| Ioana900 a întrebat:

Maine o sa-mi incep viata sexuala. Ce ar trebui sa stiu inainte de inceperea vietii sexuale?

Răspuns Câştigător
| RaLuK05 a răspuns:

Draguta mea.nu se planifica asta! iti incepi viata sexuala atunci cand te simti pregatita fizic, moral si psihic.Nu trebuie sa stii nimic inainte.Doar lasa-te dusa de val. Daca e mai mare el o sa stie.Si vezi ca prima data doare rau de tot.nu uita de prezervative:*

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ca daca ai sub 17 ani jumatate, iti pui sanatatea in primejdie, ca si conditia de viitoare femeie si mama.

| harciog a răspuns:

Ca doare numai primele dati dar se recompenseaza cu toate celelalte care vor urma.

| Onn3 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ca viata sexuala ti-o incepi in momentu in care esti pregatita fizic si psihic cu o persoana la care ti mult si nu la o anumita data ci la momentul potrivit cand corpurile voaste se cheama. Daca prima experienta iti lasa gust amar pentru ca ai facut primul pas cu cine nu trebuia vei ramane cu traume care te vor urmari mai tarziu.In al doilea rand daca esti pregatita pentru "pasul cel mare" trebuie sa stiti amandoi sa va protejati :prezervativ Durex,poate niste pastile anticonceptionale luate dupa reteta prescrisa ca sa nu te ingrasi si in cel mai nasol caz pastila de a doua zi daca se intampla ca sperma sa iti ajunga in vagin (sa speram ca nu e cazul). Protejarea se face impotriva sarcinilor nedorite si a bolilor cu transmitere sexuala (hiv, sifilis, candida genitala...).Si deci daca esti pregatita nu uita sa te protejezi si sa ai o prima experienta placuta cu persoana pe care o iubesti.

| William a răspuns:

Ar trebui sa stii ca poti sa iei sida sau sa o lasi pe ea gravida. Si ca e un mare pacat.

| Ioana900 explică (pentru William):

Sunt fata oh go on

| William a răspuns (pentru Ioana900):

In cazul asta poti sa iei sida, lepra, ciuma, holera, raceala, gripa aviara, gripa porcina, boala vacii nebune. Si poti ramane gravida. Si e si un mare pacat.

| babybu a răspuns:

thinking lucrurile astea nu se planifica.dar daca tu esti decisa e decizia ta.in primul rand trebuie sa te protejezi daca nu o faci tu trebuie sa o faca prietenul tau si apoi te lasi dusa de val si pe mana prietenului.el va stii ce-i de facut funda?big grinbig grin

| CharlesCharmichael a răspuns:

Fa o laba inainte

| maricutza a răspuns:

Prima data doare rau de tot:O
Dupa nu o sa mai ai treaba laughing Ai grija numai sa nu ai vreo surpriza pe urma laughing :*

| suntcristi a răspuns:

Ai planificat-o?rolling on the floor

| Ioana900 explică:

Da, am planificat-o ca totul sa fie pregatit. Nu sa ma pomenesc ca nu avem prezervativ happy