| Simplegirlbb a întrebat:

Buna,TPU! Am 20 de ani si doi baietei,sunt gemeni. Copilasii au doi ani. Tatal lor -jucator inrait de pariuri, am plecat de la el si acum stau la mine acasa. L-am dat in judecata pentru pensia alimentara. Imediat se fac trei luni de cand nu a dat niciun banut. Are salariu de 3000 mii de lei. Mi-a spus ca nupoate sa imi dea bani pentru ca el trebuie sa se intretina.Dar eu ce ma fac? Locuiesc la tara,iar crese nu sunt, locuri de munca nici atat.Ce ma fac? Sunt terminata psihic...

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta fecioara priviti fata asta cum si-a nenorocit tineretea! sfinte sisoe in loc sa invete carte la facultate de prestigiu, sa isi traiasca studentia strabatand cearsafurile caminului studentesc a preferat sa faca plozi si sa cerseasca pensie alimentara.

| Simplegirlbb explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ai dreptate. Dar la faza cu cersitul... nu prea e asa. Mi se pare normal sa participe la cresterea lor cu un banut sau ceva. Daca nu ar fi avut bani, ar fi fost altceva. Dar are bani si ii baga la pariuri si la copilasii lui nu se gandeste.

| Sofer a răspuns:

Nu ai de cat sa astepti. verdictul.

| Necunoscut112 a răspuns:

Îl dai în judecată şi va fi obligat să plătească pensie alimentară în funcţie de venit, iar copiii poate ar fi bine să îi lasi in timpul zilei cu mama ta, dacă ai posibilitatea asta şi tu să te duci la muncă + indemnizaţiile de creştere a copiiilor şi vei trece uşor, uşor peste acest impas.

| Simplegirlbb explică (pentru Necunoscut112):

L-am dat in judecata, iar mama este plecata in strainatate. Am luat indemnizatie pana la 2 ani. Nu am cu cine sa ii las ca sa merg la munca, crese aici nu sunt.

| Ralukafay a răspuns:

Il dai in judecata pentru pensia alimentara, separat de divort, chiar daca el nu vrea/nu va vrea il obliga legea.

| Simplegirlbb explică (pentru Ralukafay):

L-am dat in judecata. Casatoriti nu suntem...

| Ralukafay a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Pai si ce ti-a spus instanta?

| Simplegirlbb explică (pentru Ralukafay):

El abia a trimis declaratia lui. Mi-a spus ca ma duce pana in ultima zi, cum a si facut. Astept hotararea judecatoreasca.

| Ralukafay a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Pai atunci asteapt-o, pana cand nu iti vine hotararea, nu ai ce sa faci.

| Annabella9719 a răspuns:

Auzi la el! Sa se intretina! Unii chiar nu merita sa fie parinti! Parca zici ca el castiga minimul pe economie! Dar sunt 2 copii! Cum poti sa ii cresti doar tu singura? I-ai facut cu sfantul Duh sau ce? Da-l in judecata! Merita lucruri mult mai rele ca asta!