| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am 13 ani și am facut sex cu iubitul meu acum 2 luni (cu prezervativ) și de atunci nu imi mai vine mentruatia crying Se poate să fiu însărcinată? sad

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa-i spui imediat mamei si sa mergi la medic, cat inca este posibil sa se poata face un avort.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

De parcă o crimă ar fi soluția reală...

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil esti prea mic, dar tot ar trebui sa stii ca, avortul a fost si inca este o solutie foarte reala! se practica la mai toate cabinetele de obstretica-ginecologie, in conditii legale si sanitare decente si fara risc.
Din pacate, fiindca fetica asta are doar 13 ani, nu poate lua asemenea decizii, dar un parinte sau tutore legal, poate.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu știu cum să îi spun mamei. Cred că mă omoară dacă află crying

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii spui adevarul, exact asa cum s-a intamplat ca nu- i timp de pierdut!
Ti-o trage maica ta o bataie, dar are timp sa actioneze rapid, inainte sa-ti creasca burta si sa nu se mai poate face nimic.

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Care crima?

| anonim_4396 explică (pentru LaraClarice):

Avortul. Hai să nu ne mai ascundem după deget... sad

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne ascundem. Dar vezi tu, e un concept destul de greu,, crima, asupra unui embrion", crezi ca ajuta sa spui asta unui adolescent aflat intr-o sitiatie grea?
Sa lasam conceptiile religioase, sa gandim dincolo de ele. Ce ar face fata asta cu un copil la varsta ei?
Cum crezi ca se va simti copilul ala peste 15 ani, cand o sa realizeze ca a fost nedorit si conceput din greseala.
Ce se întâmplă cu o femeie violata, una care are in pantec un copil cu dizabilitati, care ar suferi toata viata ca s-a nascut cum s-a născut?!
Inteleg ca tu esti credincioasă, dar nu e normal sa le impui altora sa fie ca tine sau sa ii judeci conform credintelor tale.
Si sa fim seriosi, voi crestinii nu va simtiti bine pana nu ii judecati pe ceilalti,, Faca avort, e criminala, asa spune Dumnezeu, sa aruncam cu pietre"

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic este imposibil sa se poata forma sarcina in cazul in care este folosit prezervativul care are marimea potrivita pe grosimea penisului si pe toata durata actului sexual prezervativul a ramas bine fixat, nemiscat si dupa terminarea actului sexual prezervativul era intreg si intact.
Se poate presupune ca actualu ciclu menstrual sa prelungit atat de mult datorata faptului ca ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT sau chiar DEREGLAT.
In acest moment este indicat sa faci un test de sarcina fiindca rezultatul obtinut va fi indica absolut sigur/100% situatia reala existenta in organismul tau.
Modul in care se efectueaza corect testul de sarcina este prezentat de medicul Laurentiu Craciunas in urmatorul video explicativ : PREZENTAREA EFECTUARII TESTULUI DE SARCINA https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!

| Fatamuntilor a răspuns:

DEPINDE! se prea poate ca menstruatia sa fie neregulata, adica nu vine la timp pentru ca ma gandesc ca te afli in primi doi ani de la debut.Si se intampla sa intarzir chiar si doua luni!
Vorbeste cu mama ta, mergeti la un ginecolog!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Aș vorbi cu mama dar nu știu cum să îi zic. Îmi e frică că o să mă certe gravv crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mama tot mamă rămâne, orice s-ar întâmpla... Cel mai bine vorbești cu ea. Orice ai fi făcut, oricât de tare te-ar certa, tot te va iubi că e mama.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate NU!
Un parinte intelept nu va face asta!
porneste o discutie mama -fiica, vorbiti despre mestruatie, absorvante, reguli de igiena.
Apoi ii povesteti de acel baiat si ce ati facut, Probabil va fi putin speriata, dar e reaactiea oricarui parinte.
Pentru a inlatura orice indoiala fa ( cu ajutorul mamei) un test de sarcina la 3 saptamani de la actul sexual.
Stiu ca v -ati dusi de val, eu zic sa te indepartezi de acel baiat,
II poti promite mamei tale asta pentru a nu fi nevoita sa iti interzica ea.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu prea pot să merg la ea și să îi spun asta... Mai de mult a zis că nu vrea să mă vadă cu un băiat până fac cel puțin 16 ani... crying Chiar imi e frică de ea și de cum o să reacționeze dacă îi zic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fă test de sarcină.

| timidu89 a răspuns:

Daca ai facut cu protectie e imposibil sa fi ramas insarcinata. Bine ca nu ai inceput-o la 11 ani... daca chiar esti fata cum spui si nu vreun troll

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Fetito ai 13 ani si te ***.

| Hehehahah a răspuns:

De ce faci chestia asta la 13 ani? Asta merită toate astea care fac chestii de genul la vârste din astea. Și eu sunt băiat și am 15 ani și nu va înțeleg pe astea care la 13 ani faceți sex. Nu aveți ce face?

| dariasisi7 a răspuns:

La ce iti trebuie sex la 13 ani...nici buletin nu ai

| smekeruldinbacau123 a răspuns:

Njt spune-i lu mata