| Mandakanh a întrebat:

Bună dimineața.Am si eu nevoie de câteva sfaturi dacă se poate.Am o relatie de 2 ani, care s-a schimbat radical de la o vreme.Problema este in felul urmator:am 20 de ani atat eu cat si el.El a fost plecat in mare parte in acesti 2 ani in Anglia.Totul era okei pana vara aceasta.Eram foarte stresata din cauza examenului de bacalaureat motiv pentru care m.am rugat de el sa vina in iunie in asa fel incat sa pot depăși mai usor problemele zilnice.Simteam nevoia sa.l am.langa bine.Bun..mama dansului i.ar fi spus sa ramana ca sa strângă bani.Nu m.a deranjat asta ci faptul că el cand a ajuns in tara stătea mai mult acasa decat cu mine.Ma durea enorm pentru ca eu chiar aveam nevoie de el.Stand la casa maica'sa il punea mereu la treaba. Vorbea cu mine mai putin decat atunci cand era in strainatate si fara sa exagerez mai mult de 30 de. minute pe zi nu vorbeam.Nu am iesit niciodată din cuvântul lui, nu avram. voie sa fac nimic si nu aveam voie sa merg nicăieri decat daca era de acord si dacă îi spuneam.Am spus că mna asta înseamnă sa fie o relatie adevarata dar m.am inselat amarnic.De la un timp ma simteam si mai nașpa mai ales cu o săptămână înainte dr examen.Plangeam mereu si il rugam sa vina sa ne vedem ai pur si simplu cauta scuze. Fara sa-i fac nimic sau sa ii greșesc (ii vorbeam urat ce.i drept dar nu mai suportăm faptele lui)a mers la pacanele.Ok, m.am enervat urat de tot mai ales că în ziua respectivă eu il asteptam ca proasta si el era la aparate.Am aflat dupa vreo săptămână asta.Imediat ce am terminat scoala, m.am mutat cu el intr-o chirie, si m.am angajat cu toate că îi jurasem ca dacă nu face vreun efort sa ne vedem nu ma mut cu el.Nu vroia sa iasa niciodată sa ne plimbam sa nu mai pomenesc de club sau altceva ca nu exista asa ceva. Unde lucram, lucram ca naiba era foarte greu si munca de bărbați.Eram singura femeie de acolo si asta ca sa fiu cu el.Se comporta ca naiba cu mine.In tot acest timp cat am stat împreună nu m.a surprins în nici un fel.Ok
Acum el e in strainatate si am. spus de la început că asta o sa ma îndepărteze de el si chiar imi doream.M.am săturat să plâng pentru un băiat care tipa la mine cand incep sa plâng.De cand e plecat i.am gresit ca niciodată.E prima mea relație serioasă.M.am intalnit cu un băiat și fara sa exagerez cu ceva am stat 5 minute pe ceas.ATAT.Ma asteptam sa vada ca ma pierde si a si vazut.Dar nu ii pasa.Imi spune ca ma iubeste si ca vrea sa fie bine.Dar două zile e bine dupa a treia începe iar sa tipe sa faca urat.Ca el aia nu vrea aia nu vrea ca sa vin lângă el.Eu am ajuns in tot acest timp sa am un loc de munca foarte bun la un birou. Fara facultate asta.Si i.am spus că eu sa raman aici sa strângem atat eu cat si el sa facem ceva.Dar nu.el vrea ceva eu altceva.M.a facut in toate felurile posibile, m.a înjurat și eu tot am.continuat sa vb cu el.Si el ma dispera cu telefoanele si mesajele.Dar de azi vreau sa nu ii mai raspund.M am săturat să țipe cineva in halul asta la mine, sa ma jigneasca, sa ma puna pe ultimul loc si sa.si bată joc.Ca sa nu mai spun ca mama lui umbla si cu prostii pe la preoti deschisul cartii si mai stiu eu ce, si cand ii spun ca nu e ok tine cu ea.Si nu l.a iubit cat am facut.o eu.E o femeie de nimic si toti stiu asta.Si.a batut joc de copiii ei iar acum se baga in viata noastra.Tot timpul il controleaza ca pe o marioneta l.Ea ii spune ce sa faca iar el face.Dar tot timpul fac ce fac si tot îl sun.Cum pot face sa nu mai fa asta? Voi cum ati trecut peste o despărțire? Mi e greu.

Răspuns Câştigător
| petitconseil a răspuns:

Eu te cred ca ti-e greu, fiind prima ta relatie serioasa, dar sa stii ca la tine nu e dragoste, e obisnuita cu acel individ care te face sa suferi si isi bate joc de tine.Are aproape toate defectele,pacanele, iti vorbeste urat, asculta de mama-sa(deci putin ii pasa de tine ce zici tu si ce vrei tu), chiar as vrea sa ai puterea sa treci peste toate astea sa nu-l mai cauti pe respectivul... Obisnuinta e mai mare ca dragostea sa stii, de asta tu nu te poti opri sa nu-l mai cauti.Hotaraste-te sa te schimbi tu,sa vrei ceva mai bun pentru tine,sa nu fii bataia lui de joc,esti tanara,ai viata inainte,nu fi bleguta,fii desteapta,acum ca esti singura fara el langa tine,gandeste-te la viitorul tau,eu nu cred ca-l vezi pe el langa tine peste cativa ani. Poti face facultatea pe langa serviciul bun ce il ai acum,poti avea grija de tine sa te rasfeti,sa-ti cumeperi tot ce-ti place tie si nu ti-ai permis din cauza lui,esti libera sa mergi la distractii,de ce nu vezi partea buna a lucrurilor? Tie iti trebuie un om care sa va intelegeti frumos si sa va respectati, care sa simti ca este tot ce ti-ai dorit vreodata langa tine, ai rabdare, il vei gasi, dar trebuie sa termini cu toata zapaceala asta in care te afli acum.De tine depinde viata ta cum va fi, nu uita asta.Numai bine iti doresc.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru petitconseil):

Are dreptate "petitconseil". Meriți ceva mai bun.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Te inteleg in mare parte am trecut si eu prin ce treci tu in afara de faza cu mama.
El vrea sa te stie acolo pentru el si la indemana deoarece considera aca atat cat iti ofera e suficient, merge pe premiza aia "Ea oricum nu pleaca" si tu "El se va schimba" da poate o va face dar atunci cand te va pierde.
Puneti ordine in ganduri, calculeaza ce a fost bine frumos si ce rau. Punele in balanta si atunci ia o hotarare daca sa pleci sau sa ramai.
Eu am terminat o relatie de genul asta si am invatat niste lucruri: Daca un om nu face compromisuri pentru tine chiar daca tu faci pentru el nu merita.
Nu renunta la dorintele, visele si planurile tale pentru nimeni.
Nu accepta niciodata sa fi pe locul 2 sau 10 in viata lui.
Nu ii face toate poftele si nu crede in vorbe cere fapte.
Eu am trecut peste si si daca mai vorbim din cand in cand ne mai amintim momentele placute vreau sa imi scot din cap ca se mai poate ceva deoarece e clar ca nu se va schimba si o data ce ne-am indepartat poate va fi si mai rau decat inainte.Acum am o alta relatie iar actualului i-am spus ca vreau si am nevoie de iubire, afectiune si respect...

| MateiT a răspuns:

Gandeste-te bine ce te face sa il suni. Ti-e frica sa fii singura? ti-e frica ca nu te-ar mai iubi?
Eu nu asi spune altcuiva direct ce sa faca, dar dupa tot ce ai povestit e clar ca iti faci singura rau. Nu mai vorbi cu el, dar asta depinde de tine, daca vrei mai mult si daca crezi ca poti gasi iubire mai autentica decat chestia asta pe care o descrii, care mie sincer imi provoaca ceva nervi doar cat aud asemenea poveste. E trist ca fete ca tine raman in asemenea situatii in care practic sunt abuzate, nu fizic dar emotional
Nu-ti fa rau inutil daca ai vazut ca nu-i pasa. Se pare ca si-a pierdut sansa iar daca continui s-ar putea sa-ti faci rau atat tie cat si lui
Mult succes!

| Stefan831 a răspuns:

Ideea e sa iti continui cariera acolo unde esti, fiindca el e un episod trecator din viata ta. De depasit momentul, depinde de cat de tare esti de caracter. Gaseste oameni de aproape, nu Facebook si TPU, sa discuti real aceste lucruri si e posibil ca vorbind sa treci mai usor de impas.