| ScandaL a întrebat:

Am luat Escapelle la jumatate de ora de la contactul sexual neprotejat. Problema este ca dupa 6 zile de la administrarea comprimatului am avut o scurgere de culoare maro inchis si de asemenea dureri abdominale si de ovare. Aveti vreo idee de ce ar putea fi pana ajung eu la ginocolog? Multumesc foarte mult

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma folosirii pastilei contraceptive, hormonii din compozitia acesteia, niciodata nu vor grabi aparitia procesului menstrual. Este stiut si acceptat faptul ca de obicei pornirea menstruatiei este intarziata cu pana la 7-10 zile fata de data preconizata de incepere a acesteia. Sangerarea aparuta dupa trecerea a 5-7 zile in medie fata de momentul administrarii pastilei contraceptive, reprezinta o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici introdusi suplimentar si in mod abuziv in corp. Menstruatia adevarata/reala se va porni la data la care ar fi urmat sa inceapa in mod normal sau cu o oarecare intarziere. Sangerarea actuala nu reprezinta o menstruatie. Sanatate!

| ScandaL explică (pentru corbulalbrosu):

Nu e vorba de o sangerare. Este vorba de o scurgere, maronie. Deci se exclude a fii sange.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ScandaL):

Draga mea, este vorba de o SANGERARE care se produce ca efect de aparare a organismului fata de hormonii sintetici suplimentari ajunsi in organism ANORMAL. Aceasta sangerare fiind cantitativ foarte slaba, eliminarea sangelui se produce intr-un timp mai lung si din acest motiv se produce o alterare mai mult sau mai putin intensa a sangelui. Eliminarea acestui sange se face mai greu deoarece in mod normal nu ar trebui sa existe si organismul nefiind pregatit pentru asa ceva il elimina incet, sangele stagnand in uter prea mult fata de normal. Din acest motiv se produce alterarea calitativa a sangelui, ce se manifesta prin modificarea mirosului (de obicei) si concomitent se produce si oxidarea avansata a hemoglobinei din sange ceea ce produce schimbarea culorii din rosu in maroniu sau brunroscat. Te asigur ca este vorba de sange si nimic altceva.