| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU Am 16 ani și până acum nu am avut nicio iubita sau vreun sărut sau să fac sex...e normal? Eu sunt un băiat deștept dar nu geniu am o înălțime de 1, 70. Nu sunt gras sunt de o dimensiune normala și musculos, spun adevărul dar când cred că adevărul nu aduce fericirea o minciunica nu strica toată copilăria mia mi-a fost marcată de întâmplări destul de groaznice și pentru a uita de ele sau mai bine zis ale ignora stăteam la T.V (pe desene ).Și acum nu sunt prea sociabil ba chiar opusul antisociabil nu prea știu cum să mă comport și în cazul de am face o prietena mai sta și obstacolul înfățișări, nu sunt cel mai frumos și familia nu mă înțelege și am observat că sunt și foarte sensibil de foarte multe ori mă bătut gândul de a mă sinucide dar mai bine aștept să se întâmple de la sine, e adevărat că aș vrea să am o iubita dar știu că e imposibil cu personalitate mea și în generală și gimnaziala toți copii se luau de mine și râdeau, noroc că aveam și eu prieteni.In momentul de față plâng când mă gândesc la trecutul și viitorul meu, eu mă gândesc la o iubita dar oare e posibil și chiar e cel mai bun moment al vieții mele pentru asta.Va rog foarte mult ce aș putea eu sa fac in aceasta situație, am mai întrebat o persoana ce aș putea să fac și mi-a răspuns să mă spovedesc.E așa greu să ai o prietena?

6 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Sincer,nu iti vei face niciodata o prietena daca nu iesi din casa.Majoritatea cuplurilor pe care le stiu s-au cunoscut prin intermediul altor persoane.Eu sunt in aceeasi situatie ca a ta.Dar la mine e mai complicat deoarece as vrea sa imi placa de mine inainte sa imi placa de altcinva.Dar asta e alta poveste.Insa trebuie sa gasesti grupuri in care sa te bagi, iar asta e usor in ziua de azi.Gaseste niste cursuri in orasul tau.Nu stiu...muzica,pictura,poezie,orice.Nu stiu...adevarul e ca si pe mine ma incearca cateodata o frica ca voi ramne o fraiera care nici primul sarut nu l-a avut.Dar eu in momentul actual chiar nu am dorinta de a face asta.Dar daca tu iti doresti, trebuie sa faci tot posibilul sa iti faci o prietena.Fa-te de ras daca trebuie, insa pana nu te bagi macar in seama cu o fata fii sigur ca nu vei avea prietena.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este greu sa-ti faci o prietena! Dar daca stai in casa si-ti plangi de mila, te asigur eu, ca nu vine nici o fata sa-ti stearga lacrimile.
Iesi afara din casa, plimba-te, mergi la strand, la discoteca, profita de colegii de scoala si iesiti impreuna, in felul asta va veti intalni cu fete si poti sa-ti faci si tu o prietena.

| Eduard196 a răspuns:

Am 20 ani si sunt in aceiasi situatie

| KindKid17 a răspuns:

Ai tot timpul inainte. Legat despre increderea de sine, nu te mai gandi la defectele tale, ca toti au! Ia o foaie si scrie pe ea 15 lucruri pentru care esti fericit. Ex: EU SUNT fericit pentru ca am bmw(e un exemplu). Propozitia "Eu sunt" are un efect pozitiv foarte mare asupra psihicului tau. Ia-ti haine faine, la moda, fa-ti freza, fii ingrijit! Fetelor le plac baietii ingrijiti. Trebuie sa fii natural si stapan pe sine. Cand vorbesti cu o fata, mentine contactul vizual, e o conexiune care va apropie. Ca sa ai mai multa incredere in tine, practica sporturi. Mersi la alergat, la fotbal. Sportul ajuta si psihicul. Acum ti-am vorbit din experienta mea ca si eu eram ca tine, dar acum sunt pe drumul cel bun. Succes si sanatate!

| EmanuelKant a răspuns:

Vrei sa te sinucizi ca nu ai avut o prietena pana la 16 ani? Alte probleme mai serioase decat asta ai mai baiete.

| AlessandraAle5 a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!