| LillyRoman a întrebat:

Buna!
Acum 5 zile am avut un contact sexual protejat iar acum am început să am o scurgere maronie inchis, spre negru cu usoare tente de rosu inchis. Sunt in perioada ovulatiei si am avut usoare dureri de ovare dar foarte slabe. Mai am 9 zile până la menstruatie, eu o am foarte neregulată de cand ma stiu si nu am avut probleme de sanatate. Care ar putea fi cauza acestor scurgeri, le am de vreo 5 zile si sunt slabe cantitativ! As vrea o parere va rog! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pentru un raspuns cu certitudine, consulta ginecologia! O viata activa sexual vorbind înseamnă si responsabilitate, protecție și controale regulate. Scurgerile acestea pot indica o boală cu transmitere sexuala. Tu nu te ai protejat. Inainte nu aveai asa si ciclul tot ti a venit. S ar putea să ai nevoie de tratament acum. Din fericire, nu e o urgență, deci te poti programa.

| Donsavas a răspuns:

A te proteja, sa ne intelegem, nu inseamna doar a previne sarcina ci si o igiena adecvată, analize medicale, sexul controlat.

| LillyRoman explică (pentru Donsavas):

Eu nu mi am inceput viata sexuală de mult timp si menstruatia am avut o dintotdeauna neregulată, dinainte sa imi incep viata sexuală. Igiena mea intimă, cat si cea a partenerului este foarte stricta si sunt foarte atenta la aceste detalii, as spune chiar obsedata de asta laughing) Contactul cu prezervativul nu vad ce boala cu transmisie sexuală mi ar putea oferi. am mai avut scurgeri de genul si inainte, uneori acestea si in loc de menstruatie. o idee de la ce altceva ar putea fi ai avea? Multumesc de raspuns!

| Donsavas a răspuns (pentru LillyRoman):

Un consult tot este indicat. Bolile sexuale se transmit si cu asa zisa protecție, deși n ai crede, riscul exista. S ar putea să ai nevoie de spalaturi vaginale, la indicația medicului. Vezi ce poti face.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca sunt de 5 zile nu ai cum sa fi insarcinata, doar o dereglare hormoala poti avea.