| Cineva_Cineva_1998 a întrebat:

Salut, am 17 ani si tatal meu nu mi-a mai dat pensia alimentara de vreo 2 ani jumatate...Ce ati putea face? Mentionez ca nu doresc sa il dau iar in judecata deoarece are relatii peste tot atat la judecatorie cat si la politie deoarece are foarte multi banii data trecuta tot mama nu si-a recuperat banii care i-a folosit la judecata...
Chiar astazi am fost la el sa imi de-a banii si nu mi-a dat niciun ban eu fiind si bolanav am pietre la rinichi si gastrita...
Ce am putea face?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala, pentru abandon de familie, conform Codului penal, citez:
"ART.378. Abandonul de familie
  (1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
  (5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta."

| KodrutZ a răspuns:

Apeleaza la presa. Scrie direct la DNA. Faptul ca are relatii si le foloseste in mod ilicit poate sa dauneze in special idiotilor care il favorizeaza. Totul e sa nu stai si sa iti plangi in pumni, ACTIONEAZA!

| Tudor_Adrian_1998 a răspuns:

Salut! Si eu am 17 ani am fost la judecatorie mi-am gasit o avocata si tata are multe relatii dar relatiile nu il pot ajuta cand e ceva scris prin lege. Discuta cu un avocat(a) redactarea este 100 lei si in caz ca refuza pensia alimentara trebuie sa mai platesti cati iti cere pentru a te reprezenta. Daca totul este legal si scris in lege nu prea poate sa il ajute nimeni pe tatal tau. Daca esti la liceu si mergi in continuare, nu ai facut prosti ( sa ai vreun dosar penal sau alte probleme ) trebuie sa iti dea pensia alimentara. Cand a fost mama ta la judecatorie de ce nu a putut sa iti dea pensia alimentara? Cu ce motiv a refuzat-o?