| Meryem027 a întrebat:

TPU! Am 16 ani jumatate si de curand mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu, care e mai mare cu trei ani ca mine. Avand in vedere ca sunt cu el de un an si ceva, totul a mers bine, pentru prima oara a fost perfect, stiu ca ma iubeste, m-am simtit pregatita, insa imi este teama de riscuri. Am citit foarte mult ca una dintre cauzele cancerului de col uterin este debutul la varsta precoce. Credeti ca la 16 ani jum. poate fi considerata o varsta precoce? Multumesc!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Normal că da, esti incă foarte mică si organismul tău nu s-a dezvoltat.

| MishuD a răspuns:

Intrebarea ta e inutila... e ca si cum ti'ai fi taiat deja o mana si dupa intrebi daca mai poti acum sa te scrpini in nas si in fund simultan, fara o mana.
Daca acel "risc" de cancer de col uterin este crescut deja s-a intamplat... ai facut sex, gata... ti'ai efectuat debutul.
Nu vad de ce cauti acum informatii despre diversele riscuri ale contactului sexual la o varsta mica. Trebuia sa faci lucrul asta inainte de distractie... probabil nu ti'a placut tavaleala prea mult si acum ai remuscari.
Anywho, distractie placuta, nu ai motive sa te opresti acum.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI în cazul tău - comparativ cu o fată de 18, sau chiar 21-22 de ani!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Categoric da!

| Alcyon a răspuns:

Pai conform statisticilor, da, cu cat iti incepi viata sexuala mai devreme, cu atat riscul e mai mare. Si stii de ce? Pentru ca in adolescenta relatiile sunt pasagere. Azi iti place de unul, maine de altul. Prin urmare, poti ajunge sa te plimbi din pata in pat, iar asta te predispune la contactarea a tot soiul de BTS-uri.
Iar pentru comentatorul anonim: tiganii se casatoresc de la 12 ani si au un partener toata viata; nu se destrabaleaza ca romanii nostri. Pe langa asta, multe tiganci nici n-au auzit de doctor. La ei functioneaza selectia naturala: daca nu esti rezistent, mori.

| Danysan a răspuns:

Categoric nu dar cred ca te-ai cam grabit.la 18 ani e recomandat ca sa fi mai sigura.Dar eu spun ca pana la urma daca Iubesti si el Te IubesTe e Frumos sa se ajunga la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric nu, practic Dumnezeu a lasat femeia sa poata procrea inca de la varsta la care acestora le incepe ciclul menstrual iar aceasta varsta este cuprinsa intre 11 si 14 ani din cate am inteles. Am pe strada cu mine niste familii de tigani si daca nu stiai la tot neamul tiganesc nuntile se fac intre copii de 13-14 ani iar odata casatoriti acestia fac la randul lor copii inca de la acele varste. Aproape toate tigancile nasc copii de pe la 13-14 ani si toata treaba asta lei ei e din mosi stramosi. Nu te lua dupa asa zisa logica a oamenilor moderni deoarece sta scris cum ca intelepciunea oamenilor este nebunie in fata lui Dumnezeu iar natura oricum isi urmeaza cursul ei firesc ca intotdeauna iar daca te-a mancat la pasarica normal ca ti-ai tras-o si dupa cum ne relatezi ti-a si placut. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca o mica rectificare nuntile tiganesti se fac intre copii chiar incepand de la varste mai fragede 10-14 ani aproximativ.

| MishuD a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca stii ce sunt acelea "felatie" si "pusca de vanatoare". Iti recomand sa le combini pentru a picta paretele. E singura utilizare pe care o gasesc creierului tau...