| anonim_4396 a întrebat:

Hei lume! Am avut relații, relații la viata mea de unde am învățat câte ceva din fiecare. Am început să vorbesc recent cu o fata, avem chestii în comun dar problema este ca are o relație toxică și nu stie cum sa scape de el deoarece este posesiv, gelos si se poartă urât cu ea.
Pe mine ma îngrijorează fata asta, adevărul este ca de când vorbim a început să-mi placă, e fata pe care o caut de mult si nu o gaseeam. Acum că am gasit-o as vrea sa ma vad cu ea. Am incercat să-i explic că acel băiat nu este de ea si nu o merită deoarece își bate joc. Am început să o plac si am sentimente puternice pentru ea si ce simt acum, nu am simțit niciodată cu niciuna din fetele din trecut.
Cum as putea sa o ajut sa scape de el si a ne vedem noi, pentru că vrea și ea sa ne vedem dar nu poate din cauza lui?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu ai cum sa o ajuti daca ea nu doreste asta. Daca nu vede ca tipul acela nu este ok, nu are rost sa te bagi pentru ca nu o sa poti schimba parerea cuiva. Nu cred ca ai sanse la ea, cel putin momentan. Daca o sa isi dea seama ca tipul nu e ok, atunci te poti baga, ca sa zic asa, si ii poti spune ca o placi.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Încă o mai leagă ceva de acel nebun. Dar nu avem voie sa despărțim oamenii.
Ea singură trebuie să își hotareasca soarta.
Trebuie să ajungă singură în acel punct în care va încheia singură relația respectivă. Altfel mai târziu se va întoarce la el.
Vă recomand amândorura cartea "Iubește inteligent":
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| ancaval a răspuns:

Păi tu nu ai de ce să te bagi.
Aici, ea trebuie să pună punct relației. Îi spune omului în față, să știe cum stă treaba.
Nu există că îi este frică! Avem poliție! Atenție! Nimeni NU e stăpânul nimănui.

| seth2016 a răspuns:

In sinea ta esti lamurit de ce iti place de fata asta? Iti place pentru ca ai ocazia sa o salvezi? Daca vrei sa ai control nu tinzi si tu catre o relatie toxica?

In acest triunghi al dramei, victima, salvator si persecutor ar trebui sa faci un pas in spate si sa te intelegi pe tine mai intai. Asta ajuta la maturizare.

In triunghiul dramei cu toate ca victima da semne ca vrea sa fie ajutata poate avea si sentimente negative fata de salvator care ii aduce aminte, intr-un fel sau altul, cat de incompetenta este.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Ca sa scap de un idiot cu care nu mai eram(si eram intr-o alta relatie) si ma cauta insistent, cand m-a sunat cu numar ascuns, mi-am bagat si mi-am scos tot in gura lui.Pe direct.
Acum trebuie ca ea sa spuna stop.Afisati-va impreuna, gen tinut de mana, sarutat.

| IamJoKeR a răspuns (pentru dragodana):

As face asta dar nu vrea ea momentan