| GabrielaS13 a întrebat:

Am mai postat o data despre un baiat care credeam ca ma place si v-am cerut sfatul. Acum am aflat ca ma place si a aflat cam toata clasa chestia asta straight face. Dar dansul nu stie asta.
Cand un baiat (Cristi) a aflat de asta ma tot bate la cap.
Cand am venit azi dimineata in clasa (lucrul asta se stie de ieri) era Cristi si mi-a spus: Ce faci Andrei? (asa se numeste baiatul care ma place). Eu m-am suparat pe el si cand Andrei a auzit ca (,) Cristi a spus asta a ramas un pic uimit si a plecat din clasa. I-am spus lui Cristi de nenumarate ori ca nu sunt cu Andrei si ca nu il plac da nu ma asculta.
Ce pot sa ii mai spun? Incepe sa imi fie rusine sa mai dau ochii cu Andrei la cate se vorbesc in clasa.

FUNDA

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Uite, am stat putin si m-am gandit a situatia ta.
Baiatul acesta te place, gandeste-te si tu, din moment ce stie toata clasa, e clar.
Acum desigur te intrebi de ce baiatul acesta nu ti-a zis nimic legat de situatia asta. Raspunsul este foarte simplu : e foarte timid, este rusinos si nu are curajul sa iti spuna asta, mai ales in fata coegilor. Nu trebuie sa il judeci si sa il faci las sau un papa lapte, intelege-l, nu este nici fraier, nici loser. Ai vazut ce reactie au colegii tai daca voi doi doriti sa vorbiti, imediat se aduna ca la paine calda ca sa traga cu urechea.
Daca vrei sa-i sara inima din loc lui Andrei si sa faca infarct, cere-i sa clarifice situatia, insa nu iti recomand asta.
Crede-ma ca vorbesc in cunostinta de cauza, si eu am fost la fel de timid, mai ales in scoala generala, si eu am placut o fata insa nu am avut tupeul si curajul sa-i spun ceea ce simt decat atunci cand a fost mult prea tarziu.
Probabil ca baiatul acesta nu va avea mult prea curand curajul sa iti spuna sentimentele sale fata de tine din cauza timiditatii iar peste ceva ani, se va amagi singur si isi va zice singur ce fraier a fost ca a fost asa, ca nu a procedat altfel si ca nu ti-a spus.
Daca doresti totusi sa fii intelegatoare, si daca ai rabdarea si bunavointa sa faci ceva pentru el, sa nu se trezeasca peste cativa ani punandu-si intrebarile acestea eu iti recomand asta : invita-l intr-un weekend in oras, la un suc/prajitura/plimbare in parc, orice. Stiu, poate ti se pare absurda chestia asta insa crede-ma, daca doresti sa vorbesti cu el pe tema asta, trebuie sa fiti doar voi doi atunci cand veti vorbi. Poti alege o locatie ceva mai retrasa, pentru a nu fi surprinsi de colegi si sa inceapa sa comenteze aiurea cum ca ati fi impreuna si sa rada din cauza asta, pentru ca asa sunt copiii la varsta asta, nu pot intelege si rad de astfel de situatii.
Asa, daca doresti sa faci aceasta fapta buna pentru el, invita-l in oras, discuta cu el despre tema aceasta. Crede-ma, doar asa va avea curajul sa iti spuna ceea ce simte cu adevarat.
Asa cum ti-am zis mai sus, nu trebuie sa il judeci si sa-l vezi ca fiind mai fraier decat altii, eu pun pariu ca este unb aiat la locul lui, de treaba, cu care te-ai putea intelege si de ce nu, chiar sa aveti o relatie frumoasa.

Gandeste-te despre ceea ce ti-am zis, tu decizi daca vrei sa faci asta pentru el, o seara frumoasa iti doresc!

6 răspunsuri:
| Klaryssa a răspuns:

„Surubelnita" are dreptate

| Șurubelniță a răspuns:

Pai si ce vezi rau in faptul ca baiatul asta te place?
Ca ai un coleg dobitoc, poate chiar gelos care face glume din astea, asta-i partea a2a. Asa sunt baietii, n-ai ce sa le faci, mai ales la varsta asta chiar ca se pot comporta stupid si imatur.
De fapt cica noi baietii nu ne maturizam niciodata, ramanem copii toata viata, dar asta-i alta poveste.

Ce sa ii spui? Pai totul depinde daca si tu il placi sau nu.

| GabrielaS13 explică (pentru Șurubelniță):

Pai acum nu se stie sigur daca chiar ma place. Nu mi-a spus nimic pana acum. Am auzit de la prietenii lui asta. As vrea sa vorbesc cu dansul despre asta da nu pot fiindca atunci cand ma apropii de el toata clasa vine dupa mine.Parca ar avea 2 ani laughing
Maine cred ca daca (,) Cristi mai spune asta am sa il rog pe Andrei sa clarifice situatia asta. Dansul cand aude ca cineva ma striga Andrei ramane foarte panicat laughing. Pe la inceputul anului clasa spunea ca suntem impreuna. Eu ii contraziceam dar el nu spunea nimic. De multe ori l-am intrebat de cui ii place si a spus nu stiu.
Ce sa ii spun lui Andrei ca sa se clarifice o data situatia asta?

| GabrielaS13 explică (pentru Șurubelniță):

Si unele fete tot imi spun sa ii dedic ceva laughing..cica melodii sau nu stiu ce laughing. Cica asa au facut ele si baietii le-au spus ca le plac laughing Tot venind vorba de asta:
Ce sa ii dedic thinking laughing laughing

| Șurubelniță a răspuns (pentru GabrielaS13):

Nu-i dedica nimic. Poate ca ele daca au facut asta au avut succes sa zicem, dar asta nu inseamna ca si tu vei avea, fiecare om e diferit si nu ai de unde sa stii cum reactioneaza baiatul.
Totusi, ai putea incerca ce ti-am zis eu in mesajul anterior, asta daca vrei sa asculti sfatul unei persoane care a trecut prin asa ceva.
Daca nu, nu-i problema, poti face cum decizi tu, pana la urma tu iei hotararile din viata ta, nu altcineva.

| Șurubelniță a răspuns (pentru GabrielaS13):

Uite, am stat putin si m-am gandit a situatia ta.
Baiatul acesta te place, gandeste-te si tu, din moment ce stie toata clasa, e clar.
Acum desigur te intrebi de ce baiatul acesta nu ti-a zis nimic legat de situatia asta. Raspunsul este foarte simplu : e foarte timid, este rusinos si nu are curajul sa iti spuna asta, mai ales in fata coegilor. Nu trebuie sa il judeci si sa il faci las sau un papa lapte, intelege-l, nu este nici fraier, nici loser. Ai vazut ce reactie au colegii tai daca voi doi doriti sa vorbiti, imediat se aduna ca la paine calda ca sa traga cu urechea.
Daca vrei sa-i sara inima din loc lui Andrei si sa faca infarct, cere-i sa clarifice situatia, insa nu iti recomand asta.
Crede-ma ca vorbesc in cunostinta de cauza, si eu am fost la fel de timid, mai ales in scoala generala, si eu am placut o fata insa nu am avut tupeul si curajul sa-i spun ceea ce simt decat atunci cand a fost mult prea tarziu.
Probabil ca baiatul acesta nu va avea mult prea curand curajul sa iti spuna sentimentele sale fata de tine din cauza timiditatii iar peste ceva ani, se va amagi singur si isi va zice singur ce fraier a fost ca a fost asa, ca nu a procedat altfel si ca nu ti-a spus.
Daca doresti totusi sa fii intelegatoare, si daca ai rabdarea si bunavointa sa faci ceva pentru el, sa nu se trezeasca peste cativa ani punandu-si intrebarile acestea eu iti recomand asta : invita-l intr-un weekend in oras, la un suc/prajitura/plimbare in parc, orice. Stiu, poate ti se pare absurda chestia asta insa crede-ma, daca doresti sa vorbesti cu el pe tema asta, trebuie sa fiti doar voi doi atunci cand veti vorbi. Poti alege o locatie ceva mai retrasa, pentru a nu fi surprinsi de colegi si sa inceapa sa comenteze aiurea cum ca ati fi impreuna si sa rada din cauza asta, pentru ca asa sunt copiii la varsta asta, nu pot intelege si rad de astfel de situatii.
Asa, daca doresti sa faci aceasta fapta buna pentru el, invita-l in oras, discuta cu el despre tema aceasta. Crede-ma, doar asa va avea curajul sa iti spuna ceea ce simte cu adevarat.
Asa cum ti-am zis mai sus, nu trebuie sa il judeci si sa-l vezi ca fiind mai fraier decat altii, eu pun pariu ca este unb aiat la locul lui, de treaba, cu care te-ai putea intelege si de ce nu, chiar sa aveti o relatie frumoasa.

Gandeste-te despre ceea ce ti-am zis, tu decizi daca vrei sa faci asta pentru el, o seara frumoasa iti doresc!

| Miky1 a răspuns:

Ce rusine? E eva normal!