai rezistat si dupa o ora ne-am oprit. El a spus ca nu trebuie sa fiu stresata ca a fost sex protejat asa ca am plecat acasa si peste cateva saptamani ma simteam oribil si ma durea burta si m-am uitat la un test de sarcina si era pozitiv. M-am speriat tare. Acum nu stiu e pot face. Nu stiu cum sa le spun parintilor sau daca sa le spun pentru ca nici iubitul meu nu stie asta. Pot face cumva avort la varsta mea?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca un baiat de 12 ani, adica de aceeasi varsta cu tine sa aiba capacitatea de a procreea se poate aprecia ca fiind foarte mica sau aproape imposibila. Este indicat sa mai efectuezi un al 2-lea test de sarcina, cu scopul de a verifica si confirma sau infirma rezultatul obtinut in urma primului test de sarcina efectuat. Numai in cazul in care si cel de al 2-lea rezultat este din nou pozitiv, existenta sarcinii este sigura si in acest caz trebuie sa vorbesti neaparat cu parintii fiindca in conformitate cu legile aflate in vigoare, medicul ginecolog poate sa efectueze intreruperea de sarcina numai daca parintii sau tutorele isi dau acordul si consimtamantul lor. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pubertatea la baieti apare foarte aproape de 14 ani, asa ca acel baiat despre care ai scris tu aici nu are cum sa fi ajuns la pubertate pentru ca ea apara cu cateva luni inainte de 14 ani sau si mai multe dupa 14 ani.

| Necunoscut112 a răspuns:

Troll.

| Wilma a răspuns:

Nu aveai 16 ani acum cateva posturi? laughing

| Dnz123 a răspuns:

Da te ca mor?