| cyprian16 a întrebat:

Am avut o aventura acum 2 zile cu o fata si astazi imi spune ca o doare burta. Posibil sa ramana insarcinata? Ce fel de pastile recomandat pentru a nu ramane insarcinata?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa retii faptul ca in cazul in care o fata/femeie ramane gravida, primele semne de sarcina pot sa apara (dar nu in toate cazurile) cel mai devreme dupa 5-6 saptamani de la data intretinerii sexului. Nicio femeie nu-si poate da seama in acest mod daca este sau nu insarcinata. De asemenea un sfat de care ar fi bine sa tii seama se refera la faptul ca acele pastile de care intrebi se administreaza doar in anumite cazuri foarte clare/precise si ar fi indicat ca aceasta sa sa se faca numai si numai daca este recomandat de un medic ginecolog.Acele pastile nu sunt mentosane ca sa fie folosite si "consumate" asa cum il taie capul pe fiecare. Poti fi sigur ca fata nu are absolut nimic chiar daca ati facut sex neprotejat si ai ejaculat in vaginul ei dar ea nu era in perioada fertila. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

La 2 zile de la actul sexual nu pot aparea semnele de gravidie. Altele sunt cauzele durerilor de burta pe care le are iubita ta.

| sofisis a răspuns:

Riscuri sa lasi femei gravide vor fi de cate ori faci sex fara prezervativ.
Acum, simptomele de sarcina apar abia dupa 5 saptamani, daca apar...ca sunt femei la care singurul simptom este lipsa menstrei. Deci la 2 zile, o doare burta fie ca a mancat ceva, fie ii vine...nu stiu. Dar sarcina, in nici un caz nu o doare burta de sarcina. Nici nu e simptom de sarcina durerea de burta.
PASTILA DE A DOUA ZI NU ESTE BOMBOANA! Aia se ia strict in caz de forta majora si cat mai repede dupa actul sexual. Cu cat e intarziata, cu atat efectul e aproape nul.
La 2 zile dupa...ar lua fix degeaba si isi mai face si rau.

| NoRegretsxx a răspuns:

Nu. Poate doar ai dat in ea ca surdu-n clopot.

| cila1995 a răspuns:

În cazul că chiar e gravidă există escapel dar poate fi în altceva problema căci la 2 zile nu apar ceva schimări cred eu, poate nu a avut relație demult sau poate ați făcuto prea amoros și regiunea vaginală a avut de suferit dar cel mai bine e să te asiguri.

| cyprian16 explică (pentru cila1995):

Escapel? Pastile sau ce sunt? Si de unde pot lua?