| 638374835 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! Pe 17 aprilie am avut un contact sexual neprotejat dar si-a dat drumul afara.Menstruatia mi-a intarziat 2 zile ( trebuia sa vina in 2 mai si a venit in 4, am un ciclu neregulat) si m-a tinut 5 zile, acum in iunie mi-a intarziat 5 zile.Precizez ca nu am simptome de sarcina, care sunt sansele unei sarcini?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa ultima menstruatie (cea inceputa in 4 Mai) nu ai mai intretinut contacte sexuale neprotejate, se poate considera ca cel putin teoretic nu poate exista nici-o posibilitate de a exista o sarcina. Daca ultima menstruatie s-a desfasurat similar/asemanator cu restul menstruatiilor si nu au fost intretinute contacte sexuale in decursul lunii Mai, intarzierea inceperii menstruatiei se datoreaza unor dereglari hormonale care au dereglat la randul lor actualul ciclu menstrual. Este posibil ca in zilele urmatoare sa apara simptome premenstruale care sa anunte pornirea menstruatiei intr-un viitor apropiat. Multa sanatate!

| 638374835 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am mai intretinut contacte sexuale iar ciclul a fost asemanator.Multumesc pentru raspuns!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci sex neprotejat, evident ai si sanse mari sa ramai insarcinata.
Cum tu ai ciclul neregulat, nu sa poate stabilii ovulatia si perioada fertila, de aceea este indicat sa folositi prezervativ, la toate partidele sexuale.
Cat privesc simptomele de sarcina, pot spune ca sunt si femei care NU au nici un simptom, desii sunt insarcinate, dar depinde de organismul fiecareia.

Cand ai ciclul neregulat nu poti spune ca ti-a intarzat ciclul, pentru ca nu se poate calcula deloc!
In cazul de fata, recoamnd un test de sarcina DUPA 21 de zile de la contactul sexual, adica acum ar fi taman bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Din moment ce menstruatia a venit dupa contactul sexual, sansele sa fii insarcinata sunt aproape nule(in procent de 99%). Pentru ca ai mentionat ca ai o menstruatie neregulata, nu se poate preciza cand va sosi. Poate intarzia chiar si o luna.

| GHoST013 a răspuns:

Daca ai facut sex neprotejat exista posibilitatea unei sarcini.
Daca ai CM regulat te sfatuiesc sa faci un test de sarcina. Daca iese negativ inseamna ca ai anumite dereglari iar cauza o stie doar ginecologul.