| psvita12345 a întrebat:

Am 15 ani si imi place mult de o fata, dar nu stiu cum sa ii spun ca o plac. Toti din grupul nostru de prieteni pleaca in tabara, asa ca raman doar eu cu ea si as vrea sa iispun atunci ca o plac si vreau sa fim impreuna. Ma puteti ajuta in legatura cu ce sa ii spun?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pur si simplu in momentul in care te vei intalni cu ea ar fi indicat sa o intrebi fara menajamente/ocolisuri sau alte tertipuri daca accepta sa va petreci timpul liber impreuna pentru a nu va plictisi. Si mai bine ar fi (daca ai curaj suficient)sa-i propui in mod direct sa iesiti/sa te insoteasca la o plimbare in 2, care poate fi; pe jos, cu rolele sau cu bicicletele. Ai putea la fel de bine sa-i propui sa mergeti/sa te insoteasca pentru a nu fi singur, la un spectacol, un film sau la o cofetarie/terasa unde sa consumati o inghetata sau un suc si o prajitura. Sunt atatea modalitati de a "accentua/amplifica" o prietenie cu speranta de a o transforma intr-o relatie, incat este greu de insirat fiecare varianta. Tot ceea ce trebuie sa faci intr-o asemenea situatie tine de determinarea ta de a-ti invinge timiditatea sau teama de a nu fi refuzat. Incerca deoarece nu ai nimic de pierdut chiar si in cazul unui refuz, insa in caz de reusita satisfactia va fi pe masura, vei avea doar de castigat. Succes!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ii spui simplu ceea ce ne-ai spus si noua, dar sa nu uiti sa-i spui si ca este o persoana foarte frumoasa si, de ce nu, chiar inteligenta, dupa care o inviti in oras.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ii propui sa iesiti cat timp nu sunt ceilalti, si te porti foarte frumos cu ea. Vezi cum se comporta cu tine, mai 'arunci' cate un apropo subtil, si vezi cum reactioneaza. Daca te place, o sa vezi pe fata ei, sigur se va emotiona.
Daca o plictisesti, mai bine amani planul.
Nu spune niciodata unei fete ca o placi, si nu ii propune sa fiti intr-o relatie, pana nu da semne clare ca te place. Altfel te vei alege cu un refuz dureros (in majoritatea cazurilor), sau cu o 'relatie' care incepe pe nicaieri, si nu reusiti nici macar sa va sarutati.

| seth2016 a răspuns:

Psvita12345, o sa treci de la visul tau la fapte. Foarte bine. Bafta! happy

Poti sa-i arati mai intai ca o placi prin felul cum te porti cu ea (vorbiti, zambiti, radeti, va simtiti bine impreuna).

Poti sa-i spui ca te-ai simtit bine cu ea si apoi ca o placi.

Lasa misterul sa se dezvaluie treptat happy. Muscati din ciocolata cate putin.

| CorasonValiente a răspuns:

Spune-i sentimentele tale pentru ea, iar daca ea te place veti fi impreuna

| CorasonValiente a răspuns:

Spune-i sentimentele tale pentru ea