| HelenAdrianna039 a întrebat:

Am luat o pastila, Escapelle ( anticonceptionale) cred ca acum o saptamana, sau cateva zile. Si azi dimineata, m-am trezit cu sange pe lenjerie intima. Oare stiti de la ce e?

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Este o reactie adversa a pilulei de a doua zi. Pentru siguranta fa un test de sarcina peste inca o saptamana.
E normal sa ai reactii adverse dupa ce iei o astfel de pastila, care este bomba de hormonii si iti deregleaza organismul.
Data viitoare citeste foarte bine prospectul, precizeaza ca o sangerare este o reactie adversa.

| HelenAdrianna039 explică (pentru Ririru):

Pai da. Dar a fost prima data cand am luat-o. Am citit ca prima data e normal sa iti curga sânge. Si chestia aia se numeste spotting si nu e grav. Si inscarcinata nu cred ca as putea sa rămân pentru ca am facut-o a2-a zi cand mi s-a terminat menstruatia. Si azi dimineata mi-a curs sânge.

| HelenAdrianna039 explică (pentru Ririru):

Si nu am luat pe baza de tratament. Am luat-o de urgenţă. O pastila mica care vine doar una in cutie.

| Ririru a răspuns (pentru HelenAdrianna039):

Stiu ce inseamna Escapelle. Am luat si eu la viata mea.

| HelenAdrianna039 explică (pentru Ririru):

Am citit pe site-ul lor ca prima data e ok sangerarea. Si deregleaza ciclul menstrual, mi-a venit menstruaţia dupa o sapt ce am luat-o

| Ririru a răspuns (pentru HelenAdrianna039):

Corect,exact ce am spus si eu laughing