| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am nevoie de niște păreri dacă aveți răbdare să citiți, După două luni și ceva de la despărțire am intrat în altă relație, am acceptat despărțirea aceea foarte greu, intrasem în depresie și atunci l-am cunoscut pe el.Inițial a venit la mine pentru că știa că sunt "praf psihic" și-a lăsat toate baltă în ziua aia și a stat cu mine până când a reușit să mă scoată din aceea stare.Îl priveam strict ca un prieten atunci însă a continuat să fie alături de mine când am avut nevoie și am ajuns să ducem relația spre altceva.Problema e că stăm amândoi foarte prost cu încrederea, el a fost profund dezamăgit și din această cauză nu se mai implica în nimic, toate relațiile lui se rezumau la sex și atât.Este foarte gelos și posesiv cu mine cred că asta e din cauza fricii pe care o ascunde înăuntrul său, nu s-a mai deschis de atunci în fața cuiva și totuși m-a lăsat pe mine treptat să mă apropii de el.Problema mea e că am și eu o oarecare teamă,deși văd că e altfel cu mine,nu știu cât de mult s-a schimbat,m-a lăsat să-i verific telefonul și avea foarte multe conversații aiurea, și poze și toate cele, erau vechi în sensul că nu eram împreună atunci dar e genul ăla de încrezut care crede că le poate avea pe toate ce e aiurea de fapt este că majoritatea îi cedează și multe încă îl caută ...de când e cu mine nu le mai răspunde și pare ok,însă trecutul lui și toată joaca asta cu fetele plus atitudinea lui mă cam îngrijorează. Încep să țin tot mai mult la el și nu știu cum să-mi pun ordine în gânduri în așa fel încât să-mi dau seama dacă e serios sau doar se joacă,până acum a venit mereu la mine cu fiecare ocazie ivită,de fiecare dată când are timp liber,în sensul că nu e la muncă, mă sună, îmi scrie mereu primul mesaj dimineața, când vrea să iasă mă cheamă cu el și nu prea mai iasă nici cu prietenii fără mine

Răspuns Câştigător
| Samariteanul a răspuns:

Off,greu de dat un raspuns bun.Ai o situatie cam delicata.Nu ai ce sa faci,adica daca s-a schimbat fata de cum era inainte,poate ca tine cu adevarat la tine si vrea sa devina o persoana mai buna decat era, sau e posibil sa fie doar o vaza a lui si dupa sa revina cum era... Avand in vedere situatia nu cred ca va renunta la tine, dar este un lucru care v-ar ptea despartii, si anume frica aceea care o aveti amandoi.Tu ar trebui sa incepi sa stai mai relaxata si sa fi mai deschi, iar el sa nu mai fie increzut si sa mai lase de la el, sa vada cum e lumea cand nu te crezi asa superior.Ar trebui sa purtati o discutie cu privire la incredere si sa lasati cate putin de la voi. Unul mai alsa din frica, celalalt din gelozie.Cu timpul ar trebui sa capatati mai multa incredere in voi. Sper ca te-am ajutat.

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

In principiu, nu poti sa stii niciodata 100% o persoana. Se intampla si la cazuri mari, cupluri de ani de zile cu copii, unde unul dintre ei pleaca de acasa si asa mai departe.
Frica nu o sa te ajute. Incercati sa comunicati mult si nu te mai gandi, mi-am facut multe ganduri negre pe o astfel de atitudine si am ajuns la concluzia ca cel mai bine las lucrurile sa vina de la sine.

Vorbeste in continuare cu el despre orice si nu te mai gandi la ce se intampla maine sau la cum ar fi daca, bucura-te de clipele frumoase langa el si atat. N-ai ce sa pierzi daca nu o a fost sa fie.

| RAY a răspuns:

Un om rational e condus de dovezi nu imaturitate,iubitul tau e condus de o obsesie compulsiva ca tu il inseli, in capul lui tu il inseli mereu, ori a fost dezamagit in trecut ori chiar el inseala si nu crede ca tu poti sa nu il inseli, relatia nu are viitor, si eu ma regasesc in povestea ta si cam asa procedam si eu pana i-am dat pauza ca numai suportam gandurile astea si fata tia gasit altul, unde incredere nu e nimic nu e parerea mea, trebuie sa inteleaga rational ca nu il inseli non stop ceea ce e greu ca nici ratiunea nu il convinge dupa cum se vede, poate mama lui a fost infidela cu tatal lui si de aici si obsesia asta

| mihai69 a răspuns:

Merită să-i oferi prezumpția de „nevinovăție". Adică să-i dai încrederea ta, fără verificări de telefoane și alte prostii.
Dacă o fi să dea în străchini, măcar s-o facă pe cont propriu.
Oricum, chiar dacă acum, azi, totul e OK cu el, nimic nu îți poate garanta că peste una, două, zece sau o mie de luni nu o s-o ia razna după alte fufe...
Așadar, ce ai de pierdut? (în afară de timp?)

| WaterDrop a răspuns:

Stai ce? Deci tu te plangi ca el iti este prea fidel? Tot ce ai enumerat tu aici, nu indica nimic in neregula cu el.Chiar ti-a permis prea multe, din moment ce ti-a dat voie sa te uiti in telefonul lui.Chiar pare usor subjugat saracul.

Da`i libertate daca vrei sa nu-l pierzi si chiar tii la el, iar tu ai putea merge la un psiholog.Nu este o gluma, te poate ajuta cu aceasta energie irosita pe ganduri aiurea.

| Darkmagic a răspuns:

CE te face sa crezi ca brusc, suferinda si depresiva fiind, ai cunoscut un tip cam curvar...si l-ai schimbat?
Scuza-ma, dar daca as vrea sa colectionez nume in carnetul de bal, la depresivele din dragoste m-as duce.
Spui ca initial a venit la tine ca un prieten consolator...
Incearca sa iti amintesti de cate ori "consolatorul" a incercat sa te reorienteze spre cel de care te-ai despartit, sau de cate ori i-a luat apararea in discutiile voastre.

| Meseșan_Diana_1987 a răspuns:

Bună Mădă. Lucrez la un documentar radio despre violența în cuplurile de adolescenți. Aici nu e vorba doar de violență fizică, ci și verbală sau psihologică, sau de gelozie. ai vrea să stai de vorbă cu mine, să îmi povestești experiența ta? poți să îmi scrii aici diana_mesesan@yahoo.com sau sa imi lasi tu o adresa sa te pot contacta.