| Oanag99 a întrebat:

Am 16 ani si sunt insarcinata in 5 luni jumate. Ai mei nu stiu nimic si nici nu vreau sa le spun deoarece ma vor obliga sa fac avort si nici nu sunt deacord cu iubitul meu. Am hotarât cu iubitul meu mai mare ca mine cu 7 ani sa pastram copilu si sa ne mutam impreuna. Voi ce a-ti fii facut in locul meu? Nu vreau sa fac avort pentru ca este o crima. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca nu-i nimic wow adica inainte fetele isi intemeiau o familie la varsta ta si tot atunci aveau un copil. Te felicit pentru faptul ca nu vrei sa faci avort! Mult succes!

| iSwag a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa-i botezi copilul cumva? Tocmai ai felicitat-o ca si-a distrus viata. Pup:*

| anonim_4396 a răspuns (pentru iSwag):

Nu, am felicitat-o ca nu a facut avort si, cu alte cuvinte, nu a facut o crima.
Nu inteleg de ce sunt toti atat de scandalizati ca o fata de 16 ani are un copil. Cum am mai spus, pe vremuri asta era ceva normal. Eu una nu sunt de parere ca si-a distrus viata, din contra. Cunosc doua fete care au ramas insarcinate la aceeasi varsta si sunt foarte fericite cu copilul. Daca o sa aiba sprijin din partea tatalui si chiar si a parintilor, sunt sigura ca ii va fi bine. Inca o chestie. Din moment ce toti ii incurajati pe adolescenti sa-si inceapa viata sexuala, de ce va mai mirati ca raman fetele insarcinate? Nu stiti ca nicio metoda anti contraceptive nu e 100% sigura?

| iSwag a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am 14 ani si sustin campania "sexul pentru toti" ://. De ce ai facut generalizarea asta?

La 16 ani, cu un copil, nu cred ca-ti mai poti termina liceul. Parintii ei nu cred ca vor fi prea fericiti...

Daca nu te poti abtine din a-ti baga un "bat" in c*r (fata fiind) -(vorbesc la modul general laughing ) la 16 ani, foloseste prezervative, pilule si du-te si la chiuretaj laughing. Decat sa chinui un suflet si sa-l iei cu tine la prasit sau ce mai faci pentru ca nu ti-ai terminat liceul si sa-ti permiti un loc de munca decent.

46 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

1. Ai greșit mult, dar admir faptul că vrei să-ți asumi responsabilitatea
2. Vorbește cu părinții tăi, oricum acum nu mai poți face avort.

| Giulia97Anna a răspuns:

Ce avort sa mai faci tu la 5 luni si jumatate? Putini doctori se "baga"in asa ceva, mai ales ca esti si minora.Sa numai zic de riscuri.E posibil sa numai ai copii vreodata sau chiar sa mori.

| Emilian65 a răspuns:

Sa fii sanatoasa, sa nasti un copil frumos si sa-l cresti cu dragoste alaturi de iubitul tau.

| Fatamuntilor a răspuns:

La 5 luni si jumatate nimeni nu avort.
In plus sarcina ar trebui urmarita pana in acest moment.
In locul tau as vorbi cu parintii. Urgent!

| milan9 a răspuns:

Esti deja mamica, desi cel mic e inca acolo... happy
Am vazut chiar cazuri de copii nascuti prematur la cinci luni si ceva dar care insa au supravietuit prin supravegherea medicilor.

Slava Domnului pentru intelepciunea de a nu va face rau propriului copil (poti avea si zece, dar cine iti garanteaza in mod absolut ca il poti avea si pe al doilea?). Trebuie sa va mentineti hotararea corecta de a salva viata micutului cu orice pret.
Sunt cazuri, ca cel in care va aflati voi spre exemplu, in care parintii nu numai ca nu iau o hotarare buna, ci dimpotriva, una criminala, impotriva unui viitor nepot dar ipotriva fiicei pe care poate ar expunea acelui "sindrom post-avort" pentru toata viata... sad

| milan9 a răspuns:

Daca te vei confrunta cu opozitia vreunei persoane "avatar al Raului" care ar incerca sa te determine sa-i faci rau celui mic, ii poti transmite ceva de genul:

"Când vedem un copil nou-născut, spunem despre el că este o fiinţă umană, care are toate caracteristicile, este un om în întregime. Un copil născut prematur, la 7 luni, este tot o fiinţă umană, este om cu toate cele necesare vieţii. Înainte de a se naşte, la 6 luni, copilul, în pântecele mamei lui, are deja mâini, ochişori, nas, gură, picioruşe, este o fiinţă umană.
Când copilul are 4 luni, el este o fiinţă umană,
când are 3 luni, el este o fiinţă umana,
când are 2 luni, de la concepţie, el este o fiinţă umană,
în săptămâna a VI-a de la concepţie, încep să se formeze degeţelele,
în săptămâna a VI-a de viaţă încep să îi crească mâinile şi picioarele,
în săptămâna a IV-a începe să bată inima de una singură,
în prima zi de viaţă intrauterină, copilul este o fiinţă umană, având toate caracteristicile de mai târziu, până şi culoarea ochilor şi a părului, imprimate în celula, copilul nenăscut având deja toate organele pe care le va avea şi mai târziu şi nu este DOAR o fiinţă simplă, ci una foarte complexă.

Dreptul la viaţă nu creşte o dată cu vârsta sau cu mărimea omului. Copilul este o fiinţă umană încă din momentul zămislirii."

| Doub a răspuns:

M-aş fi dat cu capul de pereţi.

| J0B0MAT a răspuns:

Avortul este o crima, intr-adevar. Daca voi doi sunteti de acord sa va intemeiati o familie e foarte bine. Copilul nu are nicio vina, tu esti suficient de mare incat sa iti asumi responsabilitatea pentru faptele tale.

| Felys a răspuns:

Cum,de abia la 16 ani te-ai hotarat sa faci copil,deja esti prea mare, o sa iti spuna copilul bunica, trebuia sa il proiectezi de cand te-ai nascut, a-ti fi crescut impreuna, iesea-ti impreuna la agatat laughing

| SergiuBoss11 a răspuns:

Orice ai alege in momentul de fata este gresit.si avortul si pastratul copilului.

| milan9 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

A acorda o sansa la viata propriului fiu/fiica nu este niciodata un lucru gresita. Nu esti femeie, nu o sa fii mama, dar ea peste zece luni dupa ce se va atasa cu adevarat de fiul/fiica ei, ti-ar lua gatul la propriu daca i-ai mai sugera atunci asa ceva cu privire la un posibil avort...
Timpul rezolva totul.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru milan9):

Eu nu i-am sugerat nimic, ci doar i-am spus ca orice alegere ar face in situatia de fata ar fi gresita.chiar daca pastreaza copilul, va duce o viata amara.pana la urma, ca vrea sau nu vrea, va invinovati copilul pentru ca si-a ratat viata.primii 3 ani de zile nu isi mai poate urma studiile, iar daca pierzi contactul cu scoala, s-a terminat.
Prietenul ei de 23 de ani pare o persoana perversawinking.La 23 de ani trebuie sa fi cel mai mare idiot sa nu stii ca poti lasa o femeie insarcinata daca nu faci sex protejat cu ea, pardon, o fata de 16 ani. Daca o iubea cu adevarat, se proteja doar ca sa nu ii faca ei rau.Sunt multe cazuri din astea:se gandea cu gelozie ca la liceu o sa dea de alti baieti si a lasat-o gravida ca sa nu-si mai poata continua studiile,iar mai tarziu nu o va lasa sa le mai faca.
Atunci cand pune stapanire pe ea, va deveni violent, iar viata ei va fi o teroare infinita.winkingLa asta nu te-ai gandit?
Timpul rezolva totul, dar si distruge totulthinking
Familiile acestea sunt sortite esecului...
Oricum citandu-te pe tine "a acorda o sansa la viata propriului fiu/fiica nu este niciodata un lucru gresit.", acelasi lucru le poti spune si parintilor fetei de 16 ani care vad in avort singura solutie pentru ca fiica lor sa fie fericita.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pentru viaţă, ca timp al existenţei, orice om ar fi în stare să facă mari sacrificii. Se ajunge până acolo încât se aduce ca argument în favoarea crimei, lipsa posibilităţii de a creşte copilul în cele mai bune condiţii, de a-i oferi bunăstarea - în cazul familiilor lipsite de posibilităţi materiale, sau lipsa afecţiunii atunci când familia sau mama nu poate să-l crească şi îl încredinţează asistenţei sociale. Se ajunge aici deoarece se omite faptul că VIATA este cel mai mare dar, pe care fiecare om l-ar dori întotdeauna necondiţionat, înaintea tuturor celorlalte daruri (bunăstare, afecţiune...).

| Lawliet14 a răspuns:

Foarte bine ca nu faci avort, nu inseamna neaparat ca-ti distrugi viata dar ar trebui sa fi sprijinita de el in principal dar si de parintii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu se mai poate face avor la 5 luni jumate. Acum decat sa nasti copilul. Avortul e o crima dar pana la urma urmei este ceva util daca gresesti in modul acesta, mi se pare ca se face in primele 2 luni.

| CristinaSNC a răspuns:

Sincer, te respect! Chiar daca ai doar 16 ani ai curajul sa pastrezi copilul si sa nu il omori, este de admirat asta! Copilul nu e o povara, e o binecuvantare. Sa va dea Dumnezeu si putere sa treceti de obstacolele ce vor urma.Ai grija cum rezolvi cu parintii tai.

| PsihopatX3 a răspuns (pentru CristinaSNC):

"Sincer, te respect", serios?

| CristinaSNC a răspuns (pentru PsihopatX3):

Si ce voiai sa faca avort?!

| PsihopatX3 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Nu... dar cred ca se putea şi fără puță la 16 ani.

Oricum, respectul tău e îndreptat în partea opusă. Dacă toate fetele ar face copii la 16 ani ar fi demne de respect? Nici eu nu sunt de acord cu uciderea copilului dar chestiile astea ma scârbesc şi mă întreb dacă mai există respect de sine în lumea asta. Am văzut că eşti creştină, câte porunci a încălcat?

| CristinaSNC a răspuns (pentru PsihopatX3):

Iti dai seama ca daca toate la 16 ani ar avea copii nu ar fi ceva in regula. Stiu ca se putea si fara... la 16 ani, macar o metoda de protectie. Acum daca i-a placut sa il faca sa ii placa si sa il creasca.Nu le am cu proruncile, nu vizitez des biserica, dar am anumite principii.

| Voidwithin a răspuns:

Adio viata!

PS: TREBUIE sa fie troll!
(sper ca e troll!)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Voidwithin):

Daca nu poti sa ajuti o persoana cu un sfat, mai bine abtine-te decat sa te faci de ras.

| Voidwithin a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurele sfaturi pe care puteam sa le ofer (tinand cont de varsta) erau pro-avort sau anti-avort.
Pro-avort - Judecata de societate, vazuta ca criminala.
Anti-avort - Judecata de societate, vazuta ca curva.
Apropo, nu, nu ma derajeanza sa ma fac de ''ras''.
Ma bucur ca incurajezi astfel de lucruri, adica de ce le-ai spune fraierilor alora de parinti ca ai fi insarcinata in luna a 5-a (doar ei vor baga bani in prunc pe cand iubitelul va pleca departe pe marte).
Daca fata ta ar fi ramas insarcinata cu un ''copilandru'' de 23 de ani si ti-ar fi ascuns faptul ca e insarcinata in luna a 5-a, ar fi foarte tare nu?
Totusi, daca ma uit mai atent constat ca fiecare face ce vrea:
Eu ma fac de ras (haha), tu o incurajezi acest caz si nu te gandesti ca taticul are doar 23 de ani iar domnisoara probabil ca va renunta la liceu pentru ca o mama trebuie sa stea cu copilul ei.

| Dintrebare a răspuns:

Oricum nu mai poti face avort la 5 luni. Iti doresc sa nasti un copil sanatos. Altfel, tu stii cel mai bine ce relatie ai cu parintii tai. Presupun ca nu foarte buna, de vreme ce ei nu stiu ca fiica lor de 16 ani urmeaza sa aiba un copil in cateva luni. Daca parintii tai sunt niste oameni normali, vor intelege si vor accepta situatia in care te afli. Si isi vor asuma ca educatia pe care ti-au oferit-o de atat a fost in stare. Cel mai trist e ca se va naste un copil care va fi crescut doar de mama. Nu iti face sperante ca vei imbatrani alaturi de tatal copilului. Iubitul tau e doar un om iresponsabil care a intretinut relatii sexuale neprotejate cu o minora.

| anonima0101 a răspuns:

Cel mai bine le spui parintilor, asa e mai bine. Impreuna sigur gasiti o solutie si referitor la faza cu avortul, stiu ca este " o crima" dar in situatia asta, cred ca e singura solutie rationala. Trebuie totusi sa te gandesti esti inca un copil, spre exemplu si eu am 16 ani si sincer ideea de a avea un copil nu trebuie sa fie in planul nici unei fete de varsta aceasta deoarece inca esti un copil. Gandeste-te la viitorul tau.

| MadutZzaB a răspuns (pentru anonima0101):

Avortul nu mai este singura solutie rationala pentru ca sarcina este foarte inaintata. Avortul se face pana in 3 luni.

| MadutZzaB a răspuns (pentru anonima0101):

Vai de capul meu x_X! Draga mea, du-te urgent, cat mai urgent la parintii tai si spune-le, nu mai poti sta asa. Au trecut deja 5 luni de cand le ascunzi adevarul, ei sunt singurii care te pot ajuta. Intr-adevar nu e normal, nu e sanatos sa faci un copil la varsta asta petru ca tu insuti esti copil si trebuia actionat repede la inceput (si mai bine era evident sa fii precauta si sa nu ajungi in situatia sa ramai insarcinata) Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa vorbesti cu parintii tai, nu au cum sa te puna sa faci avort pentru ca sarcina este foarte avansata, avortul il poti face pana la 3 luni. Vorbeste calm cu ei, explica-le de ce nu ai vorbit cu ei pana acum si pastreaza conversatia intr-o atmosfera calma. Du-te la un control.
Avand in vedere ca nu e bine ce ai facu, t eu totusi iti urez multa sanatate tie si copilului tau.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Vai de viata ta. Nu cred ca el e capabil sa te intretina. Cel mai bine e sa ramai cu ai tai.

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

De acord cu tine dar așa tânără faci un copil :O sad

| Iyulia3712 a răspuns:

Draga mea, avortul NU e o crima. Toti prostii zic asta, dar te-ai gandit vreodata ca daca acel copil se va naste si nu va fi dorit de nimeni sau va sta la orfelinat va avea o viata mizerabila, va fi mereu nefericit si nu va avea niciun viitor. Asa cum nici tu nu vei mai avea niciun viitor daca pastrezi acest copil. Acum, greseala e deja facuta, de avort nici nu se mai pune problema pentru ca copilul e deja mult prea mare si nimeni, oricati bani i-ai da nu iti face nimic (avortul se face pana la 3 luni, de la 5 jumate nu mai ai ce sa faci). Acum, dintr-o prostie ca asta, ai sa platesti toata viata, dar asta este, ai riscat si s-a intamplat, acum asuma-ti responsabilitatea cu certitudinea ca ti-ai distrus intregul viitor! Numai gandeste-te; cand colegii tai o sa invete pentru bac, tu vei sta acasa (asta in cazul in care vei mai avea una) si vei avea grija de copil, cand prietenii tai vor fi la facultate, tu vei veni in vizita la ei cu copilasu', etc. Acum vei face adevarata crima, daca vei lasa acel copil la orfelinat. Ai de ales: Iti distrugi tie viitorul sau ii distrugi lui viata?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim0078965 a răspuns:

Trebuia sa ai mare grija cand ai decis sa iti incepi viata sexuala asa devreme, pentru ca un copil nu e o gluma, e o adevarata responsabilitate, dar acum degeaba iti tinem teorii. faptul e consumat.In primul rand, la aproape 6 luni, nu mai poti face avort, copilul e deja mare.Dar cum sa te muti la 16 ani cu iubitul tau? Ai trait vreodata singura? Stii ce greu e mai ales cu un copil? Si in plus..esti sigura ca iubitul tau va avea grija de tine, pentru ca din moment ce ai ramas insarcinata, nu e nici el prea responsabil.Ma rog, important e ca trebuie sa mergi la parintii tai si sa le spui.Le spui ca iti asumi vina si responsabilitatea si le explici ce simti.Nu vor fi nici ei asa de absurzi sa te supuna unui avort si sa iti puna viata in pericol.Le spui ca iti doresti copilul, ca intelegi ca esti nevoita sa faci niste sacrificii si se vor obisnui cu ideea, dar nu pleca de langa ei ca vei vrea sa te intorci si va fi prea tarziu. Bafta in viata iti doresc si sa ai grija de bebe. :*

| Teodoralexandru a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si spune-le parintilor tai. URGENT!

| Teodoralexandru a răspuns:

Nu te mai puteai abtine pana la 18 ani!

| mariacazcu a răspuns:

Intr-adevar sa faci avort este o crima dar la acesta varsta sa ai un copil nu ti se pare cam devreme?

| lolipas a răspuns:

Bravo! Nu te lasa intimidata de raspunsurile celor care te jignesc! Dar discuta cu parintii tai spune-le ca nu vrei sa faci avort si vrei sa pastezi copilul il iubesti si nu vrei nici sa-l dai la o casa de copii sau spre adopti! Fa ce iti sta in puteri! Noroc si sanatate

| ceachi1 a răspuns:

Cunosc multe cazuri de genul tau, 2 fete au ramas insarcinate, una la 14 ani jumate cu un verisor, alta la 15 ani cu un baiat care avea 24 de ani. amandoua au renuntat la scoala fiindule rusine sa mai vina, nu vreau sa-ti par un 'capcaun' dar.
te-ai gandit unde o sa locuiesti eu EL
te-ai gandit ca trebuie sa renunti la scoala, famile, prieteni, etc. pentru ce? pentru un copil...cat crezi ca o sa stea cu tine gagicutul? cand dati de greu ce-o sa faceti, mai exact ce-o sa faca el. la el e 'maciuca' laughing), el isi i-a viata in piept si pleaca.
incearca sa le zici parintilor tai, iar daca nu va intelegeti. ultima posibilitate ar fi la un centru sad sad

| cristina2321 a răspuns:

Stii. parintii tai vor crede ca l-ai gasit pe trotuar cand te vei duce acasa cu el in brate? "mami, tati, era intr-un cos langa prag. Punem sa-l pastraaam?!" laughing)) Sa fim seriosi. O sa inceapa sa-si puna intrebari. O sa fie cat mai vizibil ca esti gravida. Si cu avortul. Inca din luan a treia (sau a doua nu stiu sigur) avortul iese din discutie. Oricum. Tu chiar esti asa naiva sa crezi ca el, la varsta lui, vrea sa-si intemeieze o familie? Si cu o pustoaica de 16? Barbatii de varsta lui vor sa se distreze, fetele de varsta ta ar trebui sa invete. Ma rog, nu generalizez pentru ca nu il cunosc. Poate chiar e tip serios. Nici pe tine nu te cunosc. Poate n-o sa renunti la scoala. Ti-ai asumat prea devreme o responsabilitate prea mare. Spune-le alor tai. N-ai altceva ce faci. O sa inceapa sa-ti creasca excesiv burtica si n-o sa poti spune ca esti balonata. Nastere usoara si succes cu ala micu' si cu ala mare. Sa speram ca se tine de promisiuni si chiar daca ti-ai ruinat adolescenta ca macar vei fii fericita.

| Girlbrunette a răspuns:

Este foarte riscant ceea ce ai făcut tu. În caz ca tu si iubitul tau ați dorit acest copilaș categoric nu e nimic de condamnat. E alegerea voastră, problema e ca tu esti minora si nu esti coaptă la mine. Un copil presupune multe sacrificii crede-ma. Eu la vârsta de 16 ani aveam doar avioane in cap, nu imi ardea mie sa stau sa legan copii la ora 4 dimineata. Ar fi trebuit sa te gândești la consecințe. Ei bine dacă tu esti fericita si crezi ca îți va fi bine lângă bărbatul de lângă tine si te crezi pregătită pentru un copilaș nu te condamna nimeni draga mea. Sarcina ușoară, numai bine

| danasivali a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa vorbesti cu parintii tai cat mai curand. Daca nu vrei sa avortezi, parintii tai nu pot face nimic.Dar daca esti in 5 luni si jumatate nu poti avorta deci poti vorbi linistita cu parintii tai explicandu-le situatia si ca nu vrei sa avortezi pentru ca acel copil este rodul iubiri voastre. Trebuie sa inteleaga ca este viata ta si tu alegi nu ei.