Întrebare recomandată | Alexis123bsb a întrebat:

O sa va spun povestea mea de la inceput fara abatere...imi cer scuze pentru ce o sa urmeze.M-am nascut nu tocmai intr-o familie perfecta, un tata alcoolist care ii pasa numai de persoana lui, motiv pentru care eu nu primesc bani de la el si nici nu am fost vreodata intr-un concediu.Sunt singura acasa de dimineata pana seara insa de mica am avut mici probleme. Vorbitul singura, in sensul ca vorbesc cu persoane care nu exista, motiv pentru care nu ies si inventez scuze de fiecare data ca sa nu ies, am frica de intuneric motiv pentru care nu dorm singura si frica ca sunt urmarita, de asta nu pot avea nici o zi fericita pana la final deoarece am senzatia ca cineva imi vrea raul si stau mereu cu becul aprins si ma uit in spate.Nu pot iesi din cauza fricii de a ma vedea cineva(nu stiu de ce), am probleme cu greutate si o acnee severa dar nici nu am grija de mine si mi-am lasat prietenii din cauza firii mostenite de la tatal meu.Nu pot avea niciodata un bff din cauza vorbitului singura pentru ca o las balta ca sa vb cu persoane neexistente (eu vorbesc cu voce tare, ele imi raspund in cap.Cand eram mai mica imi raspundeau si cu voce tare).Tin sa precizez ca am 15 ani si tulburari cu somnul. Ce credeti ca este cu mine?

16 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Crede-mă că putini sunt cei care se nasc în familii perfecte.
Din câte observ, ești o persoană anxioasă. Astea sunt și motivele pentru care vorbești singură și ai anumite frici nejustificate.
Tu ești cea mai în măsură să te ajuți. Evident și un specialist/ cineva cu care să comunici/ să te descarci, este mai mult decât bine venit.
Și eu la rândul meu, încă din adolescentă, mă știu ca fiind o persoană anxioasă. Motivul pentru care înteleg prin ce treci.
Este în regulă să nu vrei să ieși, în cazul în care nu te simti confortabil cu asta. Dar, ai nevoie de anumite activităti care să îti ocupe timpul și care să îti facă plăcere. De multe ori cădem în capcana mintii și ajungem să ne închipuim anumite lucruri care cel mai probabil nu se vor desfășura.
Fă așa încât să eviti acele gânduri obsesive care te macină.
Însă, nu e cazul să sari din lac în puț, toate în mod treptat. Nu poți să scapi de această sensibilitate de pe o zi pe alta.
Mai întâi te uiti la un film, pe urmă încerci să ieși putin din casă. Ideea este să te relaxezi și nu să îti produci vreun disconfort. Altminteri, renunti și te refugiezi din nou în zona ta de confort.

| AllieAyl a răspuns:

Ești o fire sensibilă, fapt ce îți provoacă anxientatea. Te gândești la ce te sperie și te concentrezi pe lucrurile negative. Gândește-te că trebuie să spargi bula în care te ascunzi. Trebuie să ieși, să te simți bine cu prietenii tăi, și să faci lucruri conform vârstei tale. Dacă te ajută, încearcă un hobby. Poți ieși în natură să faci poze, să meditezi, să te relaxezi. Faptul să nu îți consumi energia, îți dereglează somnul. Dacă vei fi mai activă, te vei simți mai bine. Și eu sunt o persoană nu tocmai activă. Mă scoți mai greu din casă, însă stând doar în casă simt că uneori mă deprim, iar asta nu e bine. Trebuie să fii în compania oamenilor, nicidecum să fii singură. Îmi pare sincer rău pentru tatăl tău, însă trebuie să te detașezi încet de gândurile negative și să te privești pe tine, pentru că tu contezi. Ai un viitor minunat în față. Oportunități pe care nu trebuie să le ratezi nicidecum. Esti o persoană minunată, nu uita asta. Chiar dacă nu te cunosc, mi-am dat seama prin modul în care ne-ai relatat experiența ta că ești minunată. Dacă vrei să mai povestim, cu tot dragul. Am să îți arăt ce am început să fac de curând...și ador asta.

| Alexis123bsb explică (pentru AllieAyl):

Multumesc mult! Chiar as vrea sa vad ce ai inceput

| Andreeush a răspuns:

Și mama ta unde este?

| Alexis123bsb explică (pentru Andreeush):

Pai e la servici de dimineata pana seara

| Andreeush a răspuns (pentru Alexis123bsb):

Păi mama ta nu se preocupă pentru tine?
Nu vede cât de mult te afectează situația?
Ar ttrebui să îți acorde mai multă atenție.

| Alexis123bsb explică (pentru Andreeush):

Nu are cum sa isi dea seama, am precizat ca am o fire rece si nu se observa ceea ce simt

| Alexis123bsb explică (pentru Andreeush):

Multumesc mult! Astazi am iesit prima data gen cu o fata si am venit acasa plangand ca mie nu-mi place, urasc sa ies, nu mai vreau nici un prieten si etc.Nu stiu daca o sa scap de asta vreodata))

| LPCTSTR a răspuns:

Sugerez sa contactezi 'Telefonul copilului', ei sunt in mai mare masura sa dea sfaturi decat niste persoane aleatorii de pe TPU.
http://www.telefonulcopilului.ro/

| Alexis123bsb explică (pentru LPCTSTR):

As prefera sa gasesc o modalitatea mai usoara...nu as vrea sa complic lucrurile...

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru Alexis123bsb):

Nu e nimic complicat, doar dai un telefon...

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alexis123bsb):

TPU nu este un mediu sigur sau cel putin unul care te poate ajuta in situatia data.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| bizonu123 a răspuns:

Eu consider lucrurile in felul urmator... ai dreptate, nu complica lucrurile, dar daca simti ca te-ar ajuta chestia cu telefonul copilului, fa-o, te incurajez. Calmeaza-te si priveste la cer, nu este nimic ne la locul lui, in afara de chestia cu tatal tau. Tu vezi-ti de viitorul tau si lasa chestiile astea complet useless. ai o lume care te asteapta afara. o lume de descoperit, arta, muzica, locuri. nu ai timp de chestiile pe care le-ai enumerat mai sus ( prieteni imaginari, frica de intuneric, etc. ) Acum urmeaza o noua etapa a vietii tale : LICEUL. Vei descoperi persoane noi, locuri noi, mentalitati noi... Percep ca ceea ce ti se intampla poate fi un stadiu final al pubertatii, deci te rgo, NU-TI FA GRIJI, este totul in regula. Lasa-le in truda lor de prieteni imaginari si frici aiurea. Nu te urmareste nimeni, esti o fata extraordinara si poti sa treci peste acest stadiu al pubertatii. Lumea de afara te asteapta, te pup.

| p1s1cutzaxme0w a răspuns:

Totul va fi bine. trebuie cumva sa iesi din toata situatia asta, schimbarea, insa, porneste din tine. nu trebuie sa fii ca tatal tau, tu stii ca poti mult mai mult decat atat. iti recomand serialul "Anne with an E"; dupa ce am citit ce ai scris sunt convinsa ca te va ajuta intr-o oarecare masura. toate lucrurile prin care treci (tulburari de somn) sunt suma experientelor prin care ai trecut, sunt ferm convinsa de asta. in rest, concentreaza-te pe viitor, dar mai ales pe prezent si fii pozitiva. you can do it happy

| Alexis123bsb explică (pentru p1s1cutzaxme0w):

Mi as dori foarte mult asta dar deja simt ca ma pierd incet incet...deja starile astea de anxietate imi strica tot...la varsta mea am trebuii sa ies sau sa ma concentrez pe examen dar nu eu stau sa nu dorm toata noaptea de frica si sa ma trezesc obosita si fara chef de nimic