| bybs1234 a întrebat:

Am aproape 17 ani si ma gandesc sa imi incep viata sexuală. Mai întâi însă as vrea sa ma lămuresc cu anumite chestii. Se tot aud diverse "sfaturi" ca daca iti începi viata sexuală prea devreme nu mai poti face copii dupa sau poti sa ai diverse probleme de sănătate in ceea ce privește zona vaginală. Sunt adevărate aceste informații? Si daca da la ce "boli" se referă mai exact? Vreau sa stiu ce implica începerea vietii sexuale in viitorul meu (si nu ma refer la copii pentru ca oricum protecția este pe primul loc la acest capitol). Multumesc frumos happy

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

„Prevalenţa infecţiei cu HPV este crescută la tineri şi depinde de începerea vieţii sexuale. La aceste vârste, cele mai multe infecţii sunt tranzitorii, probabil datorită faptului că au fost recent dobândite. Mai multe studii au arătat însă o incidenţă crescută a neoplaziei cervicale intraepitaliale la femeile tinere, la scurt timp după începerea vieţii sexuale prematur"

"La pubertate organele genitale incep sa isi dezvolte functia. Este important ca aceste tesuturi, celule, sa ajunga la maturitatea dezvoltarii lor pentru a-si exercita functia, altfel exista riscul (ca sa nu spunem certitudinea) ca acestea sa sufere modificari ireversibile, atipii care ulterior le va ingreuna functia dar totodata se pot transforma in cancere. S-a demosntrat prin studii indelungate ca femeile care si-au inceput viata sexuala sub 16-17 ani au risc mult mai mare de a dezvolta cancere genitale, inclusiv cancerul de col uterin. Aceasta pentru ca celulele aflate in plina dezvoltare sunt violentate atat fizic (daca ne referim la cele de la nivelul vaginului si colului uterin care intra in contact cu penisul si care sufera agresiunea modificarii florei vaginale care se intampla intotdeauna la un contact sexual si aceste celule inca nu au dobandit mecanisme de aparare) cat si de natura chimica (mai ales hormonala, cum sunt celulele uterului, trompelor uterine, ovarele)."
La o astfel de varsta organele genitale abia isi incep dezvoltarea, deci este total nepotrivit sa-ti incepe viata sexuala. Desi maturizarea organelor sexuale are loc intre 9 si 16 ani la fete si intre 12 si 18 ani la baieti, momentul optim pentru inceperea vietii sexuale este, de fapt, intre 18 si 22 de ani, la ambele sexe, cand, atat fetele, cat si baietii sunt maturizati fizic si psihic. Iata care sunt consecintele vietii sexuale precoce:
La fete:
-atipii celuare si cresterea riscului de cancere gentiale sau afectiuni mamare
fluctuatii hormonale importante care modifica ciclul menstrual: dereglari menstruale, ciclul vine mai tarziu, menstrauatie prelungita, menstruatie neregulata, menstruatie dureroasa, sindrom premenstrual, menstruatii rare pana la manifestari de amenoree;
- infertilitate;
- rupturi vaginale mai ales cand tinerii nu au avut suficiente cunostinte si suficienta rabdare in privinta preludiului, rezultand rupturi vaginale, care pot implica si vasele arteriale cu sangerari masive care reprezinta o urgenta medicala;
- riscul de infectare cu diverse microorganisme, infectii care fac parte din bolile cu transmitere sexuala si care pot fi grave;
- modificarea ritmului de secretie si autocuratare a vaginului care ar fi trebuit sa fie unul normal daca dezvoltarea organelor genitale ajungea la maturitate
- creste riscul de sarcina si avort;
- in general, lipsa de experienta mai ales inrerrelationala face ca inceperea vietii sexuale sa fie dureroasa, iar femeia sa manifeste ulterior o desensibilizare psihica ce duce la atingerea unui numar mai mic de orgasme pana la frigiditate;
- din cauza "biciuirii" hormonale se produc patologii ale organelor genitale, precum: chisturi ovariene, afectiuni mamare, afectiuni uterine, etc.

| sofisis a răspuns:

Degeaba zici tu "sfaturi". Chiar asa e. Acum ca nu e regula general valabila, da. Dar cam astea sunt riscurile.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca iti incepi viata sexuala inainte de 14 ani sunt riscurile mai mari, pe la 17-18 ani e mult mai bine, riscurile sunt mai mici.